Čo vlastne povedal Fedor Gál?

Že neverí neorganizovanému davu bez skúsených vodcov. Že sa bojí narastajúcej averzii voči kapitalizmu, túžbe po akejsi beztriednej spoločnosti. Prečo si to myslí o ľuďoch ktorí sa zhromažďujú na námestiach. V 1989tom predsa patril k tým, čo za takéto práva na zhromažďovanie sa vyzývali a bojovali. Tak kto boli tí bratislavský študenti, čo vyšli do ulíc 16.11.1989? Úplný predvoj novembra 89, dôkaz o tom, že to v Československu a okolitých štátoch ide dolu vodou a cítia to tak všetci, alebo skupina neorganizovaných záškolákov čo si nevedia kde spraviť žúrku?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Ani Pražská jar v 68mom nevznikla sama od seba, bol to dôsledok klímy v priestore a v čase. Že nasledovala normalizácia, Charta 77, udalosti v Poľsku, vymieranie dinosaurov v Kremli to nebola práca Gorbačova, on sa iba pokúsil presadiť niečo iné a načas sa mu to podarilo.

Však naši súdruhovia z toho boli riadne vyoraní a asi je pravda, že vtedy niekedy si chystali únikovú cestu. Tí mladší, nezaťažení "ideálmi" ale rozhladení v biznise. No a teraz sa nám to tu vyfarbuje a pekne jedno na druhé nadväzuje.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľudia sú proste naštvaní a právom. Štyri roky trvá kríza a nevznikla v Bratislave, ale niekde na burzách. Dôsledky si ale vyžierame aj my, veď o to išlo v 89tom, chceli sme byť súčasťou Európy a tak teda sme. Prečo sa Fedor Gál čuduje averzii a nespokojnosti Slovákov?

Nás sa netýka euroval, klamanie gréckej vlády, pendlovanie europoslancov medzi Bruselom, Štrasburgom a Luxemburgom? Nedoplácame tiež na hypotekárne, menové a iné krízy z USA,je nám Berlusconni iba na smiech so svojimi frajerkami, alebo nás čosi bude stáť aj Talianska serenáda? A čo Čínska hegemónia, nás už neohrozuje, je tak ďaleko?

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sú toto problémy čo sužujú svet, logicky že sa prenášajú aj do nášho politického života, že naši politici na ne reagujú a vyvolávajú reakciu svojich občanov na svoje rozhodnutia. Je to zlé, že reagujeme, že je nám na grcanie z toho, čo všetko treba riešiť a nerieši sa. A z toho, že sa večne menia pravidlá pre nás a pre niekoho proste žiadne pravidlá nikdy platiť nebudú?

Nič sa netýka iba Severnej Kórei, tí sa odfikli od zbytku sveta a ak je toto riešenie, nech si ho nechajú.

Súhlasím s Fedorom Gálom, že násilie nič neprinesie, Rumunom ich prevrat a niekoľko tisíc mŕtvych v decembri 1989 neuľahčil cestu do Európy. Tiež s ním súhlasím, že momentálna situácia nahráva Slotovi a hlavne Ficovi. Ale keď Lucii Gallovej vytýka neskúsenosť a posiela ju do akejsi politickej škôlky mohol by si uvedomiť, že november 89 nevznikol v prognostických ústavoch.

Skryť Vypnúť reklamu

A kde zobrať skúsených harcovníkov? Niekde z 2967 kandidátov na volebných listinách? Veď nikto iný to ani nebude. To sa máme všetci pchať na kandidátky, to nestačí že sme voliči? Veď nech sa postaví do čela kto sa na to cíti. Skúsili to mnohí a darí sa im, čo na tom, že to nie sú moje kone?

Moc leží vždy na ulici, v každej vojenskej poľnej je maršálska palica. Poslanci kooptovaní do Federálneho Zhromaždenia a do vtedajších Národných rád ešte pred voľbami 1990 boli absolútny amatéri a koľko toho dokázali. Či už naozaj alebo myslené ironicky.

Dušan Koniar

Dušan Koniar

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  602
  •  | 
  • Páči sa:  625x

na pol ceste medzi nádejou, že môže byť aj lepšie a podozrením, že lepšie je vždy tomu, kto sa tým nezaoberá. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu