Ďakujem, páni rektori!

V nedeľu bol na www.sme.sk zverejnený škandalózny rozhovor redaktoriek SME s prezidentom Slovenskej rektorskej konferencie profesorom Liborom Vozárom (http://www.sme.sk/c/6494738/rektor-vozar-odoberat-sporne-tituly-nema-zmysel.html). Na to, čo povedal, ako aj na kontext, som čakala energickú reakciu rektorov, ktorých zastupuje, akademikov, ale aj štátnych úradníkov a politikov. Čakala som, že niekto z nich povie okamžite rázne "nie"!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V nedeľu, v pondelok a v utorok nič. „Len“ zdesené a po zásluhe ostré reakcie diskutérov a zaslúžený komentár Petra Schutza v SME.


V mojom pondelkovom blogu (http://dusatkova.blog.sme.sk/c/305479/Ste-za-odoberanie-podvodom-ziskanych-titulov.html) mám poznámku k tomu, ako zásadne odmietavo sa Česi postavili k podobným aféram s nepoctivo nadobudnutými titulmi. Jedna reakcia na môj blog ma prekvapila. Niekto z diskutujúcich sa spýtal, kto bol podvodom získaným diplomom podvedený?


Tá otázka ilustruje, ako vec vnímame. Ako málo si uvedomujeme, čo sa môže diať, ak ich máme medzi sebou. Zatiaľ, ako sa zdá, ich máme najviac medzi politikmi, alebo v polícii a tu ide hlavne o devastačný účinok výskytu nepoctivo získanch diplomov na vedomie (ne)spravodlivosti u ostatných a relativizáciu princípov. Podvedení sme boli všetci, celá spoločnosť a človeku, ktorý podvodom získal titul a tým nadobudol majetkový prospech patrí, aby mu bol taký titul odobratý.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spomenula som reakciu Čechov na podobné aféry s podvodom získanými titulmi. Dnes ráno v správach Slovenského rozhlasu zverejnili, že český policajt, ktorý si sfalšoval maturitné vysvedčenie, na základe ktorého potom študoval na univerzite v Plzni a získal titul bakalára, sa stal na základe vzdelania vedúcim zásahovej jednotky. Prišlo sa na to, že maturitné vysvedčenie získal podvodom a na tomto podvode získal následne aj vysokoškolský bakalársky diplom. A čo na to rektorka dotknutej univerzity? Rektorka univerzity, a to prosím ide o "vykričanú" univerzitu v Plzni, sa jednoznačne a natvrdo vyjadrila, že podvodom získaný titul mu univerzita s a m o z r e j m e odoberie. Policajt už policajtom nie je a súd rozhodol, že mzdu, ktorú zarobil v pracovnom zaradení policajta, ktoré získal na základe podvodom získaných dokladov o vzdelaní, musí štátu vrátiť - vyše 5 mil. CZK. My na Slovensku tak radi relativizujeme a pýtame sa trebárs, koho podviedli tí naši politici? A napríklad aj vysokí policajní funkcionári opísanými diplomovkami a rigoróznymi prácami, ktoré obhajoval ich prezident Spišiak tým, že veď sú to výborní policajní funkcionári?!

SkryťVypnúť reklamu


Som rada, že rozhlas pustil do slovenského éteru jasné vyjadrenie českej rektorky. Aby sme si poriadne uvedomili ten rozdiel medzi ňou a našim prezidentom Slovenskej rektorskej konferencie! Aké posolstvo vyslala k spoločnosti ona a aké náš prezident všetkých slovenských rektorov?
O to lepšie a s vďakou sa číta dnes, v stredu o 13,21 hod. zverejnená správa, že sa dvanásti rektori slovenských univerzít a vysokých škôl, tých najväčších a najvýznamnejších, dištancujú od niektorých výrokov prezidenta Slovenskej rektorskej konferencie s tým, že "vyjadrenia Libora Vozára k obsahu, úrovni a kvalite vysokoškolského vzdelávania na Slovensku, vysokoškolským pedagógom a udeľovaniu akademických a vedeckopedagogických titulov považujeme za jeho osobné názory, a hoci ich vyslovil ako prezident Slovenskej rektorskej konferencie, nezohľadňujú postoj rektorov uvedených univerzít a vysokých škôl."

SkryťVypnúť reklamu


A čo tí ďalší? Rektori našich univerzít.

Alena Dušatková

Alena Dušatková

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Viedla som občianskych kandidátov strany 99% - občiansky hlas do predčasných volieb 2012. Som naďalej politicky aktívna. Venujem sa ochrane práv detí a sociálne odkázaným ľuďom.Pracujem na tom, aby ľudia dostávali prácu a aby si ju udržali. Baví ma veci meniť k dobrému. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu