Kým vládne strach v polícii, korupcie a klientelizmu sa nezbavíme

Cez leto som sa stretávala s ľuďmi v regiónoch a bavili sme sa aj o aktuálnej kauze Bašternák. Najčastejšou reakciou z ich strany bolo, že „aj tak sa nič nezmení.“

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Zamrzela má táto apatia, ktorá v spoločnosti vládne. Občania tohto štátu prestali veriť v spravodlivosť. Prestali veriť v to, že sme si pred zákonom všetci rovní. Všetci vnímame, že existuje elita, ktorá je nedotknuteľná, a ktorá si môže robiť čo chce.

V takýchto prípadoch som poukazovala na príklad Rumunska, kde boli za korupciu odsúdení desiatky starostov, sudcov a dokonca aj poslanci parlamentu a ministri. Pýtala som sa: Keď sa toto podarilo v Rumunsku, o čo horšia spoločnosť sme my na Slovensku?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mohli by sme sa baviť o nových inštitúciách, ktoré by korupciu riešili. Ale už aj v súčasnosti existuje viacero orgánov, ktoré majú dostatok kompetencií. Otázkou je, prečo niekedy nekonajú. Alebo prečo konajú tak, aby trestné činy skôr ututlali ako vyšetrili.

Príčinou nedostatočnej akcieschopnosti je politické zasahovanie do práce policajtov, vyšetrovateľov a prokurátorov. Výsledkom sú ututlané a nevyšetrené kauzy. Výsledkom sú nepotrestaní páchatelia trestných činov. Za posledné obdobie sa dostalo na svetlo sveta viacero prípadov priameho zasahovania, až šikanovania osôb, ktoré odhalili a poukázali na trestnú činnosť na najvyšších miestach.

SkryťVypnúť reklamu

Práve preto vnímam ako dôležité posilnenie nezávislosti práce policajtov, vyšetrovateľov a prokurátorov. Spolu s poslaneckými kolegami v parlamente Miroslavom Beblavým, Simonou Petrík a Katarínou Macháčkovou sme predložili úpravu Zákona o Policajnom zbore, ktorá policajtom dáva možnosť brániť sa šikane zo strany nadriadených. Navrhované transparentné opatrenia, ako napríklad elektronické prideľovanie prípadov, vylučujú manipulovanie s ich prideľovaním. Žiaľ podporu v pléne Národnej rady sme nezískali.

V policajnom zbore vládne strach. Vnímala som to počas leta, keď sme zbierali podpisy za odvolanie ministra vnútra Kaliňáka. Pracovníci ministerstva vnútra a polície nám slovne vyjadrovali podporu, ale z obavy o svoju prácu petíciu nepodpísali. V Brezne si to všimli aj holandskí turisti, ktorí sa zaujímali o našu iniciatívu a boli prekvapení vystrašenými reakciami ľudí tu na Slovensku. Ak sa policajti z obavy pred postihnutím boja vôbec vyjadriť svoj občiansky názor a podpísať petíciu, neviem si predstaviť v akej pracovnej atmosfére musia pôsobiť pri vyšetrovaní zločinov.

SkryťVypnúť reklamu

Cieľom predkladanej novely zákona, na ktorú nepovažovali za potrebné reagovať žiadni ďalší poslanci, bolo eliminovať tento strach. No verím, že aj tento pokus o legislatívnu úpravu pomôže rozprúdiť verejnú debatu o tom, ako posilniť vnútornú integritu polície a jej nezávislosť. Poďme sa baviť o tom, ako pomôcť poctivým policajtom a prokurátorom vyhnúť sa politickým tlakom pri ich práci. Poctiví policajti musia cítiť, že ak postupujú podľa zákona, nič sa im nemôže stať.

Iba vtedy budú vyšetrené korupčné kauzy. A iba vtedy bude nastolená spravodlivosť. Tá spravodlivosť, v ktorú občania tejto krajiny už prestávajú veriť. Snáď aj z pozície poslancov budeme môcť raz ukázať, že sa to dá, a že aj v našej krajine sa niečo predsa len zmení.

Viera Dubačová

Viera Dubačová

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rodáčka z Nitry žijúca v Banskej Bystrici. Divadelná režisérka, občianska aktivistka, regionálna politička. Držiteľka ocenenia Krištáľové krídlo za filantropiu za rok 2012. V roku 2016 zvolená za poslankyňu Národnej rady Slovenskej republiky. Spoluzakladateľka a členka predsedníctva strany SPOLU - občianska demokracia. Zoznam autorových rubrík:  O SlovenskuO EurópeSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu