
Mesto Palenque sa nachádza v mexickom štáte Chiapas, ktorý na juhu susedí s Guatemalou.

V jeho blízkosti sú pozostatky Mayskej civilizácie, ktorej história sa začala písať okolo roku 100 p. n. l.

Palenque dosiahlo najväčší rozmach v 7. stor. pod vládou panovníka Pakala, ktorého hrobka sa nachádza v pyramíde.

Mayovia používali viaceré kalendáre: Tzolkin pozostáva z 20 dní a piktogramov (prostredný kruh), pričom rok obsahuje 260 dní; Haab má 19 piktogramov (vonkajší kruh); dlhoročný kalendár predstavuje cyklus približne 5125,36 rokov. Povery o konci sveta boli skôr senzáciou západných medií ako samotných Mayov.

Kostol San Juan Chamula je kombináciou katolíckeho aj tradičného náboženstva pôvodných obyvateľov a miesto nevšedného zážitku. Dlhé ihličie z borovicových stromov na podlahe kvôli špecifickej vôni, miestni občania modliaci sa priamo na mramorovej dlažbe a dvetisíc zapálených sviečok umocňovali celkovú atmosféru vo vnútri tohoto chrámu.

Mesto Oaxaca je situované na juhu Mexika pri pobreží Tichého oceána a je hlavným mestom štátu s rovnomenným názvom.

Oaxaca je charakteristická koloniálnym rázom a zachovaným historickým šarmom vďaka prísnej ochrane tradičných budov miestnou samosprávou.

Mesto tak evokuje dojem skutočného kultúrneho dedičstva Mexika, keďže moderné nákupné centrá ani obchody zahraničných firiem, ktoré s danou kultúrou nemajú súvislosť, tam nenájdete.

Čerstvé ovocie a zelenina so sýtymi farbami a výraznou chuťou sa dajú kúpiť priamo na ulici. Podporujú sa tak miestni farmári.

Zastavenie sa pred katedrálou.

Oaxaca v noci.

Mesto Monte Ablán bolo sídlom Zapotekov, ktorí ho založili okolo roku 500 p. n. l. Na rozdiel od Mayov sa Zapotekovia usádzali vo vyšších nadmorských výškach.

Na tejto náhornej plošine sa nachádzali pyramídy, pozorovateľne hviezd a paláce. Zrúcaniny pochádzajú z obdobia medzi 300-700 rokov, boli však zrekonštruované až po roku 1930. Návštevou reprezentovalo aj Slovensko.

Pôvodní obyvatelia predvádzajú očistný rituál za dobrovoľný poplatok.
Zapatisti
V štátoch Chiapas a Oaxaca žije najväčší počet pôvodného obyvateľstva. Podnikaví investori však chceli využívať ich pôdu a pôvodných obyvateľov vytlačiť. V roku 1994 navyše Mexiko podpísalo dohodu NAFTA a tá zrušila dotácie mexickým poľnohospodárom a umožnila prísun lacných a masovo produkovaných plodín zo Spojených štátov amerických. Obavy z prevýšenia rozdielu medzi bohatými a chudobnými a ďalšie spomínané skutočnosti viedli miestnych rebelov k založeniu hnutia Zapatistov a vzbure. Mexická vláda na potlačenie nepokojov použila armádu, no medzinárodné organizácie tvrdý zákrok odmietli. Odvtedy Zapatisti protestujú mierovou formou, no naďalej hlásajú rešpektovanie ľudskej dôstojnosti pred finančnými záujmami.