Za čo dostala Oscara Sandra Bullock

Uvedomujem si, že odovzdávanie cien americkej filmovej akadémie prebehlo v marci tohto roka, a teda názov článku aktuálnosťou práve nesrší. Snímku Blind side (v doslovnom preklade Slepá strana, čo sa významovo veľmi nehodí, českí distribútori sa s tým nepárali a názov „Zrození šampióna" si vymysleli podľa príbehu), ktorá Sandre Bullock priniesla vytúženú zlatú sošku som si pozrel len pred pár dňami, a... zaujala ma.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Obrázok blogu
(zdroj: www.rottentomatoes.com)

Film je natočený podľa skutočnej udalosti a je pekným príbehom o tom, že dobrí ľudia ešte nevymreli. Dej sa točí okolo čierneho teenagera Micheala Ohera, ktorého mentálna vybavenosť je nižšia ako priemer a podľa obrovitej postavy ho prezývajú Big Mike. Jeho sociálna situácia je neradostná, od mamy ho zobrali úrady kvôli jej drogovej závislosti a prespáva kade-tade po gaučoch, až sa ho zhodou viacerých okolností ujme rodina bohatej paničky Leigh Anne Tuohy, ktorej postavu si strihla práve Sandra Bullock. Popravde, nijako som si nemohol zvyknúť na jej netypický blond „sestŕih", ale čo sa musí nechať, aj v 46-ke je to stále kočka. Nie som odborníkom na herecké výkony, neviem teda objektívne posúdiť, či si Sandra toho Oscara v silnej konkurencii zaslúžila. Po viacerých romantických, či „špeciálno-agentkovských" postavách ju môžeme vidieť v trošku dospelejšej polohe, na, ktorú možno nie sme zvyknutí, no podľa mňa je v nej sympaticky presvedčivá a úloha vzornej manželky a matky jej veľmi pristane. V súvislosti s postavou Leigh Anne mi napadlo, že je do istej miery akousi Matkou Terezou svojej doby. I keď je toto prirovnanie prisilné a minimálne na jednu nohu pokrivkáva, keby každý z nás urobil vo svojom živote jediný, aspoň trošku podobný čin, tento svet by bol krajším miestom.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tvorcovia sa nevyhli niektorým klasickým klišé, typickým pre americké filmy a už po tretine filmu tušíte ako to asi dopadne. Napriek tomu je Blind side veľmi príjemným a poučným filmom pre celú rodinu, ktorý ani na chvíľku nenudí, miestami rozosmeje a niekoho možno i rozplače.

Preto ma veľmi zaráža, prečo sa tento film doteraz nedostal do našich kín. V USA mal premiéru v novembri 2009 a u nás by sa mal podľa niektorých zdrojov objaviť v decembri tohto roka, teda s ročným (!) oneskorením oproti americkej premiére. I keď neviem načo to ešte bude, keďže už je dostupná česká DVD verzia (v ČR sa film v kinách neobjavil vôbec, len na DVD), o rôznych internetových kópiách ani nehovorím. Nemám tušenie na akom princípe fungujú naši filmoví distributéri, je však minimálne na zamyslenie, prečo máme v kinách pravidelne kraviny typu SAW atď., zatiaľ čo kvalitné pozerateľné snímky (okrem Blind side i mnohé iné, napr. Invictus alebo Crazy Heart) k nám nedorazia vôbec, či v tom lepšom prípade s niekoľkomesačným oneskorením.

Ďuri Toth

Ďuri Toth

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Every cloud has a silver lining - preto sa snažím vo všetkom nájsť niečo pozitívne... ;) Zoznam autorových rubrík:  The name of the game...FOOTBALSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu