Stému výročiu narodenia Jozefa Gabčíka ( 8.4.1912) nevenovala slovenská tlač žiadnu pozornosť. Ako všetkému , čo nie je komerčne zmedializované.
Jozef Gabčík pochádzal z dediny Poluvsie neďaleko Žiliny. Jeho rodný dom tam stále stojí , stará sa o neho jeho praneter, a raz do roka mu tam možno niekto donesie kyticu kvetov.
Meno Gabčík vždy bolo a bude spájané s ďalším hrdinom – Čechom Jánom Kubišom. Práve títo dvaja , telom i dušou vojaci, boli exilovou londýnskou vládou vybraní na nebezpečnú akciu – zavraždiť tretieho najdôležitejšieho muža v Ríši – zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Prečo ho bolo treba odstrániť?
Z poverenia Hitlera prichádza 27. Septembra 1942 do Prahy mladý , ambiciózny , bezcitný a hlavne rasovo čistý Reinhard Heydrich, a s ním teror a strach . Už vo svojom prvom prejave vysvetlí Čechom, že jeho hlavným cieľom je úplne potlačiť odboj, vystrašiť ľudí a totálne germanizovať český priestor .To znamená ponemčiť rasovo čistých Čechov , a úplne vysídliť rasovo menejcenných, nepriateľsky naladenú inteligenciu, a o 90 tisícoch Židov ani nehovoriac. Už v Októbri 1942 vyhlasuje výnimočný stav a necháva popraviť 404 ľudí, vrátane protektorálneho predsedu vlády Eliáša.
Vláda v Londýne so súhlasom Britskej vlády sa rozhodli pre jediné riešenie. Vybraní sú Gabčík a Kubiš. Skúsení , vycvičení a odvážni. Akcia sa volá Antropoid, jej veliteľom je Gabčík. Nebola by však úspešná bez pomoci českých odbojárov a odvážlivcov. Všetci členovia akcie sú postupne vysadení ako parašutisti na územie Česka a doťahujú detaily na uskutočnenie plánu.
27. mája 1942 sa viezol Heydrich vo svojom Mercedese Benz tak, ako každý deň, z Panenských Břežan, kde so svojou rodinou býval . Auto Riadil jeho šofér Klein. Bolo teplo a Heydrich mal skvelú náladu. Pri prudkej zatáčke na Kirchmayerovej triede, ako vždy, Klein pribrzdil, A vtedy – vo vzdialenosti 1,5 m od auta, sa objavil Gabčík so samopalom. Ibaže ten sa zasekol . Heydrich vykríkol na šoféra, aby zastal. To bolo jediné šťastie,. Vtedy Kubiš z bezprostrednej blízkosti hodil do auta bombu. Silný výbuch rozbil aj okná okoloidúcej električky , ale jediný zranený bol naštastie Heydrich. Zatiaľ, čo Klein prenasledoval Gabčíka , náhodná zdravotná sestra poskytla Heydrichovi prvú pomoc a pomohla mu s prevozom do blízkej nemocnice na Bulovku. Najlepší nemeckí lekári ho operovali. Vtedy ale nemali v nemocnici antibiotika, Heydrich chytil infekciu, upadol do kómy a 4.júna 1942 zomrel.
Atentátnici postupovali podľa plánu a podarilo sa im pomocou odvážnych Čechov dostať do kostola Sv. Cyrila a Metoda, na Reslovej ulici , kde sa o nich starali duchovní, účastní na celej akcii. Okrem Gabčíka a Kubiša tu boli aj ďalší parašutisti a to Jozef Bublík, Josef Hrubý,Adolf Opálka , Jozef Valčík a Jaroslav Švarc. Chýbal Karel Čurda, tiež člen Akcie Antropoid.
Atentát na Heydricha rozzúril Nemcov do nepríčetnosti , začali sa surovo mstiť .
Gestapo horečne začalo prehľadávať domy a byty. Dokonca vypísali obrovskú odmenu za informáciu o atentátnikoch
Aby však vystrašili už i tak spacifikované české obyvateľstvo, pod vymyslenou zámienkou kompletne vyvraždili a vypálili obec Lidice a vymazali ju z mapy. Tragédia Lidíc pohla srdcami ľudí celého sveta, súsošie 88 detí, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou zahynuli v pojazdných plynových komorách v Chelmne nad Nerom neďaleko mesta Lodž v Poľsku ,vás definitívne rozplače i toľko rokov po vojne.
Moc peňazí však rozohrávala hry osudu aj vtedy. Čurda prehral boj so svedomím a na gestape oznámil úkryt atentátnikov.
Útok na kostol začal 18. júna 1942 ráno o 4.25.
Gestapo sa pripravilo na boj. 840 esesákov bojovalo voči siedmym statočným vojakom sedem hodín. Na výzvu „ vzdajte sa, odpovedali dvakrát „ NIKDY“ a naposledy „ ČEŠI SA NEVZDAVAJÚ. Počas boja bol zabitý Opálka , zraneného Kubiša a Bublíka sa pokúsili odviezť do Lazaretu v Podolí , ale ani jeden z nich do nemocnice už živý neprišiel. Zvyšní parašutisti sa po prehranom boji zastrelili.
Čurda identifikoval tela.
Všetci Češi , podieľajúci sa akýmkoľvek spôsobom na príprave atentátu a pomoci atentátnikov, boli aj z rodinami zatknutí, poslaní do Mauthausenua a zavraždení, vrátane 14 ročnej Jindřišky Novákovej. Fašistickí diabli nemali zľutovanie.
I keď atentát na Heydricha mal nepredstaviteľne kruté následky , bol kľúčový v rámci udalosti II. Svetovej vojny.Akcia Antropoid zmenila obraz Čechov, vykresľovaný nacistami, a hlavne donútila Britániu, aby prehodnotila Mníchovskú dohodu z roku 1938.
Gabčík a Kubiš zbavili svet človeka, ktorý už v januári 1942 , na konferencii vo Wannsee, prišiel s myšlienkou masového vyvraždenia Židov. Ktorý vytvoril vraždiace komanda Einsatzgrupen (operovali v Rusku, na Ukrajine v Pobaltí a v Bielorusku a zavraždili tam cez milión ľudí). Človeka , ktorý pohŕdal slovanskými národmi a ktorý do Čiech doniesol iba teror a strach.
Je nutné sa neustále vracať k etickému odkazu parašutistov a ich spolupracovníkov z odboja. Ak budete v Prahe , prejdite sa na Reslovu ulicu.V krypte kostola Svätého Cyrila a Metóda je dnes múzeum, kde nájdete aj pár artefaktov z tejto udalosti. Samotná budova kostola tiež nesie dôkazy streľby. A v prípade , že by bola krypta zavretá, hneď vedľa kostola je česká hospoda "U Parašutistov“ , a tak si pri pití dobrého piva na chlapcov spomeňte...