Bez koruny vo vrecku.

Vracala sa dcéra domov. O 4.36 v piatok ráno ju pred vchodom do bytovky prepadol nejaký kmín. Strhol jej kabelku, spadla pri tom na zem a než sa zdvihla stihol ujsť. Ešte že tak, čert ber mobil a doklady a aj tých 70 centov v peňaženke. Všetko je to na priemyselnej kamere z nášho vchodu, ale tak zrnité, že neviem či to pomôže. V pondelok to skúsia správcovia systému vyzumovať na maximum, potom uvidíme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V prvý novembrový týždeň v roku 2010, v deň mojich okrúhlych narodenín som sa ponáhľal do roboty poctivejšie ako inokedy. Nie kvôli oslave, ani kvôli workoholizmu, koruna bola deň predtým osadená a časť lešenia musela ísť dole. Príliš veľa zvedavcov sa v noci hrnulo na vežu Dómu a zlatá koruna by pre nich bola veľké lákadlo.

Vyliezť hore nie je žiadna sranda, tých rebríkov je neúrekom a vedel som, že lešenári sú už tam. Predsa len, chcel som mať takúto pamiatku, už sa tam nikdy nedostanem. A aj keď kvôli lešeniu sa mi celá koruna do záberu nedostala, som tým fotkám rád.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fascinoval ma aj pohľad na Slovnaft a bratislavské mosty vo vychádzajúcom slnku zahalené všetkým tým čo dýchame.

Na deň presne, o devätnásť rokov skôr, manželka išla na kontrolu ultrazvukom. Bola v piatom mesiaci a ponúkla mi ako darček k narodeninám nech si teda pozriem na monitore čo som to spáchal. Veľmi som sa tomu potešil, večer sme mali ísť na koncert Karla Kryla do PKO, tak sa mi takáto oslava celkom rátala.

Samozrejme, pani doktorka bola presvedčená, že moja prítomnosť pri ultrazvuku je aj z dôvodu zvedavosti na pohlavie dieťaťa. To síce našim zámerom nebolo, ale napokon nás to nahlodalo a tak nám to povedala. S otáznikom, ale že to bude asi dievčatko. Keďže nie som prieberčivý a na monitore som nič rozoznať nevedel, bolo mi to jedno, len nech je zdravá a všetko bude v poriadku.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale nie je všetko v poriadku, keď sa človek musí báť o svoje deti. Stihol som sa v piatok stretnúť s niekoľkými ľuďmi a vyrozprávať im to. Každý jeden mi prerozprával podobnú historku zo svojho okolia, či osobnú. Aj za bieleho dňa vás niekto zmláti a je mi až zle to počúvať. Pre toho kmína mám jeden odkaz. Neviem síce načo mu bude roztrhnutá kabelka, mobil zo sekáču a 70 centov, ale som si istý, že kniha ktorú si ten deň dcéra brala zo sebou by si mal prečítať. Ale asi ju zahodil, jeho chyba.

Veľký Testament od Francoisa Villona je aj o ňom. To bol iný kolík, zlodej, možno vrah ( obvinený bol ), neznaboh a veselý bakalár. Čakal v temnici na verdikt a zúfalo zo seba vydoloval klenot francúzskej literatúry. Po prepustení opustil Paríž a nič sa o ňom nevie. Keď som bol v dcérinom veku, mal som Villona poruke neustále, jemu je už dávno odpustené, čo bude s tebou chlapče neviem, ružovo to nevidím.

Skryť Vypnúť reklamu

Neviem Villona naspamäť, to ani nie je účelom poézie, ale nikdy nepochopíš akú radosť mi robí odkázať ti spolu s ním a v preklade Jána Smreka čosi, čo na teba presne sedí z ktorejsi z jeho balád:

„...čo svini patrí svini dať,

aké prasa taký kvik.“

Je logické, že sa o svoje deti a blízkych bojíme, hlavne o tie deti. Malé či dospelé, to je jedno. Tiež je logické, že až teraz chápeme, čo tí rodičia šaleli pre takú prkotinu, že nedám o sebe vedieť kde som a kedy prídem. Však to poznáte, lepšie že nevedeli.

Ale neobstojí tvrdenie s ktorým som sa zatiaľ nestotožnil, že za našich čias ...

To nie je o tom. Sme súčasťou celej doby ktorú je nám dopriate tu stráviť a sme za ňu zodpovedný pätnásťročný aj štyri krát starší. Meniť sa môžeme, ale mali by sme ostať predsa len stále tí istí.

Skryť Vypnúť reklamu

A trápiť sa tu v blogoch čo bude po 10. marci? Načo? Pár dní nato bude mať dcéra dvadsať rokov a to je pre mňa určite dôležitejšie.

Keď som zliezol z veže, bol som pozrieť kámoša. Už tri dni nám tam drichmal na múre nad nami dolu hlavou. V noci naháňa kdejakú chrobač a cez deň nerušene spí na zubatom slniečku. Nočný život bez rizika.

Dušan Koniar

Dušan Koniar

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  602
  •  | 
  • Páči sa:  625x

na pol ceste medzi nádejou, že môže byť aj lepšie a podozrením, že lepšie je vždy tomu, kto sa tým nezaoberá. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu