Návrhy na pomenovanie mosta boli rôznorodé. Podľa osobnosti mali veľkú podporu mená ako Štefánik, Dubček a po iniciatíve obdivovateľov Murgaša aj jeho meno. Robilo sa aj niekoľko ankiet na túto tému. Na prvých miestach sa umiestňovali názvy ako Most Apollo, Jantárový Most, Dúhový (Oblúkový) Most a napríklad aj Most Európy. Pre matematikov bol sympatický názov Piaty Most. Kto chcel krátky názov, mohol podporiť Most Lido. Toľko niektoré návrhy.
Mosty v Bratislave cez Dunaj nemajú na názvy šťastie. Za socializmu sa samozrejme názov zvolil v súlade revolučno-oslobodeneckými tradíciami (roky 1944-45) alebo aby sa nezabudlo na (pokrokovú) mládež, ktorá bola držiteľka rána. Pre objasnenie ponúkam malý prehľad.
Najstarší most (železničný) bol postavený koncom 19. storočia a niesol meno Most Františka Jozefa a po vojne sa nazýval Most Červenej armády. Teraz sa volá jednoducho a vlastne oprávnene Starý Most. Vraj ho čaká rekonštrukcia a pôjde cez neho električka.
Ako druhý most bol v roku 1973 otvorený Most Slovenského národného povstania (SNP). Po revolúcii začiatkom 90-tych rokov boli všetky mosty premenované a tento dostal "ľudový" názov Nový Most. Mosty premenovala tzv. Holčíkova komisia a zároveň sa prijala dohoda, že mosty budú mať (pre istotu) neutrálny názov.
Takto premenovanie postihlo aj v poradí tretí most, ktorý pri otvorení (1983) dostal názov Most hrdinov Dukly a teraz ho poznáme pod názvom Prístavný Most.
A ani štvrtý Most mládeže si svoj pôvodný názov neužil a tak ho nazývame Most Lafranconi.
Čiže ako z doterajších názvov a aj zo zdravého uvažovania vyplýva, že náš najnovší most by nemal byť pomenovaný podľa osobnosti Jana Pavla II. Takýto názov síce evokuje úctu k zosnulému pápežovi, vyjadruje snahu občanov uctiť si jeho pamiatku ale čo je podstatné takýto názov nie je vhodný a v konečnom dôsledku ani účelný. Mestská rada v Bratislave asi nerozumne podľahla nátlaku niektorým skupinkám občanov, ktorí v návale mediálnych správ a v smútku po úmrtí pápeža začali dávať podnety na komisiu pre pomenovanie piateho mosta na tento "pápežský" názov.
Z praktického hľadiska je názov Most Jána Pavla II. veľmi málo použiteľný a obávam sa, že úcta daná týmto pomenovaním mosta menom Jána Pavla II. vyprchá v bežnej hovorovej reči a v hektickom živote občanov. Napriklad povie Ferko Jožkovi: "Dnes som išiel džípom cez Jána Pavla II. a videl som tam dobrú kočku." Prípadne: "Ján Pavol II. je odstavený, ráno sa na ňom rozlial asfalt." Tak takéto a podobné vyjadrenia budú asi normálne ale myslím si, že zároveň aj dosť nevhodné. Čiže pozor na to, čo si odsúhlasíme, aby nás to potom nemrzelo. Ľahko sa môže stať, že sa začne používať názov "Pápežský most".
Z histórie už máme poučenie na pomenovanie mosta cez Dunaj (ale aj iné pomenovania) a tak apelujem na poslancov zastupiteľstva v Bratislave aby minimálne dva krát uvažovali a raz názov odklepli. Tu môže hrať úlohu aj otázka vyznania. Občania nekatolíckeho vierovyznania nemusia názov prijať tak v pohode ako katolíci. Zároveň si myslím, že nápady čerpané z eufórie môžu na prvý pohľad vyzerať síce skvele ale či sú aj vhodné je druhá strana mince. Svätý otec Ján Pavol II. bol určite veľký človek. Ale ten most ... no neviem ... mne sa to nevidí a som proti.