Ako robotnice v Rišňovciach od roboty zdržiavajú.

Rišňovce, stredne veľká obec v okrese Nitra. Na pol cesty medzi Hlohovcom a Nitrou. A v strede obce kaštieľ zo 16. storočia, veľa nechýbalo a zanikol by. Minulý rok sa dočkal záchrany, ale nebolo to len tak.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Pamiatky nám miznú pred očami. Niekedy nie sú jednoducho peniaze, niekedy by aj boli, ale vlastnícke vzťahy sú akosi pošramotené, inokedy to proste vlastník nechá chradnúť až je stavba nepoužiteľná.

Rišňovecký kaštieľ tomu na poslednú chvíľu unikol. Statika bola zabezpečené v osemdesiatych rokoch, nová strecha prišla o pár rokov neskôr a od r. 2004 sa zháňali peniaze.

Kvôli poruchám v statike boli múry „vyduté“, fasáda zvlnená a kamenné orámovanie okien tieto zmeny kopírovalo. Bolo nutné uvoľnené murivo vymeniť a napraviť pôvodné, či osadiť nové kamenné šambrány. Vcelku rutinná robota, až na jedno okno na južnej fasáde.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kedysi v máji si tak robím niečo vnútri kaštieľa, teším sa z pekného počasia a už dlhšiu chvíľu si uvedomujem, že počujem intenzívny bzukot včiel. Naďaleké lipy sú ich plné, ale aj tak, nejako moc to hučí, ako vo včelíne.

Proste sa vyrojili a našli si škáru v uvoľnenej klenbe nad oknom. Škrabem sa za ušami a rozmýšľam čo teraz. Nakoniec idem za starostom a on mi dá číslo na včelára. Ale už bolo neskoro, vraj sa už zabývali a nepodarilo sa mu ich vyvábiť von.

Tak som ich zamuroval, nepomohlo, škár bolo neúrekom. Minul som tri biolity, ale nič. Potom sme vyskúšali vodu a potom sme utekali. Keď už ale horel termín, neostalo nám nič iné len vybrať jednu tehlu, ustúpiť, vybrať druhú, pokropiť ich vodou a tak im nakoniec odkryť celú obývačku a samé odišli. Podľa toho včelára tam vraj boli viac krát, teraz si už musia hľadať iný domov.

Skryť Vypnúť reklamu

Oproti kaštieľu je prízemná budova, bývalá hospodárske zázemie. Teraz je tam lekáreň, domáce potreby a podobne. Zadná stena má opadanú omietku, nad klenbou jedného okna je taká škárička. Pamätáte si minuloročnú jeseň, babie leto bolo mimoriadne dlhé, hrejivé počasie vydržalo do novembra. Na pamiatku zosnulých som išiel poza lekáreň, včielky si tam v tom múre spokojne bzučali a chystali zásoby.

Dušan Koniar

Dušan Koniar

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  602
  •  | 
  • Páči sa:  625x

na pol ceste medzi nádejou, že môže byť aj lepšie a podozrením, že lepšie je vždy tomu, kto sa tým nezaoberá. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu