Mýty o Bitcoine: Mýtus č.1 - Bitcoin používajú len kriminálnici

O Bitcoine koluje v médiách veľa mýtov. Rozhodol som sa ich postupne rozbíjať a založil som si miniprojekt na webe: www.mytyobitcoine.sk . Tu nájdete postupne nové videá o základných mýtoch, ktoré sa týkajú Bitcoinu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Prvým mýtom, na ktorý sa spolu pozrieme, je jeden z najčastejších mýtov spojených s Bitcoinom, a to ten, že ho používajú len teroristi na financovanie zbraní alebo iných nelegálnych vecí na čiernom trhu.

Áno, nikto vám nebude tvrdiť, že he použiť nemôžu. Každý môže Bitcoin použiť na nákup čohokoľvek. Keď vám niekto iný je ochotný predať niečo za Bitcoin, vie slúžiť v tomto prípade ako prostriedok výmeny.

Ale takisto napríklad teroristi používajú autá, internet alebo topánky. A všetky tieto veci im pomáhajú robiť nelegálnu činnosť lepšie. Mali by sme ich snáď zakázať alebo špeciálne kontrolovať?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bitcoin je jednoducho technológia. A najnovšia technológia býva práve častokrát používaná kriminálnikmi. Aj prvé telefóny boli používané na podvody na ľuďoch, takisto prvé autá boli používané ako vozidlá na to, aby sa ľudia čo najskôr dostali z miesta činu.

Technológie, hlavne tie moderné, sú častokrát využívané práve najskôr kriminálnikmi. Dôvod je ten, že kriminálnici operujú vo vysoko riskantnom prostredí, kde sú síce vysoké marže, vysoké zisky, ale takisto obrovský risk.

A na to, aby tento risk eliminovali, sa snažia využiť všemožné dostupné prostriedky. Práve najnovšie technológie sú tým, čo im umožňuje byť konkurencieschopný či už voči polícii, iným orgánom alebo jednoducho voči konkurencii v rámci ich kriminálneho prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Počas histórie jednoducho bola najúžasnejšia dostupná technológia používaná práve kriminálnikmi. Ono to nie je práve ideálny marketingový ťah pre Bitcoin. Je však dôležité sledovať to, čo kriminálnici používajú, pretože častokrát sú to veci, ktoré sú technologicky niečím naviac, sú inováciou v globálnom rozmere.

Potom o dekádu neskôr sa práve táto technológia dostane do mainstreamu, a už nikomu nepríde na um, že je to niečo netradičné a že to používajú len kriminálne živly.

Bitcoin ako technológia nevyžaduje od vás, aby ste získavali nejaké zvolenie na jej používanie. To znamená, ktokoľvek ho môže slobodne používať na čokoľvek uzná za vhodné a toto je tá jeho obrovská sila.

SkryťVypnúť reklamu

„Bitcoin je ako sekera. So sekerou si môžete narúbať drevo na zimu alebo ju môžete niekomu zaťať do chrbta. Nie je to chyba sekery, je to chyba daného človeka, ktorý ju používa“

Takisto je to aj s Bitcoinom ako s technológiou. Je na nás, akým spôsobom ho používame a či slúži na dobré veci, alebo na financovanie zlých vecí.

Bitcoin je niečo podobné ako technológia štiepenia atómov. Štiepenie atómov môžete využiť v jadrovom reaktore na tvorbu prospešnej energie, alebo ho môžete využiť na tvorbu atómovej bomby. Nie je to chyba modernej technológie, je to fyzika, ktorá funguje, a je už iba na nás, na ľuďoch, ako túto fyziku využijeme.

SkryťVypnúť reklamu

Bitcoin ako technológia je neutrálna voči všetkým hráčom, všetkým participantom. Takisto ako internet. Dnes si môže akýkoľvek bloger založiť blog a mať to isté pokrytie a to isté publikum ako napríklad CNN. Internet umožnil práve decentralizovať moc od veľkých mediálnych domov, smerom k malým blogerom.

A to isté umožňuje Bitcoin – decentralizácia finančnej moci od bánk smerom k ľuďom. Pre zločincov je stále lepšie na financovanie nelegálnej činnosti používať doláre v hotovosti, pretože sú anonymnejšie ako Bitcoin. Všetky bitcoinové transakcie viete transparentne vidieť z akej adresy prišli a aká bola ich transakčná história. To znamená, že vy si celú účtovnú knihu bitcoinových transakcií viete „prečítať“, neuvidíte tam však žiadne mená. Pri „keši“ v rámci „doby kešu“, to možné nie je. Preto je pre teroristov a zlých hráčov na trhu lepšie využívať hotovosť.

Takisto najväčší gauneri nie sú práve ľudia, ktorí robia s Bitcoinom, ale častokrát ľudia na vysokých postoch či už v politike, alebo v bankách. Podľa reportov je ročne až jeden bilión (tisíc miliárd) dolárov prepraných cez banky po celom svete. Len jedna pobočka dánskej banky, Danske Bank, dokonca mala viac ako 200 miliárd dolárov z "podozrivých transakcií" (pravdepodobne prepraté), čo je viac ako hodnota všetkých Bitcoinov v dobe, keď som napísal tento článok.

Jednoducho, kriminálnici stále budú preferovať bežné peniaze, tzv. fiat peniaze (z latinčiny) a tí, ktorí robia nekalú činnosť, nebudú používať Bitcoin, ale radšej budú používať či už možno anonymné kryptomeny ako Monero, ale najviac práve hotovosť.

Ako sa hovorí, peniaze umocňujú váš charakter. A to isté funguje s Bitcoinom. Vy tú technológiu môžete použiť na vykonanie dobra, na poslanie peňazí tam, kde nefunguje bankový sektor alebo tam, kde ľuďom neotvoria bankové účty. Alebo sa môžete rozhodnúť a kúpiť si zaň drogy či zbrane. Je to len a len na vás a Bitcoin tak ukáže váš charakter a vašu morálku.

Tá istá technológia, ktorá kriminálnikom umožňuje kupovať nelegálne veci a robiť nelegálnu činnosť, vie umožniť nám ľuďom, ktorým záleží na bezpečnosti a slobode v rámci finančného ekosystému konať úžasné veci po celom svete a byť prospešný. A malá poznámka: nás je viac ako ich.

Ďalšie mýty si viete pozrieť vo forme videí na mojej stránke: mytyobitcoine.sk

Dušan Matuška

Dušan Matuška

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Bitcoin lektor, milovník slobody a nadšenec do technológií. Inšpiruje ma budúcnosť a poháňa ma zvedavosť.Rád vysvetľujem zložité témy ľudskou rečou. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu