Učitelia, sme s vami! Naše peniaze patria školstvu, nie schránkovým firmám...

Písmo: A- | A+

Vláda na populistické balíčky prehadzuje stámilióny eur, ale na riešenie akútnych problémov spoločnosti prostriedky nikdy nevie nájsť.

Učitelia sa roky prizerali nesplneným sľubom a korupcii, ktorá požiera aj to, čo by mohlo ísť do vzdelávacieho systému. Jednofarebná vláda SMERu mala ideálnu možnosť zmeniť status učiteľa, namiesto toho však celé štyri roky požiadavky školstva ignorovala. Kedy, ak nie teraz, sa majú učitelia ozvať?

Učitelia sú s nástupným platom 625 eur postavení na úroveň pozície operátora v priemyselnom podniku, kde netreba ani stredoškolské vzdelanie. Napriek tomu, že sa od učiteľa očakáva, že bude dieťaťu radcom, psychológom a v mnohých prípadoch aj náhrada rodičov, ich platové ohodnotenie padá hlboko pod úroveň priemernej mzdy.

Len u málokoho dokáže zvíťaziť láska k povolaniu nad základným inštinktom materiálne zabezpečiť seba a svoju rodinu. Odliv šikovných učiteľov môže zastaviť iba pozdvihnutie platovej úrovne, ktorá patrí k najnižším v Európe.

Zo skúsenosti zo samosprávy môžem posúdiť, že predstavitelia SMER-SD sú majstrami v porovnávaní, keď sa jedná o ich platy. Argument, že mestskí poslanci v Banskej Bystrici berú najnižšie platy z krajských miest, vyvrcholil do 100% navýšenia odmien pre mestských zastupiteľov. Bude takéto platové porovnanie dôvodom na zvýšenie mzdy aj v prípade učiteľov, ktorých pozícia je pre budúcnosť spoločnosti kľúčová?

Iniciatívy ako slovensko.digital alebo mimovládka Transparency International pravidelne poukazujú na stámiliónové plytvanie verejných zdrojov, kde peniaze končia v schránkových firmách niekde na Cypre. Je na čase, aby tieto peniaze išli tam, kde sú potrebné - učiteľom a do školstva. Preto je dôležité, aby sme štrajk podporili my všetci, aby učitelia cítili podporu verejnosti. Sme s vami!

Skryť Zatvoriť reklamu