O čom blúzni Žilinka

Zmluva podpísaná za rachotu tankov je tak slobodným rozhodnutím, ako pes na reťazi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Žilinkom velebená zmluva nevznikla zo slobodnej vôle jednej z dvoch zmluvných strán. Zmluva medzi vládou Československej socialistickej republiky a vládou Zväzu sovietskych socialistických republík o podmienkach dočasného pobytu sovietskych vojsk na území Československej socialistickej republiky (ďalej len „zmluva“) vstúpila do platnosti 18. októbra 1968. Dva dni predtým ju podpísali predsedovia vlád, za ČSSR Oldřich Černík a za ZSSR  Alexej Nikolajevič Kosygin. Následne „zmluvu“ schválili zákonodarné inštitúcie obidvoch socialistických republík a napokon ich ratifikovali armádny generál Ludvík Svoboda, prezident ČSSR a Nikolaj Viktorovič Podgornyj, predseda Prezídia Najvyššieho sovietu ZSSR. To bola taká inštitúcia, ktorá v krajine sovietov suplovala prezidentský úrad. O jej postavení a vplyve všetko hovorí samotný fakt, že vôbec prvý predseda Prezídia, Michail Ivanovič Kalinin prijal funkciu v tom istom roku 1938, v ktorom NKVD na pokyn Stalina zatkla jeho manželku Jekaterinu a tá bola držaná vo väzbe až do roku 1946, kedy bola krátko pred smrťou manžela prepustená. Z väzby, nie z výkonu trestu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Zmluva“ vo svojej preambule berie zreteľ, stavia a nadväzuje (chronologicky) na udalostiach rozdielnej relevantnosti. Patria sem:

- Zmluva o priateľstve, vzájomnej pomoci a povojnovej spolupráci z 12. decembra 1943 s predĺžením jej platnosti Protokolom z 27. novembra 1963

- Bratislavská porada z 3. augusta 1968

- rokovania v Moskve 23. až 26. augusta (Moskovský protokol) a 3. a 4. októbra 1968

Pre menej informovaných či nebodaj chápajúcich, Oldřich Černík bol 22. augusta 1968 do Moskvy unesený ako prvý, po ňom okupačné vojská uniesli Dubčeka a Smrkovského. Československá delegácia v zložení Svoboda, Husák, Dzúr a Kučera odlieta do Moskvy o deň neskôr. Po vlastnej osi, nie s oficiálnou delegáciou, prichádzajú tiež signatári pozývacieho listu Biľak a Indra. Originál zradcovia, keď už dnes to pomenovanie tak frčí.

SkryťVypnúť reklamu

Československá oficiálna delegácia kapituluje po troch dňoch a spolu s unesenými sa, po podpise Moskovského protokolu, vracia domov. Prízvukujem politickému embryu Žilinkovi, že jednotlivé podpisy pribúdali v konfrontácii s neistým osudom a stavom osôb unesených na neznáme miesto, o ktorých nemali podpisujúci žiadne informácie. Zároveň, po československých uliciach vrčali sovietske tanky a násilnou smrťou umierali československí občania. Desiatky občanov.

Ak sa „zmluva“ právne opiera o Moskovské protokoly, kedy bola jedna zo „zmluvných“ strán pod fyzickým a psychickým nátlakom, ide o „zmluvu“ neplatnú, bez ohľadu na to, v akej situácii bol Oldřich Černík 16. októbra 1968 pri podpise samotnej „zmluvy“. Mám za to, že bol pod rovnakým nátlakom ako československí signatári Moskovského protokolu.

SkryťVypnúť reklamu

Že sa JUDr. Fico spája s fašistami je jeho vec. Bude mu to zohľadnené v budúcom živote a má to už ako trvalú kerku na ksichte aj v životopise. Ale že sa človek, ktorý vykonáva funkciu Generálneho prokurátora oháňa v civilizovanom svete neprijateľnou a neplatnou „zmluvou“, vynútenou pod hrozbou fyzickej likvidácie, vedome o jej výhodnosti klame (Článok 2 si odporuje s Článkom 5), dá sa chápať jedine tak, že Žilinkovými ústami sa poslancom Národnej rady nechcel prihovoriť renomovaný právnik, slobodne a odborne vykonávajúci svoju funkciu. Nápadne to pripomína konanie niekoho, kto je pod enormným tlakom a nekoná zo svojej slobodnej vôle, prípadne, koná nejakým spôsobom zištne.

SkryťVypnúť reklamu

Pamätníci čias socializmu a cestovných doložiek určite ocenia, ako sa sovietski vojaci a ich rodinní príslušníci dostali na rovnakú úroveň ako oni a podľa Článku 2. si boli pred československým právnym systémom rovní. Až na okolnosť kedy už platil Článok 5., že okupanti a ich sprievod mohli bez pasovej a colnej kontroly slobodne, bez colných poplatkov, do republiky a z nej doviesť/vyviezť čokoľvek a kohokoľvek. Opakovane, vždy, bratsky.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1969/11/vyhlasene_znenie.html

 

Dušan Koniar

Dušan Koniar

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  621
  •  | 
  • Páči sa:  1 859x

na pol ceste medzi nádejou, že môže byť aj lepšie a podozrením, že lepšie je vždy tomu, kto sa tým nezaoberá. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu