Matovič. Bez bločku aj s bločkom

Svojho času sa nelichotivo vyjadril o obchodníkoch Fico. Hodilo mu to dvesto miliónov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

To nám už zase malo byť o niečo lepšie, dokonca tak, že DPH sa mala vrátiť na 19 %. Ale, predtým sa vrátil Fico a nezmenil sa on a tak sa nezmenila ani tá daň. Že on vraj, rozumej Fico, nestrčí do gágora obchodníkom dvesto miliónov eur, pretože tí, rozumej všetci obchodníci, neznížia o jednu sto dvadsatinu cenu chleba a všetko ostatné, čím je človek živý. A preto, aby sa nemali nezaslúžene dobre všetci tí obchodníci, mali sa mať zaslúžene dobre všetci ostatní ľudia a Fico povedal, že tých dvesto miliónov eur už nejako šikovne medzi ľudí rozdelí. A tak sme sa začali, niekedy okolo leta 2014, mať konečne dobre. Obchodníci ostrúhali nos o od najbližšieho sedemnásteho novembra, udomácnil sa nám tu termín- vlaky zadarmo. Aj keď poniektorí vieme, že nič nie je zadarmo, že naopak, takéto tvrdenia stoja veľa peňazí. Niečo na tom bude, lebo, akonáhle Smer začal rozdávať núdznym, tých začalo z roka na rok pribúdať. Po dvanástich rokoch vlády Smeru, z toho ôsmych rokov nepretržitej vlády, bolo núdznych už toľko, že benefitov „zadarmo“ bolo pre každého z nás, rozumej z našej peňaženky, naozaj priveľa. To už v poslednej volebnej kampani Ficovi nepomohlo a prišiel Matovič.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veď hovorím, nepomohlo. Prišiel Matovič.

Nikto nepopiera, žeby Matovič nemal nárok po voľbách na premiérsky post. Najviac o tom pochyboval asi on, ale nakoniec to po Pellegrinim prevzal. Mohlo byť všelijako, možno že aj horšie, isté je, že dobrého na takomto predsedníctve nebolo nič. Spolu s pandémiou a prázdnou špajzou a nutkavou potrebou mať všetko pod kontrolou. Od kľúčov vily v Cannes, cez epidemiologické skratky formou revolúcií, po zadávanie domácich úloh koaličnému partnerovi. Ale dobre, bol predsedom vlády na základe výsledkov volieb a mal to takto dotiahnuť dokonca. Riadneho či predčasného.

Skryť Vypnúť reklamu

Akonáhle začal rošádu a kráľ sa schoval za vežu, všetkým malo byť definitívne jasné, že sa nič nemení, že sa bude naďalej kynožiť prednostne vlastná farba. Na nič iné takýto hráč gule ani rozum nemá. Teraz už je neskoro. Každý, kto prijal Matovičovu hru si na svojom štíte ponesie jej výsledky. A nebude tam Počiatkov skalp, ale jeho vlastný. Procházka onehdy zauvažoval o inzerovaní bez bločku a aj tak dopadol. Bez bločku nič nevyreklamuješ, bárs si aj potencionálny koaličný partner. Si jednoducho nahratý. Už je nám ale o niečo jasnejšie, prečo po voľbách 2016 vznikla koalícia aká vznikla. Bugár a Procházka mali na takéto šachy určitý názor a javí sa prezieravo. Bohužiaľ, po tom všetkom, čo nám posledné Ficove kvadrienále prinieslo, stále sa javí rozumnejšie ísť do toho s Ficom (plus Danko) ako s niečím, čoho súčasťou by bol Matovič (plus Danko). Inú možnosť ako plus Danko vtedajšie výsledky neposkytovali.

Skryť Vypnúť reklamu

Teraz síce máme koalíciu mínus Danko, ale to je jej tak slabé plus, že ani nestojí za zmienku.

Čo za zmienku stojí, je Matovičov postoj k živnostníkom. A verím, že len Matovičov. Dúfam. Najprv totižto potrebuje k termínu živnostník priradiť termín kaviareň. Následne pojem živnostník zjednodušiť na osobu vysedávajúcu buď v kaviarni, alebo v UNC či v JBC a u Matovičovcov sa za nekresťanský peniaz (bez bločku) rýpať v zemi. Nikto iný už pomaly neexistuje a tak sa so živnostníkom treba porátať.

Neviem koľko tak vyjde priemerného živnostníka hodina v kaviarni. Priemerná cena mechanicky vykonanej zemnej práce (základy) je niekde na štyridsiatich eurách za hodinu. Možno u Matovičovcov má pol deň dvadsať hodín, možno ho ten kujon chcel osemsto eurami obtiahnuť a možno si to Matovič vymyslel. Napríklad aj potom, ako chcel výkopové práce zjednať lacnejšie bez faktúry, ale bagrista bol tiež Rado (nie Rudo, nie Robo, nie Jano) a o podobnej ponuke od Matoviča čo to počul.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Matovičovych tvrdeniach o živnostníkoch nesedí nič. Napokon, ani o zamestnancoch nie. Ak si niekto zjednoduší priemerný príjem, ktorý nesedí ani ako medián, ak ho niekto opakovane nazýva minimálnym príjmom a takto vysvetľuje svoju novú revolúciu, je s prepáčením hrubý amatér, niktoš a darmošľap v tomto slzavom údolí. Zamestnanec a la Matovičov prepočet, z takto vyrátaného príjmu odvedie na daniach a odvodoch, pri uplatnení nezdaniteľnej čiastky na seba, o tisícpäťdesiat eur menej (6949,20 eur) ako šibrinkoval minister financií. Bežný živnostník, platiaci minimálne odvody (a je ich vyše osemdesiat percent takých) za rok 2021 odvedie, musí odviesť, odvody vo výške 3089 eur a nejaké drobné. A k tomu ešte daň, ak mu to vydá. Lenže tie odvody odviesť musí, aj ak by mu nevydalo ani na chleba. Matovič nijako nepodložil ani tých osemtisíc eur odvodov a daní od zamestnanca, ani tých dvetisíc eur od živnostníka.

Existuje legálna možnosť, že živnostník nebude odvádzať odvody do Sociálnej poisťovne, ale len ak je jeho ročný príjem nižší ako 6552 eur (2020). Toto využívajú hlavne tí živnostníci, ktorí majú príjem aj zo zamestnania a odvody si hradia tam. Stále ale pre nich platí povinnosť aj z tohto príjmu uhrádzať zdravotný odvod. Matovičove rečičky o učiteľovi fyziky, ktorý si takto prišiel na slušný plat bez odvodov platí len vtedy, ak si 6552 eur vydelí dvanástimi, odpočíta od toho daň a odvod do zdravotnej poisťovne, predtým nezdaniteľnú čiastku (ak ju neodvádza inde) a sme na čistom príjme cca 450 eur mesačne. No neuč takto vysmiaty fyziku.

Živnostník si môže odpočítať odvody (minimálne vo výške 3090 eur ročne), nezdaniteľnú čiastku a zo zbytku ešte šesťdesiat percent paušálnych výdavkov a potom zaplatiť daň. Chcelo by to ale seriózny prepočet, koľko je takto fungujúcich živnostníkov, akú daň uhradia, ale hlavne, na základe čoho sú pre štát „škodnou“. Pretože takýto živnostníci nepotrebujú ďalší xy zamestnancov na daňových úradoch, ktorí by ich agendu aspoň raz za päť rokov preklepli. Štátny zamestnanec je násobne drahší koníček pre štát, ako živnostník v akejkoľvek forme.

Potom sú tu živnostníci, ktorí fungujú na reálne uvádzaných príjmoch a výdavkoch. Tiež by nebolo od veci vedieť ich počet. Optimalizácia výdavkov je tak košatá, tá legálna aj tá na hrane a za hranou, že v prvom rade by o tom vedel dlhé hodiny kecať Matovič. Od demontáže tlačiarenských strojov po vyžmýkanie denných šesťsto kilometrov na ľudovom autíčku v režime 24/7/365. Tu by som si fakt na jeho mieste dal pozor na hubu a nepúšťal sa do úvah o Dankovej diplomovke.

A napokon, predstavte si, sú aj takí živnostníci, ktorí si tie výhody užívajú až tak, že majú zamestnancov a tým poskytujú všetky výhody/nevýhody zamestnanca. A je úplne jedno, či s platom minimálnym, priemerným alebo nadpriemerným. Vedia prečo tak robia a ak by sa im to neoplatilo, robili by to inakšie. A nebolo by toľko zamestnancov, ktorí vôbec niečo odvádzajú do štátneho rozpočtu. Proste nebolo.

Nežijeme dobu, kedy je vhodné riešiť súdnu mapu. Ani stratifikáciu nemocníc a už vôbec nie veľké októbrové revolúcie v Matovičovom poňatí sychravého novembra. Toto všetko malo ísť nabok. Hlavne ak z Matoviča vylezie, že z rýpania do živností ani veľa neočakáva. Fico mal z tej DPH aspoň hmatateľných dvesto miliónov eur v štátnom rozpočte. Matovič nepočíta s ničím, skôr môže rátať z rozvratom vo verejných financiách. Ale tak ako je Fico rád, že mu chodia ľudia aj teraz na protesty s holou hubou, Matovič potrebuje, aby niekto konkrétny na tú hubu padol. O detské porcie či tringelty mu rozhodne nejde. Fico aj Matovič chcú nasierať a darí sa im. Potrebujú sa a tak by som im veľmi doprial, aby sa pri súčte ich zásluh ocitli v jednom pomyselnom aj skutočnom vreci.  

 

 

 

Dušan Koniar

Dušan Koniar

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  599
  •  | 
  • Páči sa:  543x

na pol ceste medzi nádejou, že môže byť aj lepšie a podozrením, že lepšie je vždy tomu, kto sa tým nezaoberá. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu