reklama

Nie raz som videl Fica pri voľbách

Jeho trvalé bydlisko je známe a novinári sa ho tam zvyčajne dočkajú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Že sa vie Fico tváriť milo, to ešte nič neznamená. Ako je múdry mu nedávno odkázali zo Štrasburgu a on si to za klobúk dávať nebude. Neznamená to však, že aj s hubovou polievkou, ktorú mu dal Európsky súd pre ľudské práva vychlípať, nevie a nebude Fico narábať. Bude. Nie je ťažké si domyslieť, akých liberálno- progresívnych kuchtíkov v zázemí súdu objaví a ako ich, svojim voličom, pripomenie. Nie sudcovia, nie zažité procedúry a postupnosti európskej byrokracie sú pre Fica relevantným nástrojom pre výkon domácej politiky. Tým nástrojom sú jeho voliči, ich mentálny svet, ich túžby a nároky, o ktorých doteraz nemali ani šajnu, kým im ich do hláv nenahučal Fico, za všetky tie dekády svojej prítomnosti na politickej scéne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo bolo bolo, terazky idú voľby. Fico dá nabok blamáž pred súdom a začne svoju societu magoriť naratívom o zmanipulovaných voľbách. Nie je prvý a nie je sám, ktorý by toto vytiahol a začal s touto témou pracovať. Ako má však dobrým zvykom, čo sa mu zapáči, to prevezme (od Uhríka) a spracuje tak, že nie iba Pellegriniho naskakovanie do rozbehnutého vlaku (paralelné zrátavanie hlasov oznámil aj veľký Hlas), ale aj Uhríkova snaha zaujať touto témou dopadnú podľa Ficovho zámeru. Republika a Hlas budú tie strapce čiernych pasažierov na indickej lokálke a Smer bude Slovenská strela.

Paralelné sčítavanie hlasov je teoreticky možné, prakticky však zhola nemožné. Aj keď je úplne legálne. Na to, aby napríklad politická strana, ale prakticky ktokoľvek, vedel poctivo paralelne sčítať hlasy vo voľbách, má k dispozícii dve možnosti. Dve možnosti ako sa dostať k sčítavaniu hlasov v okrskovej komisii sú zdanlivo jednoduché. Buď sa záujemcovi podarí do komisie delegovať svojho komisára a ak nie, ktokoľvek môže požiadať okrskovú komisiu, že chce byť prítomní pri sčítavaní hlasov. Nemusí to byť iba záujemca o samotné sčítavanie hlasov a ich transparentnosť. S takouto žiadosťou sa na predsedu okrskovej komisie obracajú bežne napríklad televízne štáby. Je ale na predsedovi aby zvážil všetky okolnosti a prítomnosť komukoľvek povolil.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kým delegovaný volebný komisár je aktívne prítomný pri celom procese sčítavania a podpisovania volebnej zápisnice, pozorovateľ čučí opodiaľ, ruky má za chrbtom a nijako do procesu nezasahuje. Hrubo povedané- drží hubu a krok.

Toto sa teda môže udiať v ktorejkoľvek okrskovej volebnej komisii, nie však paralelne vo všetkých a všetkými, ktorí by o toto mali záujem. Začnite počítať na prstoch a kým si ich dolámete, zoberte si na to radšej kalkulačku. Počítať bude treba s rôznymi číslami.

Napríklad, prvý obmedzujúci faktor je minimálny počet členov okrskovej volebnej komisie. Minimum je päť, bežne býva šesť a okrskári si medzi sebou zvolia predsedu a podpredsedu. Okrem toho, obecný úrad do každej komisie deleguje zapisovateľa zodpovedného, spolu s predsedom, za zápisnicu. Šesť až sedem ľudí teda, na tej najnižšej úrovni, dohliada na transparentnosť a zákonnosť volebného procesu. Za tých asi osem účastí v okrskových volebných komisiách som nezažil ani len náznak pokusu nejako s výsledkom manipulovať. Niežeby som mal šťastie na normálnych ľudí, ono je to prakticky nemožné, pri tom počte komisárov, akokoľvek (a hlavne zásadne účinne) zmanipulovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nemusíme na seba striehnuť. Pri sčítavaní sa vyskytne dosť zádrheľov. Volebný lístok mimo obálky. Poškodený volebný lístok (mohli sme ho poškodiť my pri otváraní obálky). Jasne neplatný volebný lístok (zažil som už rôzne odkazy a kresbičky). Otázne platný/neplatný volebný lístok. A toto všetko musíme spolu potvrdiť. Platný/neplatný a takto sa to v sumáre objaví v zápisnici. Počet zúčastnených voličov, počet vydaných obálok, počet obálok v urnách, počet všetkých odovzdaných hlasov, počet platných a počet neplatných. Podpísané a podčiarknuté, takto vyzerá niekoľko hodinová práca siedmich ľudí, ktorí sa väčšinou vidia prvý krát v živote. No, skúste si tam nejakú kulehu vymyslieť. Nedá sa, lebo je tu druhý obmedzujúci faktor a ten popisuje aj ten tretí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V ostatných voľbách (spojené voľby do zastupiteľstiev 2022) bolo na Slovensku zriadených, ak dobre počítam, päťtisícdeväťstodeväť okrskových volebných komisií. Ktorákoľvek politická strana, ak bude tvrdiť, že mieni paralelne spočítavať odovzdané hlasy klame. Nie že zavádza, nie že nie je v obraze, ale vedome a bohapusto KLAME!

V každých parlamentných voľbách sa o priazeň voličov uchádzajú asi dve desiatky subjektov. Nech je tých relevantných menej ako polovica, dajme tomu osem. Tu si isto nikto pri rátaní prsty nedoláme. Do žiadnej z okrskových komisií nedokáže delegovať svojho komisára každá politická strana. A udeje sa tak päťtisícdeväťsto krát asi. A je tak isto zhola nemožné, aby politické strany našli všade tam, kde komisára nemajú, niekoho, kto by chcel na rátanie hlasov dohliadať.

Smer, Hlas a Republika, ktovie kto sa ešte vyfarbí, chcú nájsť spolu osemnásťtisíc ľudí, ktorí im budú dohliadať na ich bludy, hlúposti a klamstvá o tom, ako funguje či má fungovať proces volieb na Slovensku. Tu nejde o exit poll, tu nejde o výsledok v Hornej Dolnej. Len v Bratislave bolo tristodeväťdesiatštyri okrskov. Uhríkovi je podozrivé „zázračné“ víťazstvo progresívcov v Bratislave, Harabin (pri prezidentských voľbách) do všetkého zamontoval softvéry od Esetu a posledná onuca, Martin Jakubec, neúspešný kandidát na primátora Bratislavy, ten sa tiež vyhrážal dodatočným prerátaním hlasov. Nie len pre seba, aj pre Kusého. Nie som si istý a nie je to podstatné, ale zdá sa mi, že to prerátanie rozdiel medzi Vallom a Kusým ešte zväčšilo. To Jakubcovi samozrejme nebránilo svojich upozorniť, že v Bratislave vyhrali bohatí ľudia, feťáci, liberáli a architekti.

No neprijmi takúto vodu na svoj mlyn. Fico, Uhrík aj Pellegrini, budú sa v nej špliechať ako besní. Miesto toho, aby si Fico zohnal aspoň osemdesiatosem ľudí do okrskov svojho rodného okresu Topoľčany. Aby vytrel kocúra Pellegrinimu, ktorý by takých potreboval dvestosedemnásť do Banskej Bystrice, aj Uhríkovi z Nových Zámkov, kde by mal obsadiť nejako stoštyridsaťdva okrskov. Však si hádam poznajú rodákov, kde inde by sa mali najsilnejšie a najpresvedčivejšie búchať do pŕs? Urobia to? Ani omylom.

Fico má trvalý pobyt vo štvrtom bratislavskom obvode. Viem na ktorej ulici, ale to nie je podstatné. Viem do ktorého okrsku patrí a ani to nie je podstatné. Podstatné je, že za tých zhruba osem mojich účastí v okrskových komisiách, pri rôznych voľbách, nepamätám si nomináciu Smeru, že by v našej komisii niekto od nich bol. Netvrdím že nebol, len mi to neudrelo do očí. Totižto, nomináciu členov komisie vidím a väčšinou ide o ľudí mimo politických strán. Ani Smer, ani Hlas a ani Republika, žiadna politická strana sa ani len nepokúsi mať svojho človeka v každom volebnom okrsku.

O to viac budú, my vieme kto, kričať o tom, ako im systém znemožnil mať všade svojho nominanta a preto je viac ako isté, že voľby boli zmanipulované.

Dušan Koniar

Dušan Koniar

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  648
  •  | 
  • Páči sa:  2 708x

na pol ceste medzi nádejou, že môže byť aj lepšie a podozrením, že lepšie je vždy tomu, kto sa tým nezaoberá. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu