RAAAANA
Deje sa to často z rána
Ked kyslík nejak lepšie prúdi
Budia sa spoje a otvára sa brána
A pekné je to čo inak nudí
Aj ked je zima i svetla málo
Aj ked nerozkvitla ešte žiadna rastlina
Ked skončí sen a začne den bi sa zdalo
Že krásotou úsvit začína
Námestie bez smradu leží ladom
Vôkol niet dechtu ani špiny
Okolie ovplíva kladom
Nevidno zločiny ani tých bez viny
Vela ešte spí vo svojom lože
Málokto je vonka a otravuje vzduch
No len čo sa na niečo zmôže
Víde spojí sa a vznikne ruch
Netušiac havran vzlietol s mojej duši je síce čierny lež blúdi v oblohách má možno právo veriť v čo ja tuším má možno právo odbúrať môj ruch ten ruch a des v jednom stých rán kde rany a vrany letia k výšinám
FYZIOTERAPIA
. Sval je najväčší orgán ľudského tela . Kvalita svalového aparátu priamo zodpovedá kvalite života .
Základná schéma adekvátnej práce fyzioterapeuta zodpovedá trom stupňom úpravy svalovej rovnováhy : 1- uvolniť preťažené svaly , svalové partie
2- posilniť oslabené svaly , svalové partie
3- nácvik správnych statických a dynamických stereotypov
KLBY
Kĺby sú obvykle v takom postavení v akom ich „držia“ svaly a majú takú pohyblivosť akú im umožňujú svaly a väzivový aparát /s fyziologického pohľadu/.To platí aj o chrbtici ako o asi najkomplikovanejšom systéme klbou v ľudskom organizme .
DEGENERATYVNE ZMENY
Degeneratývne /nezvratné/ zmeny na chrbtici sa po triciatke pokladajú za štandard.A tak nech už nikto nepochybuje o opodstatnení práce fyzioterapeuta .Som presvedčený že po dôkladnom absolvovaní troch stupňov úpravy sv. rovnováhy budú vo väčšine prípadov poskytnuté vhodné podmienky pre odstránenie degeneratývnych zmien nielen na chrbtici . Keď že organizmus podlieha neustálej prestavbe ktorá je s pohybového hľadiska limitovaná pohybovými stereotypami .Práve nesprávne pohybové stereotypy či už statické /sed ,stoj , lah..../ , alebo dynamické /chôdza ,pracovná činnosť.../ spôsobujú funkčné poruchy pohybového aparátu ktoré zodpovedajú drvivej väčšine problémov v oblasti chrbtice alebo periférnych /okrajových/ klbou.
LIEKY PROTI BOLESTI
Tým že sa užívajú lieky proti bolesti nerieši sa príčina ale len jej následok . Bolesť znamená obrazne povedané „pozor poškodzujem sa“ . Ak je potlačený tento obranný reflex človek nezaujme úľavovú pozíciu tým pádom je tkanivo ešte viac poškodzované . S takéhoto uhlu pohľadu lieky proti bolesti obvykle z dlhodobého hľadiska problém neriešia ale vyvolávajú.
MANIPULACIA
Tým že vám niekto manipuláciou upraví stavce do správneho postavenia /ide o odborne nesmierne náročný výkon ktorí predpokladá kvalitné a dôkladné vyšetrenie / dočasne dôjde k zlepšeniu. Ak nie manipulácia bola zle vykonaná a terapeut vám skôr ublížil než pomohol. To že zlepšenie bude len dočasné je spôsobené tým že sval si „pamätá dĺžku“ a po čase hlavne ak sa nezmenia stereotypy v zmysle ergonomie , „potiahne“ si stavce do nefyziologického postavenia. Navyše často vykonávaná manipulácia /viac ako jeden krát za rok/ výrazne oslabuje väzivový stabilizačný aparát aj chrbtice a tým celkovo oslabuje jej stabilizačnú funkciu . Vo všeobecnosti sa „naprávanie“ prudkým trhnutím vôbec neodporúča oveľa úspešnejšie môžu biť mobilizačné techniky ktoré zohľadňujú aj svalovú prácu.
OPERACIA
Ako často jediná možnosť ktorú vám v konečnom dôsledku naša medicína ponúkne a ku ktorej to časom obvykle speje často z dlhodobého hľadiska nič nerieši. Sú známe prípady ľudí ktorí boli viac krát operovaný na to isté miesto / na chrbtici/ , sú to smutný ľudia ktorý sa často boja aj „prdnúť“ aby pri zvýšenom brušnom tlaku im to znova „neruplo“ .Pri každej operácii v danej oblasti sa musí rozrezať väzivový stabilizačný aparát a väzivo regeneruje veľmi slabo. Po operácii síce obvykle dochádza k úprave zdravotného stavu ale bohužiaľ často len dočasne. Skôr než sa niekto rozhodne pre operáciu mal by si položiť otázku „ čo bude o desať rokou „ A navyše znova podotýkam –ak sa neupraví svalová rovnováha , fyziologická
pohyblivosť a nezačnú sa praktizovať správne pohybové stereotypy myslím že nie je šanca žiť bez bolesti . Aj keď uznávam opodstatnenosť operácii v špecifických prípadoch .
PS
Každý bi mal vziať na zodpovednosť svoje zdravie a uvedomiť si že z hľadiska pohybového aparátu vám nepomôže žiaden chemický prípravok ani to ak si pasívne ľahnete a niekto vám bude rozmasírovávať svaly dokonca obvykle ani operácia. Čo sa týka masáže dobre technicky vykonaná masáž hlavne bez emulzie formou mäkkých techník kombinovaná s mobilizáciou môže zabezpečiť prvý krok ku pohybovému zdraviu . teda uvolniť preťažené svaly. Ak k tomu dôjde budete sa minimálne tri týždne cítiť bez problémov .A to je práve obdobie kedy treba prejsť ku posiľňovaniu oslabených svalov s následným nácvikom ergonomických stereotypov . Musím poznamenať že toto je doba falošných prorokov , šarlatánov a pseudoliečitelov. Napríklad už len masérov je dostatok čo sa týka kvantity ale žalostný nedostatok čo sa týka kvality . Masáž patrí medzi manuálnu medicínu a o tej sa hovorí že je to kráľovná medicíny . Uvolniť rukami hlboko uložené stabilizačné svalstvo predpokladá nielen veľkú zručnosť , cit a prax ale aj kvalitné znalosti z oblasti anatómie a fyziológie /ktoré nie je možné získať na dvoj mesačnom kurze/ . Prvý lekári za čias ajurvédy na začiatku vždy uvolnili všetky preťažené svalové partie a ak nepríjemné príznaky pretrvávali /obvykle už nie/ liečili tie .V čínskej medicíne dostáva zaplatené len ten lekár od ktorého odíde klient zdravý. Paradoxne od európskej medicíny kedy sa lekár obvykle ani neobťažuje postaviť zo stoličky a v konečnom dôsledku čím viac a chorlavejších má pacientov tým viac zarobí. Je to však hrubé a všeobecné hľadisko a ako zdravotník si vážim prácu lekárov je to poslanie a vopred sa ospravedlňujem ak som niekoho urazil. Aj keď to v podstate môže uraziť len tých ktorý na tom vidia niečo pravdy u seba. Mojim cieľom je poukázať na dôležitosť starostlivosti o pohybový aparát ktorý je tak často v EU medicíne kladený na vedľajšiu koľaj .
Následne uvediem pár príkladov bežných problémov a moju predstavu otom ako ich riešiť a nielen to keď že zo starostí je bližšie k radosti ako z ničoho cieľom je v konečnom dôsledku zdokonaliť telo.
ZENA V STREDNOM VEKU
S náplňou práce ktorá vyžaduje dlhodobé sedenie , komunikáciu v mentálnom napätí a prácu s počítačom .Potiaže obvykle začnú v medzi lopatkovej oblasti kde pociťuje najprv napätie neskôr bolestivosť u žien sa obvykle tieto stuhnuté svaly zreťazujú smerom k záhlaviu . Udáva sa že podstatne viac než polovica všetkých migrén je spôsobená stuhnutostou krátkych záhlavových svalov ktoré utláčajú cievy a nervi vedúce energiu do mozgu s čoho vzniká najskôr malátnosť , únava , poruchy sústredenia tlak na očiach a následná bolestivosť. .Stuhnuté medzi lopatkové svaly sa tiež môžu zreťazovať smerom k ramennému pletencu s čoho vzniká bolestivosť ramien s následným obmedzením pohyblivosti , mravenčenie do prstou , znížená citlivosť v rukách a podobne .Z hľadiska stereotypov obvykle je prítomné predsunuté držanie hlavy kedy je hlava akoby pasívne zakvačená na krčných svaloch /hlavne pri práci v predklone / . Treba si uvedomiť že hlava je vzhľadom k objemu relatívne ťažká atak na princípe páky vzniká útlak hlavne v oblasti kde sa krčná chrbtica pripája na hrudnú alebo v už spomínanom záhlaví. Tiež dochádza k nefyziologickému stereotypu postavenia ramenného kĺbu kedy vplyvom gravitácie a oslabenosti ramenných svalov sa ramenná kosť mierne povisunie a vytočí s klbnej jamky čož vedie k zmene funkčnosti ramenného kĺbu.. Niekedy je to badateľné ako mierna priehlbinka v oblasti pleca hlavne pri nesení bremien .
Čo by som robil: Začal by som od medzi lopatkovej oblasti uvolnením svalov ktoré fixujú lopatku ku chrbtici . Ide o stabilizačné svaly ktorých funkciou nie je ani tak vykonávať pohyb ako fixovať teda sa pohybom ani veľmi uvoľniť nedajú. Keď že sú uložené pomerne hlboko najoptimálnejšie je použiť mäkké techniky s následnou mobilizáciou lopatky.. Neskôr je nutné venovať sa pohyblivosti krčnej chrbtice prípadne ramenných klbou. Potom odporúčam nácvik zasúvania hlavy aby sa pracovalo na správnom stereotype postavenia čomu predchádza inštruktáž individuálnych cvikou na začiatok na uvolnenie neskôr na posilnenie svalov danej oblasti. Problémy v danej oblasti až na pár výnimiek vznikajú postupne a dlhodobo nedajú sa hneď ani odstrániť. Ale každopádne zakladám si na tom že evidentné výsledky majú bit pociťované prakticky okamžite respektívne bezprostredne po cielenej práci fyzioterapeuta.
Pripomeniem ešte vplyv predsunutého držania pliec kombinovaného s nefyziologickou rotáciou hlavice ramennej kosti na estetiku prs u žien.
MUZ V STREDNOM VEKU
S náplňou práce ktorá vyžaduje časté šoférovanie , sedenie a zvýšenú mentálnu činnosť podfarbenú stresom . Šoférovanie je pohybovo špecifická činnosť . Ide v podstate o o dlhotrvajúcu jednostrannú monotónnu záťaž. .Už samotné vychádzanie z auta predpokladá u oslabeného pohybového aparátu zvýšenú záťaž keď že sa prechádza z nízkej polohy do vysokej po predchádzajúcej pohybovej inaktivite. .Navyše málokto otom vie ale sed je viac škodlivý na krížovú oblasť ako stoj pretože medzi stabilizačné svaly krížovej oblasti patria aj sedacie a stehnové svaly ktoré sú pri sedení prakticky vyradené z činnosti . A všeobecne v dnešnej dobe sedacie svaly obvykle slúžia len ako „vankúš na sedenie“ a pritom ich skutočná funkcia je v niečom úplne inom. Keď sa rozpráva o panvovej oblasti nedá mi nepripomenúť súvislosť medzi pohyblivosťou panvy a sexuálnou dysfunkciou ktorá je zrejmá.
Takže predpokladajme že hlavný problém bude s krížovou chrbticou a s klbmy dolných končatín .Keď že ide o nosné kĺby bolesť bude provokovaná hlavne tlakom.. Bolesť v krížovej oblasti je taktiež provokovaná nefyziologickým postavením panvy pri sedení kedy dochádza k útlaku na jednej strane medzistavcovej platničky.
Čo by som robil: Na začiatok je dobré opýtať sa či bolesť vyžaruje do jednej dolnej končatiny . Vtom prípade sa dá predpokladať najčastejšie funkčné skrátenie jednej dolnej končatiny čo sa dá jednoducho verifikovať odmeraním a porovnaním dĺžok dolných končatín. V prípade potvrdenia funkčného skrátenia je prvotná technika zameraná na uvolnenie svalov odrazovej /skrátenej/ dolnej končatiny. Tým sa upravia uhly s následným vyrovnaním dĺžok . Priamo v krížovej oblasti je relatývne malé množstvo svalou zapodievame sa sinergitami /svaly spolupracujúce z danou oblasťou/ ktoré logicky ak sú stuhnuté budú sa uvoľňovať . Priamo v krížovej oblasti je možné vyhmatať tzv. zatvrdliny ktoré sa dajú uvolniť akupresúrou v správnom smere .Ako už bolo spomenuté ide o problémy spôsobené tlakom teda za najvhodnejšiu techniku uvoľňovania danej oblasti pokladám ťah /najčastejšie trakčné techniky nácvik trakčných pozícii alebo antigravitačné ťahové cviky/. .Treba si uvedomiť že medzi stavcová platnička je vlastne chrupavčitý vankúš s pevným guľovým jadrom ktorí sa nafukuje na princípe podtlaku v podstate fyziologickým roztokom /slaná voda/ Vplyvom tlakových síl sa tento vankúš oploštuje „sfukuje“ následkom čoho dochádza k útlaku nervových vlákien vychádzajúcich z chrbtice čo sa prejavuje bolesťou mravenčením a podobne. .Pri zablokovaní medzistavcovej platničky dochádza často k ochrannému stuhnutiu celého segmentu a teda k výraznému obmedzenie pohyblivosti stavcov v danej oblasti. V akútnom štádiu odporúčam nácvik a zaujatie fyziologickej pokojovej úľavovej pozície kedy spontánne môže dôjsť k úprave /pretože organizmus má tendenciu bit zdravý/ .Prípadne je vhodné aplikovať mierne dlhodobé trakcie s cieľom uvolniť daný segment a vytvoriť podtlak ktorí „potiahne“ platničku naspäť. . Nesmierny význam majú doplnkové procedúri a ergonomické pozície kombinované s cieleným odborným cvičením. . Po odoznení bolestivého štádia má sa prejsť k výraznej preventívnej starostlivosti ktorá môže trvať mesiace s cieľom aby z danej oblasti už nemala prečo vyžarovať bolesť .
DETI
Bežné dieťa vo veku cca 6 až 15 rokov .Je už pomaly pravidlom že vplyvom počítačovej kultúry ahlavne zníženej pohybovej aktivity je skoro každé dieťa „postihnuté“ vadným držaním tela .Ide o komplexnú oblasť kedy je „postihnutý“ hlavne stabilizačný aparát a tak sa celá kostra laicky povedané rúti . Keď že ide o mladý vek degeneratývne zmeny obvykle nie sú prítomné . A tak hlavnou náplňou práce fyzioterapeuta je príprava celotelového cvičebného programu . Ide tiež o individuálnu cvičebnú zostavu vypracovanú na základe vyšetrenia zohľadňujúcu pohybový režim jedinca. . Ide výsostne o preventívnu kineziologiu s cieľom vypracovať kvalitný pohybový aparát naučiť ergonomiu pohybu a postojov a v konečnom dôsledku jednoducho naučiť jedinca doslova hýbať sa v živote. Pretože cvičenie je pohyb a hýbeme sa tak či tak skoro celý deň, takže stačí naučiť sa správne hýbať a zároveň budeme aj cvičiť a zdokonaľovať si telo . /to platí pre každého/ .
Takže položte si otázku.:“ chcem mať pekné a spokojné deti“ navyše šťastie a bolesť prípadne diskomfort sa vylučujú.
STAROBA
V starobe sú degeneratývne zmeny bežný štandard a nerád si to pripúšťam ale hádam už nemé význam komplexne prestavovať organizmus. V tomto období ide výsostne o kvalitu života , teda sebestačnosť a veci stým spojené . neexistuje ochorenie alebo následok ochorenia pri ktorom by cielená fyzioterapie nemala dá sa povedať až dominantný význam. /nezabúdajte že základným prejavom života je pohyb/ Samozrejme to neplatí pre akútne štádium infekčné ochorenia a podobne .
Na úvod je veľmi dôležitý rozhovor - zistiť motivačné faktory , ladenia , vzťah k bolesti , úlavové aktivity a množstvo iných okolností. V podstate hlavným cieľom je stimulovať psychiku a pohybovú aktivitu čomu samozrejme predchádza uvoľňovanie preťažených oblastí do miery ako je to možné. Takže väčší význam vidím v cielenom motivačnom cvičení a nácviku úľavových polôh než v pasívnych procedúrach typu mäkké techniky mobilizácie. .Aj keď samozrejme príjemná masáž starých ľudí veľmi poteší . V prípade finančných možností je optimálna pravidelná starostlivosť pretože v tomto zmysle je vždy čo robiť aby sa zlepšila kvalita života.
OBEZITA
Tuk je hlavne stavebný materiál a zdroj energie teda ak má človek pravidelnú stravu a dostatočné oblečenie nepotrebuje ho .Navyše v tuku sa hromadia choroboplodné zárodky - najviac myší je v sýpke. Tvrdí sa že zníženie váhy obéznych o desať kilo predĺži životnosť bedrových klbou o desať rokov. Pozastavím sa pri bedrových klboch ide taktiež o nosné klby ktoré najčastejšie postihuje koxartroza /chronický zápal bedrového kĺbu/ Málokto o tom vi že hlavnou príčinou koxartrozi je skrátenie svalovej skupiny pritahovačou čo následne spôsobí nefyziologické postavenie hlavice bedrového kĺbu v kĺbovej jamke na podklade čoho vzniká chronický zápal s následnými degeneratývnymi zmenami. . Uvolniť danú svalovú skupinu nie je až také obtiažne aj keď ide o tak trocha nepríjemné cviky výsledok je zrejmý .
Veľa ľudí i keď netrpia obezitou /fyziologická váha je výška mínus 110 , 10 kg hore dole/ majú problém s tukom v určitých partiách.
Ciel je hýbať sa špecificky vytrvalostne na lačno najlepšie ráno . Ide o účinný systém ktorí však predpokladá dostatočné vzdelanie v odbore . Jednoznačne individuálny stále sa meniaci cvičebný program najlepšie s predcvičovaním.S komplexného hľadiska jediné dlhodobé riešenie je zmena pohybového a stravovacieho systému jedinca . Všetko je to o rozdiele medzi príjmom a výdajom energie.
NEVILEICITELNE OCHORENIA
Každý orgán ľudského tela podlieha neustálej prestavbe . Väčšina neviliečitelných ochorení je na podklade zmeny morfológie a funkčnosti niektorého s orgánov na princípe tzv. začarovaného kruhu. Ak sa tento „kruh“ pretne a poskytnú sa vhodné podmienky je možné naštartovať regeneračné procesy /čisto teoreticky/ . Samozrejme je to výsostne špecifické a v podstate verím tomu že v konečnom dôsledku sa vždy človek musí vyliečiť sám . Dominantnú úlohu psychické ladenie , motivácie a tiež schopnosť prevziať zodpovednosť za svoje zdravie. Samotnú motiváciu však už logicky od základu odbúrava konštatovanie typu „máte neviliečitelnú chorobu“ - /čo svedčí viac o neschopnosti medicíny než neschopnosti jedinca./ Celkovo je podľa mňa zo strategického hľadiska nevhodné škatuľkovať ľudí do diagnóz vhodnejšie bi bolo vysvetľovať čo sa vlastne v danom organizme deje a čo sme stým mi schopný robiť.
Čo môže robiť fyzioterapeut je poskytnúť vhodné podmienky na rozvoj . A dobrý fyzioterapeut sa nikdy nezmierny stým že niet čo robiť . Na druhej strane klient musí najprv chcieť aby sním niekto niečo robil a musí mu dôverovať. Veľký význam tu má psychológia , blokované duševné konflikty , psychokybernetika a hlavne viera.
Poznám prípady svalových demielinizačných ochorení kedy to či je jedinec samostatný /schopný chodiť.../záviselo len od množstva a kvality práce fyzioterapeuta
MODELKY A SPORTOVCI
Nebudem obhajovať „krásne“ telá často chorých športovcov a modeliek s ich prehnane veľkými a prehnane malými svalmi.
Čo sa týka športovcov jednostranná záťaž po dlhšom čase spôsobuje porušenie svalovej rovnováhy. . Preto nemá význam robiť jedno stále a prakticky nieje možné poskytovať uspokojivú predstavu konkrétneho pohybu ktorý bi po čase nenarušil rovnováhu alebo naopak rozvinul pohybové vlastnosti. Takýto pohyb sa však individuálne deje až na to že telo mieni a situácia mení. Preto niesom zástancom športu ale cvičenia a je mi jasný rozdiel medzi týmito dvoma pojmami. Ak sa už niekto chce živiť športom nemal by zabúdať na tri oblasti ktoré sú podľa mňa v športe nedostatočne rozvíjané. Ide o : relaxáciu , dýchanie a prácu s ťažiskom.
Čo sa týka modelingu myslím si že priemerné pohybové zdravie modeliek je pri najmenšom nedostatočné a dalo by sa zlepšiť dokonca aj bez toho aby sa im menili objemy. Keď už sú predkladané ako vzori
UPOZORNENIE
Dalo by sa definovať jednoducho: počúvajte hlas vlastného organizmu – čo vám nerobí dobre to vám nerobí dobre.