V krajine, kde zajtra znamená už včera

Aj vo včerajšom ZSSR, ak chceli vkročiť do zajtrajška, kroky viedli do USA. Fučíkov sen a dátumová hranica si odporujú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ostrovy Veľký Diomedes, známy aj ako Ratmanov ostrov a Malý Diomedes, delia od seba necelé štyri kilometre vody, alebo skôr ľadu v Beringovom mori. Ten Veľký patrí Rusku, Malý Spojeným štátom a majú ešte jeden názov. Veľký je ostrovom včerajška a Malý ostrovom zajtrajška. Dátumová hranica ostrovy oddeľuje a časový rozdiel medzi nimi je 21 hodín. To preto, lebo Veľký Diomedes patrí do časového pásma Čukotky (UTC +12) a Malý Diomedes zase do časového pásma Aljašky (UTC - 9).

Z pohodlia domova aj s informáciou, koľko by som sa našlapal, ak by som chcel do tejto časi sveta
Z pohodlia domova aj s informáciou, koľko by som sa našlapal, ak by som chcel do tejto časi sveta (zdroj: Mapy.cz)

Ostrov(y) objavil v roku 1648 ruský moreplavec Semjon Dežňov, bližšie ich nepreskúmal a novoobjavenú pevninu označil za jeden ostrov. Nik sa o ostrovy nezaujímal. Osídlené boli už približne 3000 rokov, najprv kmeňom Yupik. Neskôr tam nerušene žili Inupiati, dnes je na menšom z nich malá komunita Inuitov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dátumová hranica. Na jej prekročenie síce víza netreba...na ruský ostrov sa nedostanete ani náhodou, na ten americký áno, ale aj tam vraj treba nejaké povolenie
Dátumová hranica. Na jej prekročenie síce víza netreba...na ruský ostrov sa nedostanete ani náhodou, na ten americký áno, ale aj tam vraj treba nejaké povolenie (zdroj: Internet )

Keď v auguste 1728 ostrovy znovu objavil Dán v službách Ruska, Vitus Bering, bolo to podľa pravoslávneho kalendára v deň sv. Diomedusa a preto meno ostrovov. A že Bering toho preplával v týchto končinách krížom krážom nemálo, menuje sa po ňom aj more aj úžina, oddeľujúca dva svety.

Veľký Diomedes, Ratmanov ostrov alebo ak chcete, ostrov včerajška. Ak by pre niekoho z tohto ostrova malo zajtra znamenať už včera, musel by zdrhnúť do Ameriky.
Veľký Diomedes, Ratmanov ostrov alebo ak chcete, ostrov včerajška. Ak by pre niekoho z tohto ostrova malo zajtra znamenať už včera, musel by zdrhnúť do Ameriky.  (zdroj: Mapy.cz)

Neviem akým činom sa stalo, že nie veľmi významné ostrovy (29 a 6 km2) patria dvom mocnostiam, ktoré napriek dnešnej anomálii, viac sa považovali (a reálne aj boli) za nepriateľov, ako za spojencov. Rooseveltova ústretovosť voči Stalinovi v núdzi, Reaganova náklonnosť k možnej dohode s Gorbačovom, boli skôr výnimkou. O čo sa teraz pokúša Trump smerom k Putinovi, tomu hádam nerozumie nikto.

SkryťVypnúť reklamu

Niežeby ostrovy nemali svoj význam. Vždy sa brali do úvahy, keď sa z času na čas vynoril nápad vybudovať medzi dvoma svetmi most, tunel, kombináciu oboch možností. Reálne to asi nebude nikdy. Už len tá predstava, že výstavbu zveria Ficovi a ten sľúbi Putinovi aj Trumpovi, že on predsa od malička stavia mosty medzi východom a západom, že môžu chystať stuhy, nožnice, šampus. A Široký zase vyhlási bankrot a Fico ukáže na vinníka. V tomto prípade skôr Soros ako Šimecka, ale ktovie.

Dva svety. Včerajšok pre tých včerajších a zajtrajšok, hm, ťažko dnes povedať. Hádam pre tých istých. Ešte že my cudzie nechceme a svoje si nedáme. Ani včera, ani dnes, ani zajtra. Možno až báčik z Chochoľova zomrie, to už budeme iní páni
Dva svety. Včerajšok pre tých včerajších a zajtrajšok, hm, ťažko dnes povedať. Hádam pre tých istých. Ešte že my cudzie nechceme a svoje si nedáme. Ani včera, ani dnes, ani zajtra. Možno až báčik z Chochoľova zomrie, to už budeme iní páni (zdroj: Internet )

Putin je totiž v takých istých sračkách, v akých bol Stalin v r. 1941, kedy ho napadol spojenec. A výrazne sa nepotáca v iných, z akých sa Gorbačov snažil neúspešne vytiahnuť Sovietsky Zväz od r. 1985.

SkryťVypnúť reklamu

Jedinný dohľadateľný objekt na Veľkom Diomede. Na vojenskú základňu to práve nevyzerá, ale ktovie aké fígle ovláda druhá najlepšia armáda na svete. Ich susedia sa pokojne živia lovom krabov a výrobou suvenírov z mrožích klov. Kúpite v Anchorage napríklad
Jedinný dohľadateľný objekt na Veľkom Diomede. Na vojenskú základňu to práve nevyzerá, ale ktovie aké fígle ovláda druhá najlepšia armáda na svete. Ich susedia sa pokojne živia lovom krabov a výrobou suvenírov z mrožích klov. Kúpite v Anchorage napríklad  (zdroj: Mapy.cz)

Až do studenej vojny boli obidva ostrovy obývané. Ten ruský vysťahovali kto vie kam a obsadila ho armáda. Bola tam vojenská základňa, údajne stále je, ale veľmi sa mi to nezdá. Uvádzaná je ešte meteorogická stanica a to vyzerá dôveryhodnejšie. Ak teda Rusi niečo ako dôveryhodnosť vedia v niekom prebudiť. Trump a Blaha mi prídu skôr prispatí, Fico a Kaliňákovci každej generácie vyčúraní až hanba.

Meteorologická stanica? Možno. Ale pre koho? Ahá, aby sovieti vždy vedeli, odkiaľ vietor fúka.
Meteorologická stanica? Možno. Ale pre koho? Ahá, aby sovieti vždy vedeli, odkiaľ vietor fúka. (zdroj: Internet )

Na americkom, menšom z ostrovov, ak by sa zhruba poldruha stovky jeho obyvateľov pozeralo smerom na západ, geograficky by to sedelo. Politicky ale, pozerali by sa na Východ s naozaj veľkým V a na dôvažok, pozerali by sa do včerajška. Včerajší deň, ktorý práve tam započal, u nich bude končiť. Neviem ako to ten Fučík myslel. Akože sovieti sú na tom tak fasa, že zbytok sveta mali už v r. 1930 predbehnutý? No neviem, neviem. Vždy, keď bol a aj teraz býva spomenutý rozdiel medzi napr. Slovenskom a vyspelejšou časťou sveta, spomeniem si na krásny bonmot Milana Lasicu v rozhlasovej relácii, ešte pred novembrom 89. Na otázku, kedy asi tak ČSSR dobehne rozvinuté Japonsko, bola suchá odpoveď, že nikdy aj keby nám utekali oproti.

Dušan Koniar

Dušan Koniar

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  707
  •  | 
  • Páči sa:  6 730x

na pol ceste medzi nádejou, že môže byť aj lepšie a podozrením, že lepšie je vždy tomu, kto sa tým nezaoberá. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu