Ostrovy Veľký Diomedes, známy aj ako Ratmanov ostrov a Malý Diomedes, delia od seba necelé štyri kilometre vody, alebo skôr ľadu v Beringovom mori. Ten Veľký patrí Rusku, Malý Spojeným štátom a majú ešte jeden názov. Veľký je ostrovom včerajška a Malý ostrovom zajtrajška. Dátumová hranica ostrovy oddeľuje a časový rozdiel medzi nimi je 21 hodín. To preto, lebo Veľký Diomedes patrí do časového pásma Čukotky (UTC +12) a Malý Diomedes zase do časového pásma Aljašky (UTC - 9).

Ostrov(y) objavil v roku 1648 ruský moreplavec Semjon Dežňov, bližšie ich nepreskúmal a novoobjavenú pevninu označil za jeden ostrov. Nik sa o ostrovy nezaujímal. Osídlené boli už približne 3000 rokov, najprv kmeňom Yupik. Neskôr tam nerušene žili Inupiati, dnes je na menšom z nich malá komunita Inuitov.

Keď v auguste 1728 ostrovy znovu objavil Dán v službách Ruska, Vitus Bering, bolo to podľa pravoslávneho kalendára v deň sv. Diomedusa a preto meno ostrovov. A že Bering toho preplával v týchto končinách krížom krážom nemálo, menuje sa po ňom aj more aj úžina, oddeľujúca dva svety.

Neviem akým činom sa stalo, že nie veľmi významné ostrovy (29 a 6 km2) patria dvom mocnostiam, ktoré napriek dnešnej anomálii, viac sa považovali (a reálne aj boli) za nepriateľov, ako za spojencov. Rooseveltova ústretovosť voči Stalinovi v núdzi, Reaganova náklonnosť k možnej dohode s Gorbačovom, boli skôr výnimkou. O čo sa teraz pokúša Trump smerom k Putinovi, tomu hádam nerozumie nikto.
Niežeby ostrovy nemali svoj význam. Vždy sa brali do úvahy, keď sa z času na čas vynoril nápad vybudovať medzi dvoma svetmi most, tunel, kombináciu oboch možností. Reálne to asi nebude nikdy. Už len tá predstava, že výstavbu zveria Ficovi a ten sľúbi Putinovi aj Trumpovi, že on predsa od malička stavia mosty medzi východom a západom, že môžu chystať stuhy, nožnice, šampus. A Široký zase vyhlási bankrot a Fico ukáže na vinníka. V tomto prípade skôr Soros ako Šimecka, ale ktovie.

Putin je totiž v takých istých sračkách, v akých bol Stalin v r. 1941, kedy ho napadol spojenec. A výrazne sa nepotáca v iných, z akých sa Gorbačov snažil neúspešne vytiahnuť Sovietsky Zväz od r. 1985.

Až do studenej vojny boli obidva ostrovy obývané. Ten ruský vysťahovali kto vie kam a obsadila ho armáda. Bola tam vojenská základňa, údajne stále je, ale veľmi sa mi to nezdá. Uvádzaná je ešte meteorogická stanica a to vyzerá dôveryhodnejšie. Ak teda Rusi niečo ako dôveryhodnosť vedia v niekom prebudiť. Trump a Blaha mi prídu skôr prispatí, Fico a Kaliňákovci každej generácie vyčúraní až hanba.

Na americkom, menšom z ostrovov, ak by sa zhruba poldruha stovky jeho obyvateľov pozeralo smerom na západ, geograficky by to sedelo. Politicky ale, pozerali by sa na Východ s naozaj veľkým V a na dôvažok, pozerali by sa do včerajška. Včerajší deň, ktorý práve tam započal, u nich bude končiť. Neviem ako to ten Fučík myslel. Akože sovieti sú na tom tak fasa, že zbytok sveta mali už v r. 1930 predbehnutý? No neviem, neviem. Vždy, keď bol a aj teraz býva spomenutý rozdiel medzi napr. Slovenskom a vyspelejšou časťou sveta, spomeniem si na krásny bonmot Milana Lasicu v rozhlasovej relácii, ešte pred novembrom 89. Na otázku, kedy asi tak ČSSR dobehne rozvinuté Japonsko, bola suchá odpoveď, že nikdy aj keby nám utekali oproti.