30. marec Deň rovnosti v odmeňovaní

„Rodový mzdový rozdiel - teda rozdiel medzi priemerným hodinovým zárobkom mužov a žien - tvoril v roku 2010 na Slovensku 20,7 %. V prepočte to znamená, že ženy musia pracovať do 30. marca 2012, aby zarobili rovnaký plat ako muži za rok 2011.“ (údaj MPSVaR SR).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (36)

Tak tomu sa ako hovorí v slušnej spoločnosti ?! Chce sa vám pracovať o 3 mesiace dlhšie, aby ste dostali to, čo muž za tú istú prácu? Ako je to u vás vo firme?
V normálne fungujúcej krajine by sa ministerstvo práce a sociálnych vecí kajalo verejnosti za takúto situáciu. U nás si ministerstvo „povzdychne“ a nič sa nedeje.
Personálna agentúra v ktorej pracujem, si robí vlastné platové prieskumy. Nižšia mzda za rovnakú prácu, akú vykonávajú muži, sa týka hlavne žien, ktoré žijú v chudobnejších regiónoch s nedostatkom pracovných príležitostí. Ak žena zarába v manažérskej pozícii okolo 2.000 eur mesačne, tak na kvalitu jej života mzda nižšia o cca 21% nemá taký negatívny dopad, ako na ženu, ktorá za svoju prácu dostáva mzdu napr. 400,- Eur mesačne. Najviac diskriminované sú ženy v robotníckych povolaniach vo výrobných podnikoch. Majú nižšie mzdy ako muži za rovnakú prácu a pracujú najčastejšie za minimálnu mzdu 327 Eur. Preto je také dôležité zvýšiť minimálnu mzdu! Na Slovensku je druhá najnižšia medzi krajinami eurozóny.

Dokedy a prečo budú mať naše ženy nerovnakú mzdu za rovnakú prácu? Organizácie podporujúce rozvoj občianskej spoločnosti roky apelujú na decíznu sféru, ale zmena k lepšiemu nenastala. Áno, zákonník práce je jasný, aj antidiskriminačný zákon. Ale nestačí to. Politici neriešia krivdy na ženách a ich nespravodlivom nižšom odmeňovaní. Musíme mať lepšie a silnejšie zákony, ktoré by zabezpečili, aby ženy a muži dostávali rovnakú mzdu za rovnakú prácu. Ukotviť v nich také opatrenia, ktoré by naozaj fungovali. A hlavne mať v politike správnych ľudí, ktorí by ich presadili. V Bratislave a väčších mestách si už ženy ľahšie „vydupú“ rovnakú mzdu ako muži bez problémov. V regiónoch, kde je nedostatok pracovných príležitostí sa ženy musia uspokojiť aj s nižšou mzdou ako má muž za tú istú prácu. Dokonca niektorí zamestnávatelia práve preto radšej zamestnajú ženy, lebo muži by za tú istú prácu pýtali vyšší plat!

Nespravodlivé odmeňovanie žien má logicky dopad aj na ich nižšie podpory v nezamestnanosti, na nižšie náhrady mzdy pri ošetrovaní člena rodiny, práceneschopnosti a dokonca na nižšie dôchodky.
Absolventky majú nižší plat ako absolventi, pretože ešte „nič nevedia a skoro pôjdu na materskú dovolenku“. Keď žena vychová deti, zrazu počúva, že na kariérny postup je už stará. Najväčšmi sú diskriminované ženy nad 45 rokov, hlavne tie s nižšou kvalifikáciou.
Predsudky voči ženám sa prejavujú spoločenskou slepotou – nedocenením funkcie žien pri výchove detí. Plačeme nad demografickou situáciou na Slovensku a straší nás „aging“ populácie. Mladé ženy chcú rodiť deti, keď na to majú podmienky. Prácu, bývanie a zodpovedného milujúceho partnera. Štát neurobil posledných 22 rokov nič na podporu mladých rodín a osobitne mladých žien, aby ich motivoval zakladať rodiny. Ženy sú porušovaniu svojich práv od mladosti vystavované tak často, že už aj ony sami ich vnímajú ako čosi normálne. Nie je to normálne! Normálne je, aby štát vytváral také zákony a podmienky, aby každá žena mala rovnaké štartovacie podmienky pre svoje pracovné a životné uplatnenie, ako muž.

Chýba nám skutočná rovnosť šancí. Nehovoriac o verejnom živote, o politike. Účasť našich žien vo verejných a politických funkciách je podobná tej v banánových republikách. Vystihuje ju pohľad do rokovacej sály nášho parlamentu. Sem- tam ženská tvár. Ešte aj v niektorých islamských republikách majú v parlamentoch viac žien ako my. Nechali sme sa mužmi vytlačiť von z „hry“. Tak držme palce všetkým ženám vo verejnom živote, ktoré to myslia úprimne.

Som rada, že v mojom okolí poznám mnohé, veselé inteligentné a veľmi schopné ženy, ktoré majú energie a radosti zo života na rozdávanie. A vedia si povedať svoje. Sú rešpektované. Nikto kto ich pozná sa nečuduje, že získajú všetko, čo chcú. Poznáte porekadlo o tom, kde sa dostanú dobré dievčatá a kde tie zlé... Žeby sme ozaj začali byť zlé?

Alena Dušatková

Alena Dušatková

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Viedla som občianskych kandidátov strany 99% - občiansky hlas do predčasných volieb 2012. Som naďalej politicky aktívna. Venujem sa ochrane práv detí a sociálne odkázaným ľuďom.Pracujem na tom, aby ľudia dostávali prácu a aby si ju udržali. Baví ma veci meniť k dobrému. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu