Bratislavské Podhradie: chudobná štvrť s palácmi

Z úst jednej docentky prednášajúcej históriu Bratislavy na Filozofickej fakulte UK v súvislosti s Podhradím a tamojšími významnými objektmi raz zaznelo: „Všetci vedia, že to tam stálo.“ Nevedia. Bohužiaľ.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)
Letecká snímka Podhradia z rokov 1919-1921.
Letecká snímka Podhradia z rokov 1919-1921. (zdroj: www.podhradie.fara.sk)

Spomedzi argumentov hovoriacich protihistorickému Podhradiu - „nevieme do ktorého obdobia sa máme pri obnovevrátiť", „nie je ho jednoducho už možné obnoviť" a „bola to štvrťnajchudobnejších, kde stáli len drevené chatrče" - by bol ten, že sa tunenachádzalo nič významné, jediný rozumný. Samozrejme, ak by bol pravdivý. Tieostatné sú len prejavom nevôle, ktorej základ treba hľadať v ekonomickýchzáujmoch a prospechu zainteresovaných...

"Novodobí Bratislavčania spomínajú naVydricu a Žižkovu ulicu ako na chudobnú perifériu. Takými ich však urobili lenkomunisti tesne pred zničením Podhradia" (Bratislavské noviny). Bolopredsa treba ospravedlniť barbarstvo, ktorého sa dopustili. „Tým barbarstvombolo zbúranie cca. 300 domov, z ktorých mnohé boli hodnotnými palácovými ameštianskymi architektúrami" (Ing. Arch. Alexander Németh). Veď „od 16.storočia tu bývali aj hradní úradníci. Preto tu vznikali aj výstavnejšie domy"(Jozef Hanák).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Evidentným a nevyvrátiteľným dôkazomtoho, že sa tu nachádzali aj významné stavby, sú dodnes zachované objekty tzv.kúrií. Len ťažko si možno vysvetliť, že by sa tu zjavili z čista-jasna,len tak, uprostred rozpadnutých chát chudákov.

Len pár konkrétnych príkladov na ilustráciu:dom so zachovanými zvyškami pevnostia slávneho Kempelenovho vodovodu, Vydrica č. 46; dom rybárskeho majstra,Jeseninovo nábrežie č. 12; barokový palác, Vydrica č. 42; dom s klasicistickou terasovitou záhradou,Vydrica č. 40; dom s arkádovým nádvorím (niekdajšia radnica Zuckermandlu), Žižkova ulica č. 28...

To, že Podhradie nepatrilo v čase svojhozániku medzi štvrte najbohatšie, teda ešte vôbec neznamená , že sa tunenachádzali žiadne významné objekty, ktoré by stálo za to obnoviť.

„Nie jepravdou, že by Vydrica a Zuckermandel boli vždy tou najchudobnejšou štvrťou vmeste. Na konci 18. a na začiatku 19. storočia tam žili vo svojich palácoch ajbohatí šľachtici," nedávno napísali Bratislavské noviny. Kto teda tvrdí, že na Podhradínestáli významné objekty a preto ho nemá zmysel obnovovať, nemá pravdu.

„Prečo to treba pripomenúť?
Lebo stará Bratislava, to nie je len Starémesto. Bolo aj mesto staršie a najstaršie a ten, kto to nevezme navedomie, nechápe celkom nič a treba mu vziať slovo."
Na záver už azda ani nič výstižnejšie ako tentocitát Pavla Dvořáka nemožno dodať...

SkryťVypnúť reklamu

Použitý obrázok arkádového domu je z publikácie Premeny Zuckermandla od autorov R. Fiľo, O. Poss, A. Šilberský.
Napísať tento príspevok ma okrem iného motivovala aj diskusia k môjmu článku "Bratislavské Podhradie - ja už to fakt... "

Jakub Ďurinda

Jakub Ďurinda

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  12x

Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu