Ad: Fajčiari a nefajčiari môžu žiť v symbióze

Toto je reakcia na článok Fajčiari a nefajčiari môžu žiť v symbióze uverejnený v deníku SME dňa 5.5.2005. Na rozdiel od autora ja sám som nefajčiar a symbiózu žitia s fajčiarom vidím najmä v tom, že fajčiar sa jednoducho stane nefajčiarom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (66)

Také jednoduché to však nebude a časť obyvateľstva fajčiť bude aj keby im to zákon zakazoval trikrát denne. Proti takýmto zákonom ostro vystupuje aj autor spomínaného článku, ktorého desí predstava, že po dobrom obede si nebude môcť zapáliť cigaretu. No ak okolo sedia nefajčiari, tak je samozrejmé, že by si cigaretu jednoducho zapáliť nemal. A fajčiar si ju kľudne zapáli. Vlastne neporušuje súčasný zákon, lebo sedí "až" dva - tri metre od tzv. nefajčiarskej zóny. Teda ak tam nejaká zóna vôbec je. Toto je podstata problému, čo ako mne nefajčiarovi vadí. Dym. Obyčajný jedovatý a otravný dym z cigarety.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V článku sú načrtnuté dve metódy, ako problém riešiť tak aby si aj fajčiar mohol zapáliť cigaretu napríklad ku káve vo svojom obľúbenom podniku. Prvá možnosť hovorí o rozdelení reštauračných a kaviarenských podnikov na fajčiarske a nefajčiarske zariadenia. Nuž toto nie je správna cesta, lebo okamžitý výsledok by bol zníženie možností spotrebiteľa na výber reštauračného podniku a tiež z dôvodu možných komplikácii pri ďalších legislatívnych riešeniach v budúcnosti. Čiže s týmto delením nesúhlasím. Reštaurácie a kaviarne nie sú vozne vo vlaku.

Ďalšie riešenie v článku predpokladá čističky vzduchu, ktoré vraj vyčistia vzduch tak dokonale, že nefajčiar takmer nespozná fajčiarsky dym. No lepšie by to nevymyslel ani Jules Verne. Nechcem tu rozpisovať, ako sa dym šíri po miestnosti ale je úplne jasné, že určite tento dym prejde najprv okolo nefajčiarskeho nosa a až potom sa jeho časť dostane do čističky vzduchu. Jediná ochrana nefajčiara by teda bol kompletný potápačský výstroj. V ňom by sa moc pohodlne pivo nepopíjalo. A vláčiť tú kyslíkovú bombu tiež nie je žiadne terno. Ale fajčiari by boli konečne spokojní - problém je vyriešený a bez zákazov.

SkryťVypnúť reklamu

Autor článku o symbióze fajčiarov a nefajčiarov spomína príhodu z Talianska, kde si zapálil napriek tomu, že zákon talianskeho ministerstva zdravotníctva túto "vymoženosť" už neumožňuje. Šéf hotela a aj hostia boli spokojní a zákon bol zbytočný a nefajčiari sa nesťažovali. Fajn. Ale my nie sme Taliansko a u nás budú nefajčiari spokojní vtedy ak im fajčiari neotrávia vzduch a aj náladu dymom z cigariet. A na koniec k polemike dodávam to, že autor v spomínanom článku predstavuje fajčenie ako niečo normálne a prirodzené. To však nie je pravda. Normálne je nefajčiť.

Práve v týchto dňoch sa na Slovensku pripravuje návrh novely zákona o ochrane nefajčiarov. Ministrovi Zajacovi neprešiel návrh na stavebné oddelenie fajčiarskych a nefajčiarskych priestorov. Proti bol minister Kaník, ktorému sa asi nechcelo utrácať finančné prostriedky na prestavbu vo vlastnej reštaurácii. Novelu zákona musí ešte schváliť parlament.

SkryťVypnúť reklamu

A že som neponúkol vlastné riešenie tohto problému. Myslím, že to je jednoduché, preverené a odskúšané. Je to Írsko.

Milan Dubek

Milan Dubek

Bloger 
  • Počet článkov:  73
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Pracovne sa venuje informačným technológiam v oblasti technickej podpory u používateľov operačného systému Windows. Rád sa zaoberá rôznymi programami typu freeware a možnosťami ich využitia. Mimo týchto IT tém má rád históriu, knihy a filmové umenie. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťTechnológieZábavaVedaMédiaFotografieAuto-motoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

321 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

145 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu