Prázdniny poslankyne

Ak chceme meniť Slovensko k lepšiemu, musíme poznať jeho ľudí a počúvať ich nie iba hlavou, ale aj srdcom. Spoznať ich priamo tam, kde žijú, uprostred ich domova, práce, verejného priestoru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Pobudnúť s nimi a počúvať ich. Dozviete sa od nich o ich každodenných skúsenostiach, o ich vzťahu ku krajine, k ľuďom, prírode a miestam, ktoré sa stali ich súčasťou a ktoré vedome, či menej vedome vytvárali a dotvárali.

Je veľa otázok, ale aj nezodpovedaných odpovedí, na ktoré čakajú. Najčastejšie, s ktorými sa na svojich cestách stretávam sú: „Prečo vytvorili zákon, ktorý nie je pre ľudí? Veď sa nás mohli opýtať.“ Alebo: „Z Bratislavy sa dobre robia zákony, ale skúste žiť tu a zistíte, že je to pre nás len ďalšie poleno pod nohy. Prečo nás nik nepočúva?“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: SPOLU - občianska demokracia)

Poslanci na cestách

V SPOLU – občianska demokracia chceme počúvať a pomaly naprávať. Preto putujeme, krok za krokom, od miesta k miestu, od človeka k človeku, prechádzajúc našou rozmanitou krajinou, ktorá určuje aj osudy jej obyvateľov. Iné sú problémy ľudí v obciach, kde končí každá cesta, kde sa na konci dediny otáča autobus, iné naopak v obciach pri hlavných cestách, dopravných tepnách, kde im pokoj a čistý vzduch odnáša denne tisíce áut. Práve rozmanitosť nám dáva ďalší rozmer, ktorý otvára množstvo riešení a tým nás paradoxne zbližuje.

Nápad vytvoriť mobilnú poslaneckú kanceláriu som dostala vtedy, keď som intenzívne začala cestovať po regióne, ktorému vládol extrémista. Aj to bol dôsledok ignorovania životných potrieb ľudí. Každý sníva o lepšom a slušnom živote.

SkryťVypnúť reklamu

Tak ako každý rok, sme si aj tento vytvorili program cesty po Slovensku, v rámci ktorého chceme navštevovať naše regióny a obce. Našim cieľom je zisťovať problémy ich obyvateľov, ktoré si častokrát niektorí z nás nevedia ani len predstaviť a spoznávať ozajstnú tvár našej krajiny.

Nechceme len načúvať, ale chceme prinášať aj konkrétne riešenia. Získané podnety postupne riešime či už formou interpelácií alebo legislatívnych zmien.

Čo trápi krajinu

Slovensko nespasia vlaky a obedy zadarmo či dokonca rekreačné poukazy. Počas našich ciest v priebehu prvých júlových týždňov sme zistili, že obyvateľov viac trápia problémy ako nedostatočné financie na dokončenie školských zariadení, cesty v havarijnom stave či problémy s likvidáciou odpadu v ich okolí.

SkryťVypnúť reklamu

Starosta obce Miloslavov nám napríklad spomína problémy s kapacitou základnej školy v obci. S rastúcim počtom mladých rodín v obci rastie aj potreba zvýšiť počet miest v základnej škole. Financie na takýto krok však nevedia získať a problém sa z roka na rok prehlbuje. Sú aj obce s opačným problémom – také, z ktorých mladí ľudia rodiny hromadne odchádzajú, školy nevedia naplniť a pustnú. V okolí Myjavy zanikajú odborné stredné školy, čo má v konečnom dôsledku dopad na odbornú pripravenosť mladých ľudí v regióne.

Obrovskou hrozbou sú skládky odpadu, ktoré sa stávajú časovanou bombou a ich životnosť sa kráti. Obce stoja pred otázkou, čo budú s odpadom robiť v najbližších rokoch. Aj preto, sme v marci tohto roka predložili návrh zákona, ktorý mal uľahčiť zber triedeného odpadu v obciach. Na našich cestách sme videli a počuli, čo by mohlo pomôcť. Napríklad obciam by pomohla možnosť získať dane za ľudí, ktorí v nich prakticky fungujú, ale trvalý pobyt majú inde – aj to sme predložili ako návrh zákona.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: SPOLU - občianska demokracia)

Pohľad z Bratislavy nestačí

Práve tieto zážitky nám prinášajú vzácny pohľad na veci, ktoré sa nedajú pochopiť len z poslaneckých lavíc v Bratislave. V SPOLU si všetci uvedomujeme, že práca poslankyne či poslanca si vyžaduje aktívny prístup a nutnosť cestovať po krajine a spoznávať problémy bežných ľudí na Slovensku.

Sledujte našu cestu, prídeme za Vami, chceme Vás počúvať a spoločne meniť našu krajinu. V priebehu leta plánujeme s našimi poslankyňami a poslancami, členmi predsedníctva, expertmi aj bežnými členmi navštíviť čo najviac miest. Informácie o miestach, kde sa mobilná kancelária objaví nájdete tu alebo na našej stránke na Facebooku. Priebeh cesty môžete sledovať mojou optikou na tomto blogu alebo u mňa na Facebooku.

Viera Dubačová

Viera Dubačová

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rodáčka z Nitry žijúca v Banskej Bystrici. Divadelná režisérka, občianska aktivistka, regionálna politička. Držiteľka ocenenia Krištáľové krídlo za filantropiu za rok 2012. V roku 2016 zvolená za poslankyňu Národnej rady Slovenskej republiky. Spoluzakladateľka a členka predsedníctva strany SPOLU - občianska demokracia. Zoznam autorových rubrík:  O SlovenskuO EurópeSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu