Sardínia - Karibik Stredomoria

Sardínia – Karibik Stredomoria, druhý najväčší ostrov v Stredozemnom mori (rozloha: 24 090 km2), moja srdcovka :)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Cala Luna
Cala Luna (zdroj: Dominika Ďuríková)

V októbri 2017 sme strávili týždeň na Sardínii. Letenky sme kupovali približne 2,5 mesiaca v predstihu, aby sme si stihli všetko naplánovať, nakoľko to bola naša prvá dovolenka bez cestovky. Leteli sme z Bratislavy Ryanairom na letisko Alghero Fertilia, let trval približne 2 hodiny. Letenky nás vyšli okolo 60 EUR/osoba. Busom do centra mesta (spoločnosť ARST) je to približne 30-40 minút, podľa toho kde presne chcete vystúpiť. Okrem Alghera viete letieť ešte do Olbie na východe ostrova a Cagliari na juhu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z letiska do mesta Alghero sme sa dostali autobusom. Nepamätám si už presne koľko stál lístok, ale mohlo to byť niečo okolo 1 €. Na ubytovanie sme sa dostali pomocou navigácie v telefóne. Ubytovanie sme mali na ulici Via Giuseppe Mazzini, mimo mora, mimo centra, avšak do centra to bolo pešou chôdzou približne 15 minút. Hneď pri ubytovaní sme mali aj Lidl, takže vždy po celodenných potulkách sme si vedeli pohodlne nakúpiť na ďalší deň.

Hneď v deň príletu sme začali objavovať krásne španielsko-katalánske mestečko Alghero. Zavítali sme na jeho mestskú pláž Spiaggia del Lido di Alghero (odkiaľ sme večer sledovali aj západ slnka). Približne 3 kilometre od tejto pláže sa nachádza nádherná pláž s jemným pieskom Maria Pia, na ktorú sa dostanete cez pekný borovicový lesík. Viete sa tu dostať aj pešo po pobreží, tak ako sme to spravili my, ale môžete si tiež požičať bicykel, resp. sa odviezť autobusom. Samotné centrum mesta Alghero je veľmi pekné, s typickými stredomorskými úzkymi a kamennými uličkami. Večer má mesto taktiež svoje čaro. Oplatí sa tu vidieť napríklad: kostol sv. Františka (s neskutočnou atmosférou), mestské veže, ktorých je tu strašne veľa, stačí sa prejsť mestom a po pobreží mesta a objavíte hádam všetky. Na toto mestečko netreba mať presný itinerár čo vidieť, stačí sa tu jednoducho prechádzať a objavovať.

SkryťVypnúť reklamu
Ubytovanie v Alghere
Ubytovanie v Alghere (zdroj: Dominika Ďuríková)
kostol sv. Františka
kostol sv. Františka (zdroj: Dominika Ďuríková)
Alghero
Alghero (zdroj: Dominika Ďuríková)
Alghero
Alghero (zdroj: Dominika Ďuríková)
večerné Alghero
večerné Alghero (zdroj: Dominika Ďuríková)
pláž Maria Pia
pláž Maria Pia (zdroj: Dominika Ďuríková)
západ slnka Alghero
západ slnka Alghero (zdroj: Dominika Ďuríková)

Neskôr sme sa už presúvali autom, po ktoré sme boli na letisku a mali sme ho popredu zajednané cez internet. Ráno sme sa vybrali smer Capo Caccia, kde sa nachádzajú Neptúnové jaskyne. Cestou sme sa zastavili na rôznych plážach – Spiaggia di Punta Negra, Spiaggia delle Bombarde, Cala dei Pini, Spiaggia del Lazzarento, Spiaggia di Baia delle Ninfee – obklopená borovicovým lesíkom a s možnosťou vidieť delfíny – my sme však žiadne nevideli. Hneď pri tejto pláži sa nachádza aj Nuraghe Palmavera – archeologické nálezisko. Nuraghi sú pozostatkami sardínskej histórie. Priamo k Neptúnovým jaskyniam musíte zdolať 600 schodov, odmenou sú však úžasné výhľady na tyrkysové more. K týmto jaskyniam sa viete buď dostať autom, autobusom alebo aj loďkou (v tom prípade nemusíte zdolať tých 600 schodov). My sme dnu v jaskyniach neboli, stačilo sa nám pokochať vstupom do jaskyne.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalej sme sa vybrali viac smerom na sever – zastávku sme dali na Porto Ferro, pláž s červenými kameňmi, ďalej pláž Spiaggia delle Saline, ktorá už je v provincii Stintino a deň sme ukončili na pláži La Pelosa, ktorá je známa svojou vežičkou v mori, plytkou vodou a neskutočnou farbou vody. Aj v tomto období (mimo sezóny) bola pláž veľmi preplnená. V lete je parkovisko pri tejto pláži spoplatnené, v októbri však už nebolo (informácia z roku 2017).

Neptúnové jaskyne
Neptúnové jaskyne (zdroj: Dominika Ďuríková)
Porto Ferro
Porto Ferro (zdroj: Dominika Ďuríková)
Spiaggia delle Saline (Stintino)
Spiaggia delle Saline (Stintino) (zdroj: Dominika Ďuríková)
La Pelosa
La Pelosa (zdroj: Dominika Ďuríková)

Nasledujúci deň sme opustili ubytovanie v Alghere a konečnou zastávkou tohto dňa bolo mestečko Santa Teresa di Gallura a naše druhé ubytovanie v ňom.

Prvou zastávkou bolo farebné mestečko na kopci Castelsardo, vzdialené od Alghera asi hodinu cesty autom. Ďalej sme videli „sloniu skalu“, dom bosoriek (domus de jamas), rozsiahle korkové háje, nádherné Costa Paradiso s divokým pobrežím, ktoré predstavuje raj pre potápačov a deň sme ukončili výhľadmi na západ slnka na Capo Testa. Z mestečka Santa Teresa di Gallura premávajú trajekty na Korziku do mesta Bonifacia. Z mesta je dokonca vidieť aj pobrežie Korziky.

SkryťVypnúť reklamu
Castelsardo
Castelsardo (zdroj: Dominika Ďuríková)
Slonia skala
Slonia skala (zdroj: Dominika Ďuríková)
Costa Paradiso
Costa Paradiso (zdroj: Dominika Ďuríková)
Capo Testa
Capo Testa (zdroj: Dominika Ďuríková)

Ďalšie ráno začalo v prístave v mestečku Palau, odkiaľ odchádzajú trajekty na súostrovie 7 ostrovov La Maddalena (kvôli krátkosti času sme však výlet na tieto ostrovy neuskutočnili). Naše kroky smerovali na Medvediu skalu (Capo D´Orso) – platí sa tu vstupné a taktiež za parkovisko. Z úplného vrchu skaly je za pekného počasia vidieť napríklad aj mestečko Palau. Zvyšok dňa sme prebrázdili krásne pláže Costa Smeraldy (rozprestiera sa od Porto Portisco až po prístav Porto Cervo, kde kotvia milionárske jachty), večer sme ešte nazreli do romantického prístavného mestečka Porto Rotondo a už sme sa ponáhľali na naše ďalšie ubytovanie, ktoré sme mali tento raz v Olbii. Mestečko Olbia má taktiež svoje čaro, poprezerali sme si jej zákutia (zablúdite určite aj k bazilike San Simplicio), uličky a vybrali sme sa spoznávať krásy pláží v okolí Olbie, napr. pláž La Cinta a pláž Cala Brandinchi, tzv. sardínske Tahiti. Cala Brandinchi je nádherná pláž s jemným pieskom, priezračnou a najmä veľmi plytkou vodou. Parkuje sa tu na veľkom parkovisku, ktoré je spoplatnené a odtiaľ ešte treba pár metrov prejsť, kým sa dostanete na pláž. Na Sardínii viete nájsť aj stánočky alebo obchodíky otvorené 24/7, kde si viete bez obsluhy kúpiť nejaký ten snack, vodu alebo niečo sladké na prehryznutie. My sme si na večer nakúpili v supermarkete na osvieženie po celom dni pivká – Ichnusa a Peroni a šli sme sa najesť do miestnej reštaurácie Anticas Licanzias, ktorú nám odporučila naša hostiteľka v Olbii. V tejto reštaurácií ponúkajú ručne robené cestoviny – odporúčame napríklad Malloreddos. Ku každému jedlu podávajú aj sardínsky chlieb Carasau. Cenovo treba rátať za jednu porciu tak 8- 12 EUR.

Večer sme sa rozlúčili s mestom Olbia a ráno sme už vyrážali smer Cala Gonone, kde sme išli na výlet loďou na krásnu pláž Cala Luna. Tu v prístave sme si kúpili lístky na loď – dal sa kúpiť aj celodenný lístok so zastávkami na viacerých plážach, my sme si pre krátkosť času vybrali len zastávku na pláži Cala Luna, pretože sme sa do večera potrebovali dostať na ďalšie ubytko, ktoré sme mali až v mestečku Oristano. Pláž Cala Luna bola nádherná, v čase našej návštevy tam nebolo ani veľa ľudí, čo sa však v letnom období povedať nedá. Je tu čistý biely piesok a v mori sa nachádzajú veľké biele okruhliaky. Na tejto pláži sme strávili niekoľko hodín. Cestou nazad do prístavu sme na lodi boli úplne sami a dokonca sa nám podarilo vidieť z lode aj delfíny. Smerom do Oristana sme sa ešte zastavili na niekoľkých krásnych plážach, stačí len odstaviť auto, ísť sa okúpať, prípadne len odstaviť a kochať sa výhľadmi. Kým sme dorazili do Oristana zastavili sme sa aj v mestečku Nuoro či Cabras. Oristano sme si pozreli po tme.

Posledný deň našej výpravy sme sa potrebovali dostať z Oristana späť do Alghera, odkiaľ sme mali odletieť domov. Navštívili sme ešte pláže Mari Ermi, Is Arutas, kde sme videli aj plameniaky a severnejšie pláž S´Archittu, ktorá je typická vysokým skalným oblúkom, ktorý sa týči nad morom. Pozrieť sme boli aj mestečko Bosa, ktoré pripomína talianske Benátky. Večer sme si dali ešte pizzu v centre Alghera a ráno nás už čakal let domov.

Medvedia skala
Medvedia skala (zdroj: Dominika Ďuríková)
Costa Smeralda
Costa Smeralda (zdroj: Dominika Ďuríková)
S´Archittu
S´Archittu (zdroj: Dominika Ďuríková)
Bosa
Bosa (zdroj: Dominika Ďuríková)

Sardínia je proste nádherná! Počas nášho týždňa stráveného na tomto ostrove sme nevideli škaredé miesto. Ľudia sú tu takisto veľmi milí a nápomocní a hrdí na to, že sú Sardínčania :) V budúcnosti by sme sa určite chceli ešte na Sardíniu vrátiť a pozrieť si aj južnú polovicu tohto ostrova, na ktorej sa vraj nachádzajú ešte krajšie pláže a zákutia ako na severnej polovici. V prípade, že sa nám podarí Sardíniu ešte navštíviť určite by sme šli pozrieť aj súostrovie La Maddalena a urobili by sme si výlet trajektom na ostrov Korzika.

Dominika Ďuríková

Dominika Ďuríková

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ahojte. Volám sa Dominika. Milujem cestovanie,preto aj moje blogy budú najmä o zážitkoch z ciest :-)Instagram:dominikadomciatko Zoznam autorových rubrík:  CestovanieSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu