Blesk je fascinujúci prírodný jav, ktorý vzniká počas búrky a pritiahne našu pozornosť svojou silou a krásou. Ide o elektrostatický výboj, ktorý je sprevádzaný emisiou svetla. Centrum vzniku blesku sa nachádza približne v strede búrkového mraku nazývaného cumulonimbus. Tu dochádza k miešaniu, resp. kolíziám kladných a záporných nábojov kvapiek vody alebo ľadových kryštálikov.
Ako presne vzniká blesk?
Pri kolízii medzi sebou preskakujú elektróny a vytvárajú ionizáciu búrkového mraku. Prvotný vedúci výboj sa pohybuje od búrkového mraku k zemi v rýchlo za sebou nasledujúcich žiarivých kvantách. Keďže mrak je záporne nabitý, jeho “predĺžená ruka” vo forme blesku sa veľmi rýchlo dokáže spojiť s kladne nabitým povrchom zeme. Akýkoľvek vyvýšený vodivý predmet túto cestu ešte skráti a záporný náboj mraku sa cez neho dostane na zem. Preto sa na domy montujú bleskozvody, aby doslova pritiahli blesk na seba a poslali ho priamo do zeme. Tým ochránia dom a jeho okolie.
Kanál blesku sa na niekoľko tisícin sekúnd dokáže ohriať až na 33 000 °C, čo je viac, ako teplota povrchu Slnka. Keď dospeje kanál blesku k zemi, začne ním pretekať elektrický náboj oveľa rýchlejšie a prudšie. Je to mohutný výboj záporného elektrického náboja nahromadeného v oblaku a kladného elektrického náboja nahromadeného elektrostatickou indukciou na zemskom povrchu.
Čo sa deje s lietadlom, keď ho zasiahne blesk?
Pri tejto predstave vám možno stiahlo žalúdok, ale nie je na to dôvod. Elektrický výboj skĺzne po kovovom plášti a vyjde von niekde na opačnej strane. Zjednodušene povedané, jedným krídlom dnu, druhým krídlom von. Navyše, lietadlá, rovnako ako autá, fungujú na princípe Faradayovej klietky. To znamená, že elektrický zásah skĺzne po povrchu, ale pasažierom sa nič nestane.
Čo sú to hromy a ako vznikajú?
Hrom je zvukovým efektom blesku. Vzniká tým, že elektrický výboj zahrieva okolitý vzduch na veľmi vysokú teplotu a ten sa začne prudko rozpínať. Tento efekt pripomína výbuch. Po skončení blesku sa teplota opäť zníži a vzduch sa prudko sťahuje, čo spôsobuje zvukové otrasy.
Zaujímavým javom je, že hrom často počujeme až s niekoľkosekundovým oneskorením po blesku. Dôvodom je, že svetlo sa šíri oveľa rýchlejšie ako zvuk. Zvuk sa šíri rýchlosťou približne 330 metrov za sekundu. Takže ak je búrkový mrak napríklad kilometer od nás, blesk vidíme takmer okamžite, no zvuk hromu k nám dorazí až o tri sekundy.
Čo sú to guľové blesky?
Guľové blesky sú fenomén, ktorý nie je nijako zriedkavý, no jeho pôvod a priebeh vedci nevedia s istotou vysvetliť. Vyzerajú ako svietiaca guľa, môžu byť rôznej veľkosti a pohybovať sa ktorýmkoľvek smerom. Jednoducho povedané, vyzerajú ako UFO a pôsobia skutočne mysticky.
Nezabudnite..
Na záver je dôležité pripomenúť základné bezpečnostné opatrenia, na ktoré netreba zabúdať, ak počas slabších búrok:
Vyhnite sa otvoreným priestranstvám.
Neschovávajte sa pod stromami.
Vyhýbajte sa vodivým objektom.
Zostaňte v bezpečí vo vnútri.
Nepoužívajte vodu počas búrky.
Sledujte aktuálne informácie o počasí
Buďte pripravení na možné výpadky elektriny
Zvládnite tohtoročnú búrkovú sezónu v pohode a zdraví!