Medaily sú už rozdané, šťastní atléti zaplnili stránky športových denníkov a spravodajských programov. Lesk olympiády vystriedala realita.
V prípade Ria je to dosť tvrdá realita. Brazília a predovšetkým štát Rio investovali do olympiády približne 12 miliárd amerických dolárov. Zlepšili infraštruktúru, vybudovali olympijskú dedinu či zrenovovali športový štadión Maracaná. Vysoké náklady v spojení s korupnčými kauzami však natoľko zaťažili štátnu pokladnicu, že štátni zamestnanci, policajti, zdravotnícky personál ani pedagogickí pracovníci nedostali mzdy od minulého roku.

Brazília sa uchádzala o kandidatúru olympiády v čase ekonomického rozmachu (v roku 2009). Situácia v krajine sa však vposledných rokoch zhoršila a krajina prechádza hospodárskou krízou.

Už minulý rok miestna samospráva znížila výdavky na zdravotníctvo a školstvo a tohto roku k balíku opatrení pridali privatizáciu štátnych vodární a zvýšenie odvodov zamestnancov. V meste Rio de Janeiro sa tohto roku kvôli nepriaznivej situácii uskutočnilo viacero protestov.
Podľa štúdie Oxfordskej univerzity sa výdavky na olympiádu predražia v priemere o 156 percent. Pre krajiny so silnou ekonomikou to nemusí predstavovať takú záťaž ako pre ostatné štáty. Ako uvádza štúdia Oxfordskej univerzity, v prípade Grécka sa olympiáda v roku 2004 s veľkou pravdepodobnosťou podpísala na pretvrávajúcej hospodárskej kríze.

Napriek nepriaznivej situácii sa Brazílčania nestrácajú nádej a nenechali si újsť tohtoročnú oslavu karnevalu, Niektorí z nich boli odetí vo väzenských kostýmoch vyjadrujúc vieru, že voči funkcionárom v korupčných škandáloch budú vyvedené patričné dôsledky.
DODATOK (15. mája 2017)
Na pochvalu Brazílie je potrebné dodať, že najvyššie justičné orgány odhalili viaceré kauzy (napr. naposledy s brazílskym mäsom) a taktiež korupčné aféry politikov. Tieto právne inštitúcie teda neslúžia politickej elite, ale robia skutočnú službu ľuďom aj krajine.