A ako ďalej, pán Blaha?

Ak niekoho kritizujem, uveriteľný budem vtedy, ak agendu kritizovaného zvládnem lepšie. Tak ako, pán Blaha, zvládnete?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Vie si niekto predstaviť, že na prelome rokov 2023 a 2024, ohlási svoju kandidatúru na post prezidenta Slovenskej republiky Ľuboš Blaha? Asi ani menovaný nie. Určite ale bude napínavé čakať na meno kandidáta strany Smer- sociálna demokracia. S kým vyrukujú, koho dokážu osloviť, kto sa dobrovoľne stotožní s hodnotovým rebríčkom, urážkami a vyhrážaním sa Blahu či Fica?

Mohlo by sa zdať, že času je ešte dosť a dosť. Možno sa čo to utrasie, bude kedy a ako zmeniť slovník. Máme tu ale fenomén nepredvídateľnosti ďalšieho vývoja. Je nepredstaviteľné odhadnúť, čo vyvedie najbližšie koalícia, do čoho (koho) sa pustí NAKA, čo odhalia vyšetrovatelia a čo kajúcnici a čo z toho unikne do éteru. Nevieme vtesnať do mantinelov priebeh pandémie a tým zároveň, ani priebeh reakcie na meniace sa podmienky jej zvládnutia. Polovičné riešenia neprinášajú polovičné výsledky. Len čoraz pálčivejšie otázky- čo, do psej matere, sa to zase deje?

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pandémia, reformy, fungovanie štátu. Koalícia robí všetko preto, aby slovník Blahu a Fica hrubol, aby sa ich obavy čoraz otvorenejšie pretavovali do vyhrážok a podnecovania. Inak povedané, Smer si vytýčil svoje „konečné riešenie“. Bol tu v minulosti jeden moment, ktorého neopodstatnenosť vyvrátila minulosť mladšia. Šíril sa názor, že Fico II. je násobne kultivovanejšie obdobie ako Fico I., pravdou ale je, že si iba trochu dával pozor na jazyk. Tento názor sa rozplynul koncom zimy 2018 a dnes mu už neverí hádam nikto. Dnes máme dosť presvedčivý obraz o tom, ako by mohlo vyzerať obdobie s ďalšou rímskou číslovkou za priezviskom Fico.

Skryť Vypnúť reklamu

To obdobie však nepríde. Slovník Blahu a Fica je autentický akurát z ich úst. Akokoľvek ho imitujú Kaliňákovci, Blanár a ostatní, je to taká papagájština, že jej neveria ani samotní interpreti. Ešte aj Blaha je len najvýraznejší žako (Psittacus erithacus) vo voliére na Súmračnej. Fica motivuje hádam strach, zlosť a nenávisť. Pôvod strachu a nenávisti nechajme bokom. Tá zlosť ale môže prameniť z neuveriteľného podcenenia spoločnosti ním samým, keď sa nechal vtiahnuť Maďaričom do hlúpo konfrontačnej kampane v decembri 2013. Aj keď na isto nevieme, kto bol autorom scenára.

Ktovie, nebol vtedy bez šance. Birmovka by mu snáď neublížila. Ale to vajatanie medzi slušným chlapcom z bežnej slovenskej rodiny a bláznom posadnutým scientológiou a úžerou protikandidáta, to bolo moc na čo i len trochu súdneho človeka. Odfajčil sa v priamom prenose a vo vlastnej réžii. A to sa, podľa logiky ľudí ako Fico a Blaha, protivníkovi neodpúšťa.

