Solidarita napálených/vypálených aktérov trhu práce

Ste schopní a chcete viac? Práce aj pláce? Dobre, ale pekne sa podeľte. Nemusíte so mnou, ale s vládou. Každá má kompetencií a zdrojov aj na vypaľovanie vlastných občanov presne toľko, koľko jej ich voľbami dávame. Tá súčasná sa dožaduje len vašej/našej solidarity, hlavne solidarity s prázdnou štátnou pokladňou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Chcete a môžete viac pracovať, napríklad na dohody a viac si zarobiť? Už viete, že sa vám zníži čistý plat a vašim zamestnávateľom sa zvýšia odvody. Vládny návrh novely Zákona o sociálnom poistení plánuje zaviesť pre zamestnancov (a ich zamestnávateľov) pracujúcich na dohody o vykonaní práce, tzv. “dohodárov“ - platenie sociálneho a verejného zdravotného poistenia. Bolo by v poriadku, keby dohodári mali rovnaké práva a povinnosti v zamestnaní a v sociálnom poistení ako ostatní zamestnanci a recipročne nárok na príslušné dávky sociálneho poistenia. Vraj ide aj o zabezpečenie dlhodobej finančnej udržateľnosti dôchodkového systému. Aké sociálne, solidárne, aké predvídavé! Len keby z toho nebola vyliezla falošná hra na pokračovanie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oháňajú sa udržateľnosťou dôchodkového systému a zrovnoprávnením postavenia zamestnancov. Môžu predsa pokojne dôvodiť, že potrebujú získať viac peňazí do štátnej pokladnice a že chcú riešiť iba stránku príjmov, nie výdavkov štátu. To by bolo zrozumiteľné. Ale nie, pokojne predložia návrh zdôvodnený argumentmi na báze úradníckych odhadov a povrchnou nedotiahnutou analýzou dopadov, ktorej (nielen) závery občas unikajú z logickej línie.

Včera zasadla Hospodárska a sociálna rada Slovenskej republiky k prerokovaniu návrhu novely Zákonníka práce. Jedným z uznesení je, že dohodárom nebude patriť dovolenka. Dohodári teda budú mať rovnaké povinnosti v sociálnom poistení, ako ostatní zamestnanci, ale nie rovnaké práva ako ostatní zamestnanci. A sme doma! V akej zhode je tento legislatívny nápad napríklad so Smernicou Rady 2000/78/ES, ktorá ustanovuje všeobecný rámec pre rovnaké zaobchádzanie v zamestnaní a povolaní?

Skryť Vypnúť reklamu


Stále chcete byť zamestnaní na dohody? Ahá, vy radšej budete produkovať s odpustením „diela“?! Napríklad občas umyjete v nejakej firme okná. Ale sa to v tej tripartite pokrútilo, prevarilo! Podľa návrhu novely Zákonníka práce dohodárom už dovolenka nebude patriť, lebo ako minister Richter tvrdí, „uplatňovanie dovolenky pri viacerých dohodách by bolo právne nevykonateľné“. Prečo by to malo byť právne nevykonateľné? Nepôjdete pár dní umývať tie okná do susednej firmy, máte dovolenku. Ale to vám nezabráni ísť pracovať na iný pracovný úväzok. Presne tak sa to deje aj teraz, že počas dovolenky v tzv. hlavnom pracovnom pomere človek pracuje pre iného zamestnávateľa.

Skryť Vypnúť reklamu

Zatiaľ vám bude z vašich práv ukradnutá len dovolenka. Pýtam sa možno hlúpu otázku: ak je údajne uplatňovanie dovolenky pri viacerých súbežných dohodách právne neuskutočniteľné, ako bude právne uskutočniteľné nárokovanie nemocenských dávok z viacerých súbežných dohôd? Teda ide hlavne o nemocenské dávky, či ošetrovné za ošetrovanie člena rodiny. Pretože práva a povinnosti z pracovných pomerov sa posudzujú samostatne, bude dohodár povedzme z jedného pracovného pomeru „maródovať“ a poberať dávky nemocenského poistenia v v inom pracovnom pomere bude riadne pracovať za mzdu?

Riešenie na to, ako vymôcť od zamestnávateľov aj dohodárov viac peňazí si naši všemocní politici napísali tak, aby jeho dopady znášali len zamestnanci a zamestnávatelia. Tvrdia, že to nebude mať negatívny dopad na zamestnanosť. Možno ani neklamú. Na tú českú určite nie.

Skryť Vypnúť reklamu

Riešenie, ako skutočne zrovnoprávniť rôzne skupiny zamestnancov – na hlavný pracovný pomer versus na dohodu, je v nedohľadne. O pár mesiacov sa pozrieme, koľko nám z tých 750 000 dohodárov na trhu práce ostane a koľkých nahradia napríklad takí obstarávatelia, sprostredkovatelia, zhotovitelia diel, príkazníci, mandanti a iné druhy prácechtivých občanov, či z donútenia živnostníkov. Ale ten politicko-osvetový dopad?! A tá horúca vlna solidarity čo prebehne každý mesiac pri pohľade na výplatnicu/ zamestnávatelia a výplatnú pásku/dohodári!


(Ne)chcené čaro bude v tom, ako húfne začnú naši zamestnávatelia prispievať k nadprodukcii občianskych aj obchodných vzťahov. Žeby to len naši údajní socialisti konečne vypočuli volanie po rozvoji občianskej spoločnosti?

Alena Dušatková

Alena Dušatková

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Viedla som občianskych kandidátov strany 99% - občiansky hlas do predčasných volieb 2012. Som naďalej politicky aktívna. Venujem sa ochrane práv detí a sociálne odkázaným ľuďom.Pracujem na tom, aby ľudia dostávali prácu a aby si ju udržali. Baví ma veci meniť k dobrému. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu