Pred dvadsiatimi rokmi minister mával tiketmi

Nie, na Slovensku sa pre nejaké podozrenie z funkcie neodchádza. Leda žeby áno, leda žeby o funkciu dotyčný už nestál.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Na tlačovke v decembri 2000, vtedajší minister obrany prvej Dzurindovej vlády Pavol Kanis (SDĽ), poprel akékoľvek nejasnosti ohľadne financovania jeho nehnuteľnosti a tvrdil, že okrem iného, na drobných, neregistrovaných výhrach dokázal za rok dať dokopy aj štyristotisíc korún. Keďže takéto tvrdenie nikoho nepresvedčilo, druhého januára, pár dní po tlačovke, minister Kanis abdikoval. To  vtedy kde koho presvedčilo o tom, že je to hádam už aj v poriadku a nič sa nedeje, netreba do toho zbytočne vŕtať. Hŕba tiketov v Kanisovej hrsti mala byť dostatočným zdôvodnením, prečo to nechať na pokoji.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nuž, takéto chyby sa nám veľkým oblúkom vracajú ako snehová guľa, násobne nabalená nevysvetľovanými kauzami a kauzičkami. Politické krytie nie je vynález poslednej dekády a práve vydieračské maniere Strany demokratickej ľavice v prvej a Ruskovej ANO v druhej Dzurindovej vláde boli príčinou, prečo dojem z proreformného obdobia Slovenska nie je tak číry.

11.8.1999 bolo aj zo Slovenska možné sledovať úplné zatmenie slnka. Po bratislavskom starom meste sa pohybovalo vtedy množstvo podnikavcov a núkali rôzne začmudený celuloid, vhodný na bezpečné zakrytie zraku, aby sme videli len to, čo vidieť chceme. Aby nám to ostatné neublížilo. A takto je to, bohužiaľ, doteraz.

Skryť Vypnúť reklamu

Prelom milénia bol na Slovensku veľmi zvláštny. Pofidérna Devín banka, silne prepojená cez predsedu Migaša na SDĽ, bola ešte za Mečiara poverená deblokáciou dlhu Ruskej federácie voči Slovensku. Cez ruských akcionárov banky sa toto realizovalo hlavne dovozom ruskej vojenskej techniky a keď už aj Mečiarovi boli tieto kšefty divné a kolónky má dať a dal mu nijako zmysel nedávali, v roku 1997 provízie za deblokácie Devín banke boli stopnuté.

No ale, Jozef Migaš, šéf SDĽ a člen Dzurindovej koalície označil vtedajšieho šéfa Devín banky, Ľubomíra Kanisa, za dobrého straníka a Devín banka v deblokácii mohla pokračovať. Akurát, že nová vláda nestála o ruskú vojenskú techniku a tak ruská strana nestála o pokračovanie deblokovania. Devín banka sa rútila do neodvratného konca a úspešne by tam dorazila možno pred zatmením slnka, nebyť ďalšej výraznej osobnosti z SDĽ. Brigita Schmögnerová, ministerka financií, sa síce na jar 1999 vyjadrila, že Devín banku vedia položiť na kolená, z nepochopiteľných (?) dôvodov tak ale neurobila. Jej štátny tajomník vypracoval voči banke žalobu o zaplatenie zmluvnej sankcie desať miliárd korún ako pokuty za nedokončenie deblokácie, Schmögnerová však k vymáhaniu nikdy nepristúpila. Naopak, do Devín banky začali prúdiť štátne peniaze, ponukou nereálneho úroku na termínovaných vkladoch banka od občanov vytiahla ďalšie miliardy a tak sa jej v septembri 2001 pomerne lukratívne krachovalo. Ak si niektorí spomeniete, bolo to obdobie, kedy sa v oficiálnych hroboch nachádzali neoficiálne uložené pozostatky bielych koní, zainteresovaných do deblokácií a krachu Devín banky. Bolo to obdobie, do ktorého sa pomyselne zmenkami vrátil Rusko s Kočnerom a bolo to obdobie, kedy už Róbert Fico nazbieral v SDĽ dostatok politických skúseností na to, aby si trúfol veci riešiť vlastnou hlavou.

Skryť Vypnúť reklamu

Fica nespomínam samoúčelne. On sa stále nejako ponúkne sám. Ľubomír Kanis, exšéf Devín banky, bol pred mesiacom konečne právoplatne odsúdený za vtedajšie tunelovanie vlastnej banky. Trest je možno smiešny, ale je a je právoplatný. Je to tiež pripomenutie, že po zločinoch sa oplatí domáhať sa trestu, aj keď to u nás trvá tak neuveriteľne dlho. Peter Kažimír nemáva zatiaľ tiketmi, tvári sa bohorovne a aj keď po zjavnej zrade Fico Kažimíra nemusí, z jeho odstúpením z postu guvernéra Národnej banky nesúhlasí, on by vraj neodstupoval.

Tak presne toto povedal 2.1.2001 „podnikateľ“ Jozef Majský na margo demisie Pavla Kanisa. Možno prišlo aj na psiu mater, neviem, ale podľa Majského, minister stratil súdnosť a zmysel pre realitu, keď za takú somarinu, akou je stavba domu, odchádza z funkcie. Nejeden by sa mohol na Petra Kažimíra, tak ako na každého jedného, pozerať cez prizmu prezumpcie neviny, nebyť Ficovho geniálneho výroku, že on dôkazy pre svoje tvrdenia nepotrebuje. Osvojme si takýto postoj aj my. Peter Kažimír by sa mal porúčať. Jednoznačne a bez váhania, aby ochránil inštitúciu ktorej šéfuje a seba z podozrenia, že vypĺňanie tiketov nebude jeho silnou stránkou a tade cesta, dnes, už nevedie.

Skryť Vypnúť reklamu

https://domov.sme.sk/c/788/majsky-minister-kanis-stratil-sudnost-a-zmysel-pre-realitu.html

https://www.profini.sk/temny-pribeh-devin-banky/

 

 

 

 

 

Dušan Koniar

Dušan Koniar

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  599
  •  | 
  • Páči sa:  543x

na pol ceste medzi nádejou, že môže byť aj lepšie a podozrením, že lepšie je vždy tomu, kto sa tým nezaoberá. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu