Krutosť v potravinárskom priemysle, ktorá šokovala Českú Republiku, ale aj Slovensko

Za cenu bolesti: Kruté podmienky zvierat v potravinárstve - v pozadí veľkochovu.

Krutosť v potravinárskom priemysle, ktorá šokovala Českú Republiku, ale aj Slovensko
Close-up of a brown and white Hereford cow and her young calf. Photo taken on a foggy early summer morning. There are no people visible in this image. Both animal have mostly brown bodies with mostly white faces. They are standing side by side in the pasture and the cow is licking the side of her calf's body. (Zdroj: pixabay)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Nakoľko sa zaujímam o pomoc zvieratám a problematike psích útulkov, sledujem k tomu na instagrame aj adekvátne profily, ktoré sa tiež venujú tejto problematike, dokonca na vyššej a činnejšej úrovni ako ja.  

Takto sa ku mne dostalo video, za ktorým stojí Český spolok “Zvířata nejíme”, ktorý vykonáva osvetu o manipulácií s hospodárskymi zvieratami vo veľkochovoch v Českej Republike. Vďaka ich investigatívnej práci sa im podarilo zozbierať záznamy z bezpečnostných kamier, ktoré dané farmy, konkrétne na výrobu mlieka, monitorovali a zistili krutú vec. Na viacerých týchto farmách dochádzalo ku veľmi zlému a krutému zaobchádzaniu s kravami a teliatkami. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zábery ukazujú, ako pracovníci týchto fariem kopali do čerstvo narodených teliatok, hádzali s nimi, bili ich, vulgárne pri tom nadávali a takéto správanie aplikovali aj na dospelé kravy.  

Podľa ďalších informácií od tohto združenia šlo o farmy, ktoré dodávali mlieko veľkému hráčovi na Českom trhu a to Mliekarni Kunín, ktorú dobre poznáme aj u nás na Slovensku.  

Podľa článku, zverejneného na portály www.idnes.cz, tieto zábery vznikali v priebehu dvoch rokov v dvanástich farmách v Moravskoslezskom, Olomouckom a Zlínskom kraji.   

Teraz do toho vložím svoj osobný pocit a postoj k tomuto prípadu, takže určite nebudem odosobnená. Netajím sa tým, že som vegetarián a občasne aj vegán, no nikomu to nenútim. Ja som sa rozhodla ísť touto cestou, rada sa o tom s niekým porozprávam, no nenútim moje presvedčenie nikomu. Dokonca v domácnosti žijem s ľuďmi, ktorí normálne jedia mäso a mliečne výrobky, ale nestotožňujú sa s krutým zaobchádzaním so zvieratami. Myslím si, že každý príčetný a morálny človek musí uznať, že toto správanie a tieto skutky sú neakceptovateľné. Taktiež si myslím, že každý poctivý farmár má tú istú ideu a práve naopak, je týmto zvieratám vďačný za zdroj obživy, ktorý vďaka nim má.  

SkryťVypnúť reklamu

Dokonca aj v období, keď sa pravidelne na dedinách tzv. “gazdovalo”, gazdovia a lokálni farmári vedeli, že tieto hospodárske zvieratá potrebujú mať istý štandard, aby z nich aj mali istý úžitok a o zvieratá sa príkladne starali a netýrali ich. Tieto veľkochovné farmy mali od toho ďaleko azda svetelnými rokmi. Preto sa pýtam, kde zlyháva systém? Mňa napadá len jedno - lacné a rýchle riešenia. Miesto toho, aby tieto farmy investovali do kvality zamestnancov, preverovali si ich a platili ozaj kvalitných ľudí s vyšším EQ, radšej zaplatia ľudí, ktorí si nepýtajú veľa peňazí a môže sa stať, že ich morálny kompas nebude vykazovať najlepšie hodnoty.  

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme nechcem a ani nebudem hádzať všetkých pracovníkov do jedného vreca. V živote nie je nikdy nič čiernobiele. Ide mi to, že ak by sa zvýšili nároky na pracovníkov, ich preverovanie a taktiež aj motiváciu a samotnú mzdu, uplatnili by sa možno na týchto miestach kvalitnejší a hlavne morálnejší ľudia.  

Druhá vec, ktorú by som vypichla, je činnosť kontrolných úradov, veterinárnej správy a v konečnom dôsledku aj odberateľa, v tomto prípade spomínaná mliekareň. Lenže, pokiaľ niekto hľadí len na ziskovosť, asi mu bude jedno, ako sa ošetrovatelia správajú k zvieratám. Myslím si, že ich berú len ako položku a nie ako živé bytosti. Ale zviera nie je vec a je jedno, či ide o domáce alebo hospodárske zviera. Je to živý tvor, ktorý má pocity a cíti bolesť, strach, stres...  

SkryťVypnúť reklamu

A ak by som mala ísť možno viac pod povrch, povedzme si úprimne. Asi nebudem očakávať od týchto produktov vysokú kvalitu, pokiaľ zvieratá, ktoré produkujú mlieko, sú vystavované takmer nonstop stresu a zvyšuje sa v nich aj hladina kortizolu, ktorý v ľudskom tele zastáva dôležitú rolu, ale musí byť v správnej hladine.  

Každopádne moja posledná myšlienka k tomuto desivému prípadu je taká, že človek, ktorý nemá problém s násilným správaním na zvieratách, nebude mať problém ani s násilným správaním na ľuďoch. A preto si aj myslím, že za tieto činy by sa mali sprísniť aj zákony a tresty.  

Sabína Halčin Drzewiecka

Sabína Halčin Drzewiecka

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  69x

Volám sa Sabína Halčin Drzewiecka, pochádzam z Kežmarku, kde aj celý život žijem. Zaujímam sa o veci, ktoré pokladám v mojom živote za dôležité. Či už je to problematika všedných dní, kultúra, alebo v neposlednom rade ochrana zvierat. Bloggovať som sa rozhodla preto, lebo ma to vždy lákalo a chcela som sa podeliť o svoje myšlienky aj so širším okruhom ľudí a nie len s mojím okolím. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu