Veľký sviatok futbalu v Rosine

Žreb nového ročníka Slovnaft cupu rozhodol o tom, že OŠK Rosina bol priamo nasadený do 2. kola Slovenského pohára vo futbale.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Klub tým preskočil prípadnú prekážku, ktorá by ohrozila možnosť stretnúť sa so súperom zvučnejšieho mena. To, po čom túžia všetky kluby z regionálnych súťaží sa stalo skutočnosťou. Rosina privíta vo svojom športovom areáli výpravu z FK Senica a futbalisti na domácom trávniku prvoligového účastníka. Naplno sa tu prejavil význam rozšírenia Slovnaft cupu na menšie, dedinské kluby. V aktuálnom ročníku sa v ňom predstaví spolu 203 tímov, z toho 173 regionálnych od tretej po piatu ligu.

V predminulom ročníku vypadla Rosina v 1. kole po prehre v Stráži, teraz sa môžeme tešiť na súpera z najvyššieho slovenského rangu, priamo z Fortuna ligy. Vlani sa v našom okrese stretli napr. Varín so Slovanom, Teplička s Trnavou a Bytčica s Banskou Bystricou. Zápas v Rosine sa bude hrať po dohode oboch tímov 16. augusta. Väčšina duelov 2. kola Slovnaft cupu je naplánovaná na 9. a 10. augusta.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Senický klub bol založený v roku 1921. Od roku 1976 v časoch spoločnej federálnej ligy pôsobil nepretržite sedemnásť sezón v najvyššej slovenskej súťaži 1. SNFL (Slovenská národná futbalová liga). Potom Senica vypadla do druhej ligy a aj do nižších súťaží. V sezóne 1998/1999 si Seničania opäť vybojovali postup do II. ligy. V sezóne 2000/2001 ju znovu opustili.

V tom čase som bol rozhodcom v najvyšších slovenských futbalových súťažiach a v Senici som bol rozhodovať zápas medzi domácim SH a hosťami z ŠKF ZŤS VTJ Martin (13. mája). Obaja už boli pred koncom sezóny istí vypadávajúci a stretnutie sa odohralo skôr z povinnosti a v priateľskom duchu. Pamätám si, že športové prostredie bolo v Senici príjemné a funkcionársky prístup profesionálny, hoci domáci podľahli Martinu 1:5 (1:2). Potom opäť nastal prepad klubu do nižších súťaží. Neskôr sa v Senici dočkali aj postupov vyššie.

Skryť Vypnúť reklamu

V sezóne 2008/2009 vyhral FK Senica suverénnym spôsobom II. ligu a v nasledujúcej sezóne sa klub ocitol historicky prvýkrát v najvyššej slovenskej súťaži. V nej účinkuje doteraz s celkom solídnymi výsledkami a ďalšími klubovými úspechmi. Od roku 2012 do roku 2014 si Senica tri roky po sebe zahrala prestížnu Európsku ligu. Na slovenskej scéne dvakrát získala 2. miesto v lige a v sezónach 2011/2012 a 2014/2015 bola neúspešným finalistom Slovenského pohára.

Za spoločný míľnik v histórii rosinského a senického klubu môžeme považovať 60-té roky minulého storočia. Otvorenie športového areálu v Senici v roku 1962 bolo spojené s exhibičným zápasom medzi futbalistami okresu Senica a vtedajšími vicemajstrami sveta z Čile, v zostave s Jozefom Adamcom. Naši futbalisti zas v roku 1964 nastúpili v pamätnom stretnutí proti Dukle Praha, ktorej farby hájili juniori doplnení hráčmi I. ligy, ktorí reprezentovali ČSSR na Olympijských hrách v Tokiu.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo vyše osemdesiatročnej histórii nášho klubu to bude teraz však po prvýkrát, čo odohrá rosinské mužstvo súťažné stretnutie s účastníkom najvyššej slovenskej ligy v rámci Slovnaft cupu. V Rosine to bude veľký sviatok, ktorý sa určite nezmazateľne zapíše do futbalovej kroniky klubu. Dúfajme, že nielen výrazným rozdielom vo výsledku, ale aj hojnou účasťou fanúšikov.

Peter Ďuroška

Peter Ďuroška

Bloger 
  • Počet článkov:  257
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Predseda Slovenskej asociácie zrakovo postihnutých športovcov (SAZPŠ), zvolený 8. decembra 2018, poslanec Obecného zastupiteľstva v Rosine, zvolený 10. novembra 2018, učiteľ náboženskej výchovy v ZŠ s MŠ Rosina, inak teológ a obyčajný pútnik, ... ktorý iba prechádza po tejto zemi a hľadajúci pravdu o sebe a o živote, nadovšetko to, čo je krásne, dobré, zmysluplné a hodnotné pre spásu duše - vlastnej i jemu milovaných osôb ... na pozemskej ceste smerujúcej do večnosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu