Tak teda - vedeli ste, že ...
delfíny vlastne nikdy nespia?
Delfín sa stále pohybuje a v čase určitého oddychu dokáže vypnúť polovicu mozgu a to striedavo. Týmto všetky telesné funkcie preberá aktívna polovica a tá druhá sa zotavuje (oddychuje).
Vedeli ste, že ...
na Mount Evereste nie je možné uvariť vajíčko na tvrdo?
Vo výškach vyše 8 tisíc metrov je taký nízky tlak vzduchu, že voda začína vrieť už pri 70-tich stupňoch Celzia. Pri tejto teplote dosiahneme maximálne uvarenie vajíčka na mäkko a to len pri dlhšom varení.
Vedeli ste, že ...
slovo "blond" (farba vlasov) pochádza z latinčiny a znamená očarujúci?
Čiže pomenovanie blondínka v podstate znamená, že je očarujúca, ale teraz tým každý mieni svetlú farbu vlasov. Blondínka samozrejme môže byť zároveň aj očarujúca. Asi 30 % ľudí má prirodzene blond vlasy a blondínky majú zvyčajne aj viac vlasov ako tmavovlásky.
Vedeli ste, že ...
u nás sa pred II. svetovou vojnou jazdilo vľavo?
Pôvodne bola v Rakúsko-Uhorsku nariadená jazda vpravo (vplyvom Francúzska) a po vzniku samostatnej Československej republiky sa jazda vrátila na ľavý pruh. Na Slovensku po vyhlásení autonómie (6.10.1938) bola nariadená jazda vpravo. Jazdu vpravo zaviedli nemecké orgány aj v Čechách a na Morave po ich ovládnutí.
Vedeli ste, že ...
populárne zvieratko koala nie je druh medveďa?
Medviedik koala (lat. Phascolarctos cinereus) je vačkovec a na svet prichádza ako niekoľko centimetrové embryo a musí svoj vývoj ešte dokončiť v brušnom vaku samice. Koaly žijú vo východnej časti Austrálie a dospelé jedince dosahujú veľkosť okolo pol metra.
Vedeli ste, že ...
americký prezident Gerald Ford sa stal prezidentom napriek tomu, že vo voľbách vôbec nekandidoval?
V prezidentských voľbách v roku 1972 kandidoval za prezidenta R. Nixon a na funkciu viceprezidenta S. Agnew a táto dvojica aj zvíťazila. V októbri 1973 podal viceprezident Agnew demisiu a prezident Nixon vymenoval za viceprezidenta úradníka Geralda Forda. V roku 1974 (8. august) podal prezident Nixon demisiu v súvislosti s aférou Watergate (a zatajovanie pások ohľadne odpočúvania v Bielom dome) a následne sa funkcie prezidenta ujal Geral Ford (v súlade s ústavou USA).
Vedeli ste, že ...
takmer tri štvrtiny obyvateľov našej planéty nedokáže stráviť mlieko?
U týchto ľudí sa v dospelom veku nevytvára enzým potrebný na strávenie laktózy (mliečny cukor) a tým po požití mlieka dostávajú bolesti brucha a hnačky. Toto sa prejavuje najmä v rovníkovej Afrike a v Thajsku. V Európe viac na juhu ako v severských štátoch. Mlieko je pritom dôležitý zdroj vápnika.
Vedeli ste, že ...
sova dokáže otočiť hlavou až o 270 stupňov?
Dva zvláštne stavce umožňujú sove otáčať hlavu v mimoriadne veľkom uhle. V podstate má sova málo pohyblivé oči a ak sa chce pozrieť nabok, otáča celú hlavu.
Vedeli ste, že ...
oficiálny názov Sochy slobody znie: Sloboda osvetľujúca svet?
Sochu slobody, ktorá stojí na začiatku newyorského prístavu, daroval v roku 1884 ľud Francúzska (sochár Bartholdi) Spojeným štátom. Jej veľkosť je 47 metrov a podstavec má 46 metrov. Táto socha bola pomenovaná ako Liberty Enlightening the World - Sloboda osvetľujúca svet. Vo verejnosti sa ujal názov Socha slobody.
Vedeli ste, že ...
žiaci základných škôl v Nórsku nedostávajú známky?
