Prehlásenie „Mým národům“ spustilo začiatok konca mnohonárodnostného impéria

František Jozef I. sa občanom takto prihovoril z Bad Ischl. Kde sa lieči Putin momentálne, nie je známe.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ani archaická uhladenosť textu z jeho podstaty nerobí nič ľúbezné. Je to reč o vojne a že muži majú ísť zabíjať a zomierať. Vtedy, v roku 1914, sa hádam aj verilo, že toto je a bude záležitosť výlučne mužská, že ono zabíjanie a zomieranie sa bude týkať iba tých z nich, ktorí boli povolaní do zbrane. No, výsledok sme videli. A každá nasledujúca vojna sa menila na väčšie a väčšie utrpenie civilného obyvateľstva, z ktorého tých najzraniteľnejších bolo počuť najmenej. Plechové papule propagandy, klamstva a bezcitnosti revali o to hlasnejšie, o čo žalostnejšie zneli vzlyky z ruín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Staručký monarcha mal možno pekné bokombrady, vyžíval sa v parádnych uniformách, nebol ale schopný pochopiť súčasný svet, hoci bol, svojim vplyvom, jedným z tých, ktorí ho mohli formovať aj krajšie. František Jozef I. ostal celý svoj dlhý život zjavne v mentálnom svete doby vzniku Radeckého pochodu (1848, Johannes Strauss starší). Tá doba a pochabá činnosť cisára ale spustila to, čo nám predstavil Joseph Roth vo svojom románe Radetzkymarch z roku 1932. Agóniu veľkej ríše.

Neviem či, zrejme áno, toto vyhlásenie existovalo aj v slovenskom jazyku. Monarcha sa prihováral všetkým národom, uznával len ten svoj. Tak to aj dopadlo.
Neviem či, zrejme áno, toto vyhlásenie existovalo aj v slovenskom jazyku. Monarcha sa prihováral všetkým národom, uznával len ten svoj. Tak to aj dopadlo. (zdroj: internet)

Oheň (Henri Barbusse) je román o vojne, ktorý začal vychádzať časopisecky už v roku 1916. Písaný zo zákopov denníkovou formou, je bezprostrednou, naturalistickou reakciou prežívaného.

SkryťVypnúť reklamu

Osudy dobrého vojaka Švejka Jaroslav Hašek nedokončil. Všetci ten román (1921- 23) vnímame ako láskavým humorom podané zverstvo. Ale práve v tomto literárnom skvoste som sa stretol s vari najsurovejším opisom toho, aká je farba vojny. Krátka zmienka o nešťastníkovi, ktorý si doslova nasral do vlastnej hlavy. Črepinou oddelený vrch lebky mu spadol pod už mŕtve ale stojace telo a to telo už nemalo nad sebou kontrolu. Ani nad zvieračom konečníka. Veru, taká je farba a chuť vojny.

Napokon, Erich Maria Remarque na spracovanie témy potreboval viac ako desať rokov. Jeho román Na západe nič nové vyšiel až v roku 1929. Všetci traja autori písali o vojne. O Veľkej vojne, ktorá ešte nemala svoje poradové číslo, ale jej výsledky a celkové nepoučenie sa z nej ho vygenerovala tak Veľkej ako aj nasledujúcej vojne.

SkryťVypnúť reklamu

A teraz, čo my s tým? Poučenie? Núka sa ich niekoľko. Keď aj za zvukov Radeckého maršu napochodovala rakúsko- uhorská armáda do Srbska; dokonca aj vtedy, keď jej na pomoc musela prísť armáda Nemeckého cisárstva, uverili naoko vysmiaty chlapi, že do Vianoc sú doma. No figu! Parádny marš a vyfintené uniformy vojny nevyhrávajú a v drsnom, hornatom a odhodlanom Srbsku to c. k. armáda schytala dosť na frak. Núka sa paralela s Benitom Mussolinim. Po úspechu medzi nahými Habešanmi (Druhá taliansko- etiópska vojna, 1935), sa nafúkol ešte viac a veľmi, naozaj veľmi si veril voči Albánsku, Juhoslávii aj Grécku. Ratovať to museli opäť Nemci.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes Nemecko znovu pomáha a tým, na ktorú stranu je pomoc upriamená nás presviedča, že zmena je možná. Že sú krajiny ako práve Nemecko či Japonsko, ktoré aj po storočiach agresívnej zahraničnej politiky, dokážu predviesť globálny dosah a osoh svojej premeny.

Toto mal byť príklad pre Rusko. Tri dekády po rozpade Sovietskeho Zväzu malo hrať Rusko svetový prím. S jeho nerastným a prírodným bohatstvom, s ochotou a snahou mu všakovako pomôcť, mala najväčšia krajina sveta nalinkovanú púť práve k tomu zlatému rubľu a všakovakým veciam, ktoré ostali len mokrým snom Kremľa a prokremelských trollov.

Že sa Alexander I. naučil na viedenskom kongrese (1814- 15) tancovať valčík, neurobilo z neho Európana. Naopak. On a všetci jeho nasledovníci, až po Putina, preberaním zdania sa európskosti, niektorý viac, iný menej, odkrývali imperialistickú zaostalosť podstaty Ruska.

Dnešná Putinova čiastočná mobilizácia je rozhodnutím porovnateľným s prehlásením cisára, ktorý bol na tróne skoro tak dlho, šesťdesiatosem rokov, ako trvala pomýlená, krvavá a zlá existencia ZSSR. Že sa dalo všetko aj inak, aj z trónu monarchu, aj s parádnymi uniformami, presvedčili sme sa v pondelok. Svet sa lúčil s panovníčkou bývalej koloniálnej superveľmoci, ktorá síce nezanechala synovi pokojnú a konsolidovanú krajinu. Ale veď, dnešný svet sa neuveriteľne mení a je nutné na tie zmeny reagovať. Uveriteľne a spravodlivo, aspoň úprimnú snahu o to je nutné vidieť. A schopnosť obklopiť sa fundovanou vládou, inštitúciami a všetkým tým, čo tvorí dnes modernú, životaschopnú krajinu. Vidí niekto niečo aspoň trochu podobné v Moskve?

 

 

Dušan Koniar

Dušan Koniar

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  707
  •  | 
  • Páči sa:  6 750x

na pol ceste medzi nádejou, že môže byť aj lepšie a podozrením, že lepšie je vždy tomu, kto sa tým nezaoberá. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

311 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu