Ak máte radi turistiku, rumunské hory jednoducho musíte raz v živote okúsiť. Tento článok bude kombinácia základných geografických informácií, odporúčaní a zážitkov z výstupu na najvyšší vrch Rumunska - Moldoveanu.

Základné informácie
Počet dní: 2
Ideálne obdobie: máj - september
Najvyšší bod: Moldoveanu 2 544 m n. m.
Horolezecká výbava: nie
Celková dĺžka: 26,4 km
Trasa: https://mapy.cz/s/nadazuholu
Výstup sa uskutočnil: 14-15.08.2021
Turistiku v Karpatoch ste už určite zažili, a to napríklad keď ste boli v Malých Karpatoch, Malej Fatre, Vysokých Tatrách či Humenských vrchoch. Ide o tie isté Karpaty, ktoré sú aj v Rumunsku. Tie sa ešte ďalej členia na Západné, Východné a Južné.
Karpaty sú relatívne mladé alpínske pohorie. Prvé pozorovateľné horotvorné pochody boli len 580-520 mil. rokov dozadu. Keď si v tejto súvislosti predstavíme ako rýchlo ľudstvo zabúda, zabudnime na to.
Obrovské Karpaty majú rozlohu 209 526 km² približne ako štvornásobok Slovenska. Presnejšie by sa to dalo prirovnať k veľkosti Bieloruska. Zaberajú 7 štátov, z toho najviac Rumunsko 55% a Slovensko 17%. A viete, ktorý je najvyšší vrch tohto systému? Je to Gerlachovský štít na území Slovenskej republiky s nadmorskou výškou 2 655 m.
Vrch Moldoveanu (číta sa moldovjano) je 16. najvyšší. Všetky priečky na 1. až 15. mieste sú na Slovensku. Nachádza sa v pohorí Fagaraš v nadmorskej výške 2 544 m.
Trasa
Jazero Bâlea 2 034 m n. m. - Chata Podragu (2136 m n. m. - sedlo Podragu (2307 m n. m.) - Moldoveanu (2544 m n. m.).
deň Jazero Bâlea 2 034 m n. m. - Chata Podragu (2136 m n. m.)
Celkovo: 7,6 km
Prevýšenie: hore 902 m, dole 843 m
Odkaz na trasu: https://mapy.cz/s/gufusakufu
K jazeru ľadovcového pôvodu sa dostanete po štátnej ceste 7C známej ako Transfagarasan (Transfăgărăşan po rumunsky). O ceste sa hovorí, že jedna z najmalebnejších na svete. Podľa mňa je spektakulárna.
Odtiaľto vyrážame cca o 10:00 hod. Na úvod na Vás čaká strašne strmé stúpanie (to ešte netušíme, že podobných bude viac). Črtajú sa krásne výhľady na jazero Bâlea pod nami. Lapáme po dychu a s dvomi krátkymi zástavkami dosahujeme vrchol. Sme v 4%. Dobrá práca.

Kocháme sa krásnymi výhľadmi, keď zrazu začujeme sirény z našich mobilov.

Trošku sa bojíme, ale pokračujeme. Medveďa sme nakoniec nestretli. Zostávajú nám ešte 3-4 hodiny k chate Podragu. Po červenej značke prichádzame k rázcestníku Fereastra Zmeilor, odkiaľ si môžete vybrať, či budete pokračovať po červenej značke (kde sú aj rebríky) alebo modrej (bez rebríkov). Odporúčam zažiť obe trasy - v smere tam sme šli modrou, naspäť červenou.

Po vyše 4 hodinách prichádzame k vysnívanej chate Podragu. Rezerváciu sme si robili na ich web-stránke https://podragu.ro/, aj smskou na číslo z webu. Dodnes nám nikto neodpísal.

Prvá otázka pani chatárky je, či máme rezerváciu. Síce sme písali všade kam sa dalo, nemali sme ju. A tak se si na informáciu, či môžeme prespať na posteli v chate museli čakať do večera. Ak zostane voľné, neni problém. Ak nie, budeme spať v jedálni (tiež pohoda, ale menšia).

Nakoniec sme spali spolu s 10-člennou rodinou Rumunov.
deň Chata Podragu (2136 m n. m.) - Moldoveanu 2 544 m n. m. - Jazero Bâlea 2 034 m n. m.
Celkovo: 18,8 km
Prevýšenie: hore 1676 m, dole 1725 m
Odkaz na trasu: https://mapy.cz/s/hobedotugu
Vyrážame o 06:00 ráno, čaká nás výstup na Moldoveanu a návrat k autu, ktoré je pri jazere Bâlea. Mapy CZ píšu 14 hodín, ale tak tie píšu vždy viac.
Jednoznačne nakrajšia časť turistiky, pozoruhodné kaňony, absolútna spektakularita. Po cca 3 hodiných prichádzame k Vistea Mare. Tesne predtým však kolenom narazím priamo do kamena trčiaceho zo zeme. Čistý mínus, bolesť strašná. Zvažujem demisiu pred samotným vrcholom.

„To dáš!" hovorili Vlado a Maťa. A tak aj bolo. Cca po 20 minútach sme na vrchole!


O ceste naspäť netreba veľa písať. No viete si predstaviť, že takmer 13 kilometrov naspäť s rozbitým kolenom nie je kúpanie v prameňoch s blahodárnymi účinkami.
Výstup na Moldoveanu bol pre nás iba krátkou zástavkou počas poznávačky po Rumunsku. Táto krajina v sebe skrýva omnoho viac. Overené tipy na Temešvár, hrad Hrad Hunedoara (Korvínov hrad), plavba v delte Dunaja, Bukurešť, Vama Veche (najúžasnejšie miesto Rumunska), Brašov, hrad Bran, Konstanca, soľná baňa Salina Turda, priehrada Vidraru alebo prenádherná Sighişoara. Pokojne mi napíšte na mojom instragrame @dzemsmen a sledujte ma pre iné cestovateľské tipy.
Užitočné rady
Parkovanie: je možné zaparkovať aj popri ceste zadarmo, avšak v sezóne je úplne preplnené. Platené parkovisko pri odbočke k jazeru Bâlea stojí 30€.
Môj tip: skúste ísť autom k Jazero Bâlea a ešte ďalej. Nám (aj viacerým) sa podarilo zaparkovať bezplatne.
Opaľovací krém - inak zhoríte jak fakle.
Majte lekárničku - leukoplast na otlaky bez ohľadu na kvalitu Vašej obuvy odporúčam.
Väčšinu času nie je mobilný signál.
Odporúčam používať offline Mapy.cz.
Dvíhajte kolená nad výšku kameňov.