Zaujímavé fakty z pozadia vzniku distribučnej siete na Slovensku

Dnes je elektrina v našich domácnostiach samozrejmosťou, no nebolo to tak vždy. Prečítajte si dôležité historické fakty.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Distribučná sieť na Slovensku je komplexný systém, ktorý zabezpečuje efektívne rozvádzanie elektrickej energie od výrobcov k spotrebiteľom.

Tento článok sa zameriava na historické udalosti a procesy spojené s tvorbou distribučnej siete na Slovensku, s dôrazom na konkrétne čísla a udalosti.

Na počiatktu bola v noci tma..

Elektrifikácia Slovenska začala koncom 19. storočia. Prvá elektráreň v Bratislave bola postavená v roku 1884 a v Košiciach o 10 rokov neskôr. Tieto elektrárne začali dodávať elektrinu pre verejné osvetlenie a miestne priemyselné podniky. Na prelome storočí však bolo elektrinou zásobovaných len niekoľko desiatok domácností.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzivojnové obdobie

Po prvej svetovej vojne, v období prvej Československej republiky, sa začala systematická elektrifikácia krajiny. V roku 1929 vznikla spoločnosť Západoslovenské elektrárne, ktorá hrala kľúčovú úlohu v rozvoji elektrickej infraštruktúry na západnom Slovensku.

V tomto období sa počet domácností s prístupom k elektrine rýchlo zvyšoval. Kým v roku 1920 mala elektrinu len približne 1 % slovenských domácností, do roku 1930 to bolo už 20 %. Celkový počet elektrifikovaných domácností v tomto období predstavoval približne 120 000.

Po druhej svetovej vojne

Po druhej svetovej vojne sa elektrifikácia stala jedným z hlavných cieľov obnovy krajiny. V roku 1949 vznikol národný podnik Slovenské energetické závody, ktorý zjednotil správu výroby, prenosu a distribúcie elektrickej energie. V tomto období sa začali budovať aj prvé veľké vodné a tepelné elektrárne. Vodné dielo Gabčíkovo začalo svoju prevádzku v roku 1992 a Tepelná elektráreň Vojany bola dokončená v roku 1966. Do konca 50. rokov mala elektrinu už väčšina slovenských domácností.

SkryťVypnúť reklamu

Nový režim priniesol modernizáciu

Po páde komunistického režimu v roku 1989 prešla energetická sústava výraznými zmenami. Proces liberalizácie a privatizácie energetických spoločností viedol k vzniku nových subjektov a k zvýšeniu efektivity. V roku 2002 bola založená spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), ktorá prevzala zodpovednosť za prenosovú sústavu a koordináciu výroby a spotreby elektrickej energie. V súčasnosti je elektrická energia dostupná vo viac ako 99 % slovenských domácností.

Súčasnosť a blízka budúcnosť

Dnes je slovenská distribučná sieť riadená viacerými spoločnosťami, ktoré zabezpečujú dodávky elektrickej energie v jednotlivých regiónoch. K najväčším patria Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná. Súčasné výzvy zahŕňajú integráciu obnoviteľných zdrojov energie, modernizáciu infraštruktúry a zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská distribučná sieť prešla dlhým a náročným vývojom od svojich počiatkov až po dnešnú modernú infraštruktúru. Tento proces bol sprevádzaný technologickými inováciami, politickými zmenami a strategickými rozhodnutiami, ktoré formovali súčasnú podobu energetickej sústavy.

Bude zaujímavé sledovať, ako sa naša krajina popasuje s výzvami modernej doby.

Ivan  Drozdy

Ivan Drozdy

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  21x

Aktívne spolupracujem v oblasti experimentálneho výskumu a s Technickou univerzitou v Košiciach, Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií so zameraním na výskum a vývoj vodivej zmesi pre potreby praktického využitia v elektroenergetike s prepojením oblastí priemyselnej logistiky a komplexného systému výroby vodivej zmesi. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu