Uvažoval som spätne v čase a prišiel som k záveru konštatovanému v úvodnej vete. Moji rodičia sa takto spoločne modlili ešte keď som nebol na svete. S mamou a sestrami sme sa spolu denne modlili ruženec od útleho detstva. A ako miništranti sme sa tajomstvá posvätného ruženca predmodlievali v kostole počas mesiaca október, ktorý je zasvätený Panne Márii.
Na bohosloveckej fakulte bol ruženec neoddeliteľnou súčasťou programu každého dňa. Tu som bol zapísaný pred tridsiatimi rokmi do Zlatej knihy fatimskej so záväzkom pomodliť sa každý deň niektoré tajomstvá zmieňovanej modlitby. Od roku 2003 som aj členom Ružencového bratstva (RB) v Rosine. Odvtedy sa denne pomodlím ešte ďalší desiatok posvätného ruženca v živej ruži. V rámci členstva v Rodine Nepoškvrnenej takisto môj deň pozostáva z modlitby tajomstiev toho ktorého rosária (radostný, bolestný, slávnostný a ruženec svetla).
7. januára 2018 sa zavŕšila reforma ružencového bratstva vo farnosti Rosina voľbou hlavného horliteľa a horliteľov jednotlivých živých ruží. Reorganizáciu inicioval miestny pán farár Stanislav Vnuk koncom minulého roka. 9. decembra sa vo farnosti uskutočnilo stretnutie členov spolku sv. ruženca s pátrom z rehole dominikánov Alanom Delym, promótorom ružencových bratstiev na Slovensku. Následne sa postupovalo v zmysle stanov ružencových bratstiev a prebehla potrebná reforma. Dnes máme šesť živých ruží, z ktorých každá združuje dvadsať členov RB. Ďalší členovia sú účastní milostí RB prostredníctvom svätého alebo večného ruženca.
Panna Mária vo Fatime pri každom svojom zjavení v roku 1917 vyzývala troch malých pastierikov Luciu, Hyacintu a Františka, aby sa modlili ruženec za obrátenie hriešnikov, na znak pokánia. Táto výzva je stále aktuálna aj po sto rokoch od zjavení. Ruženec je najúčinnejšia zbraň proti zlobe, najsilnejšia rozjímavá modlitba v ťažkostiach života a pri rôznych skúškach. Mária nám je oporou v nebezpečenstvách, ochranou v úzkostiach.
Ružencové bratstvo v Rosine dostalo od Dominikánskeho mariánskeho centra v Košiciach potvrdzujúcu listinu, že jeho existencia nepretržite trvá minimálne od roku 1914. Tento rok je doložený preukazom Kataríny Gjabell (Gjablovej), ktorá sa stala členkou živého ruženca 25. marca na sviatok Zvestovania Pána. V roku 1918 bola po nej za členku prijatá Agnesa Gyuroska (Ďurošková). Ich vstup bol potvrdený vlastnoručným podpisom dekana Ľudovíta Blazseka (Blažeka) v Harmatosi (Rosine). Bolo to v časoch maďarizácie. V rosinskom kostole sa vo svätyni nachádza vitráž Jezuliatka v jasličkách z roku 1916, ktorú venoval spolok svätého ruženca.

V roku 1999 sa horliteľkou Ružencového bratstva v Rosine stala Mária Holešová. Pre pokročilý vek sa tohto poslania zriekla. Po nej túto funkciu zastávala až do svojej smrti Anna Vrtílková. Jej pohreb v septembri uplynulého roka bol prejavom manifestácie dobra. Na pohrebných obradoch sa zúčastnilo viac ľudí ako býva na pohreboch kňazov. Svedčilo to o jej dobrosrdečnosti, skromnosti, čestnosti a statočnosti života. Zvlášť v posledných rokoch jej ťažkej a zákernej choroby. Prevziať úlohu horliteľa po týchto dvoch statočných ženách je zaväzujúcou a zodpovednou úlohou. Nech mi v tom dobrotivý Boh pomáha a Panna Mária nech drží nad nami všetkými svoj ochranný plášť!
Svätý páter Pio z Pietrelciny, kapucínsky kňaz (25.5.1887 – 23.9.1968) sa takto nádherne vyjadruje:
„Niektorí ľudia sú tak hlúpi, že si myslia, že prežijú život bez pomoci Matky Božej. Milujte Pannu Máriu a modlite sa ruženec, pretože jej ruženec je zbraňou proti zlu v dnešnom svete. Všetky milosti, ktoré nám dáva Boh, k nám prúdia skrze Svätú Matku Božiu.“
„Prichádzajte k Panne Márii. Milujte ju! Neustále sa modlite ruženec. Modlite sa ho dobre. Modlite sa ho tak často, ako len môžete! Buďte ľuďmi modlitby. Nech vás nikdy neunaví modliť sa, to je absolútne nevyhnutné. Modlitba rozochvieva Srdce nášho Boha a získava všetky potrebné milosti!"