V nórskych základných školách nie sú žiaci klasifikovaní známkami, ale len na konci školského roku sú hodnotení formou pohovoru s rodičmi a to v prítomnosti žiaka. Nie je známe, či táto metóda klasifikácie bude v dohľadnej dobe zmenená na klasické známkovanie žiakov.
Vedeli ste, že ...
prvé cestné dopravné semafory nemali oranžové svetlo?
Cestný semafor bol prvý raz inštalovaný v roku 1914 v Clevelande (USA) a obsahoval červené a zelené svetlo. Pri prepínaní svetla dokonca vydával zvukový signál. Až semafory zavedené v roku 1918 v New Yorku mali nám už dôverne známe tri svetlá.
Vedeli ste, že ...
pôvodné meno známeho herca Michaela Keatona bolo Michael Douglas?
Predstaviteľ Batmana má v krstnom liste zapísané meno Michael Douglas a toto meno si zmenil v začiatku svojej kariéry, keď jeho starší menovec bol už slávnym hercom. A tak vznikol herec Michael Keaton.
Vedeli ste, že ...
francúzsky občan Roland Garros nebol tenista?
Známy tenisový stánok Roland Garros v Paríži bol pomenovaný na počesť istého Rolanda Garrosa, ktorý bol slávny francúzsky pilot. V roku 1913 ako prvý preletel Stredozemné more a pristál v Tunisku. Na týchto tenisových dvorcoch sa každoročne konajú medzinárodné majstrovstvá Francúzska.
Vedeli ste, že ...
vynikajúci vedec a fyzik Albert Einstein nedostal Nobelovu cenu za teóriu relativity?
Einstein získal v roku 1921 Nobelovu cenu za rozvoj teoretickej fyziky a za práce na fotoelektrickom efekte. Teóriu špeciálnej a všeobecnej relativity vypracoval a zverejnil už niekoľko rokov predtým.
Vedeli ste, že ...
názov známeho mesta Rio de Janeiro (Brazília) vznikol na základe omylu námorníkov?
Toto mesto bolo založené r. 1502 portugalskými moreplavcami, ktorí tu na pobreží objavili zažiatkom januára prekrásnu zátoku a omylom ju považovali za ústie veľkej rieky. Tak vzniklo meno Rio de Janeiro - (rio = rieka, janeiro = január). Hovorovo sa bežne používa len názov Rio.
Vedeli ste, že ...
známa skladba Biely kvet od M. Žbirku mala pôvodne iný názov?
Miroslav Žbirka prezentoval na Bratislavskej lýre 1982 skladbu Biely kvet (text od K. Peteraja). Pôvodný názov skladby bol však: Čierny kvet. Všadeprítomná cenzúra tento (nie veľmi radostný) názov nariadila zmeniť a tak vznikol nám známy Biely kvet.
Vedeli ste, že ...
názov populárnej čokolády Milka je vlastne skratka ?
Tvorcovia názvu vtipne spojili dve nemecké slová - Milch (mlieko) a Kakao (kakao). Tým zároveň zvýraznili aj hlavné potravinové zložky tejto čokolády a tak vznikol názov Milka.
Vedeli ste, že ...
teplomer so stupňami Celsia mal pôvodne bod mrazu a varu inde, ako je to v súčasnosti?
Švédsky matematik Anders Celsius pôvodne priradil (na svojej) teplotnej stupnici číslu 0 teplotu varu vody a naopak - hodnotu 100 stupňov priradil bodu zamŕzania vody. Neskôr boli tieto hodnoty prevrátené (0°C = bod mrazu a 100°C = bod varu) a takto sa používajú doteraz.
Vedeli ste, že ...
lety lietadlom do Ameriky sú o hodinu dlhšie ako smerom späť?
Je to tým, že vo veľkých výškach prevažuje západné vzdušné prúdenie (smerom od Ameriky) a tým lietadlo brzdia a v lete do Európy pomáhajú lietadlu zvýšiť rýchlosť.
Vedeli ste, že ...
američania majú iný (a pre nás zavádzajúci) názov pre číslo miliarda?
U nás číslo milión - je v USA million
U nás číslo miliarda - je v USA billion (!)
U nás číslo bilión - je v USA trillion (!)
Čiže si treba dať pozor, keď Američania rozprávajú o veľkých číslach - aby sa im správne porozumelo. Pri dabingu niektorých filmov je možné takéto číselné nepresnosti postrehnúť.