Skryť Vypnúť reklamu

Takto sa, trochu okľukou, dostávame k začiatku roka 2024. To už budeme, nech volebné zákony požadujú čokoľvek, v šialene vybičovaných kampaniach. V krátkom slede, ak v zdraví dožijeme, pravda, preplieskajú nás najprv parlamentné a hneď potom prezidentské voľby. Pre borcov zo Smeru to bude, od dnes dovtedy, nesmierne náročné obdobie. Do kampane pre parlamentné voľby, budú sa musieť udržať v súčasnej forme a ešte to trochu vyšperkovať. To, do čoho vstúpili dnes, tým sa budú musieť brodiť aj o dva roky. Toto si vybrali. Urážať, napádať a podnecovať nenávisť, inak to už naozaj nevedia. Zároveň ale, budú musieť nájsť niekoho, z voliéry či mimo nej, kto bude poslušne kopírovať ich spôsob politického boja v prezidentskej kampani.

Skryť Vypnúť reklamu

Ťažko pred toho istého voliča, v rozpätí týždňov predstúpiť s odlišným mixom konsenzu, konfrontácie či revanšu. Veľmi ťažké je z nenávisti driapať z voličov percentá a ich desatiny, ktoré v parlamentných voľbách môžu zohrať rozhodujúcu úlohu a o pár týždňov sa tým istým spôsobom uchádzať o nadpolovičnú väčšinu. A iný manuál Smer už dnes nemá a nebude mať ani o dva roky.

Neviem ako komu, ale mne z toho vychádza len to, že politická strana, ktorá chce siahať po zostavovaní vlády, ale v tom istom období nedokáže postaviť prezidentského kandidáta, nemá šancu na úspech ani v tom prvom prípade. Napokon, malú skúšku zažijeme už o rok. Komunálne a župné voľby budú zlúčené do jedného jesenného termínu 2022.

Oni tie lokálne voľby sú takým lakmusovým papierikom skutočnej hodnoty straníckej podpory miestneho kandidáta. Vidíme to už roky, že podporu Smeru kategoricky odmietajú nezávislí kandidáti a panicky sa jej boja a stránia tí ostatní „nezávislí“. Vidíme, koľkých práve tá podpora, z dnešného pohľadu ešte chrumkavého Smeru, potopila. Čo teda čakať od Smeru nestráviteľného, zatuchnutého, exspirovaného do stavu medzi požívatinou a výlučkom? Presne to posledné.

Pýtam sa teda, pán Blaha, ako to mienite uhrať o rok a o dva roky? Postavíte sa vy vo vami vyfarbenom mundúre Smeru do kampane v prezidentských voľbách? Podľa vašej rétoriky by ste to mali zvládnuť. Ale, to by ste museli chýbať na kandidátke Smeru v parlamentných voľbách a darmo je, svojim výtlakom ste hlavným roztlieskavačom a nadháňačom percent. Práve tých percent a ich desatín, ktoré tak potrebujete. Takže, ak dovolíte, odpoviem si sám. Rozhodne nebudete kandidovať za prezidenta Slovenskej republiky. Nemáte na to, to je jasné aj z vášho a aj z môjho pohľadu. Z vášho ste potrebnejší inde, z môjho ste exspirovaný do už spomenutej konzistencie a takto ste vnímaný väčšinou. Neukájajte sa číslami zo sociálnych sieti. Neviete aký úchyl vás z akého dôvodu sleduje.

Takže inak. Hľadáte už, alebo ste nebodaj našli niekoho, kto by bol ochotný v tých vašich farbách vystúpiť verejne? Oznámte nám to prosím vás, ak to bude aktuálne. Radi sa zasmejeme aj na iných vašich slovách.

Z toho dôvodu sa domnievam, že nie je nutné vás žiadať, aby ste sa ospravedlnili za urážlivé vyjadrenia na adresu prezidentky republiky. Z vašej strany by to nebolo nijako úprimné a nútiť vás do ďalšieho klamstva by nebolo fér.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dušan Koniar

Dušan Koniar

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  601
  •  | 
  • Páči sa:  565x

na pol ceste medzi nádejou, že môže byť aj lepšie a podozrením, že lepšie je vždy tomu, kto sa tým nezaoberá. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu