Že oddeliť a pripojiť hlavu! To myslia vážne?

Správa o transplantácii ľudskej hlavy mi nedala spať. Najprv spontánne odmietnutie, že niečo také predsa nie je možné. Potom všakovaké emócie a úvahy priečiace sa logike transplantácií o darcovi a príjemcovi. Až napokon zvedavosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Transplantácia nejakého telesného orgánu je síce do veľkej miery stále chúlostivá, ale dnes už normálne prijímaná záležitosť. Drsno sploštené - vymení sa súčiastka ako na aute a ide sa ďalej. Pri transplantácii hlavy je to však nejaké iné. Ide o výmenu niečoho totálne esenciálneho, čo napr. pri aute nemá analógiu. Alebo má?

Newsweek sa neradí medzí bulvár či konšpiračné plátky, ale človek si dnes nemôže byť ničím istý. Pri rešeršovaní som narazil na starú fotku dvojhlavého psa. Teda normálneho psa s jednou hlavou svojou a druhou cudzou aj s prednými labami "nasadenou" na jeho chrbte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Dvojhlavý pes
Dvojhlavý pes (zdroj: neznámy)

Vyzerá ako jasný hoax, nie? Niečo podobné súvisiace so sovietskym medicínskym výskumom som videl už dávnejšie. Spomenul som si, ako som nenaletel na lacnú propagandu o výdobytkoch socializmu a zaradil som to medzi bludy. Ďalšie rešeršovanie však ukázalo, ako už toľko krát, že to bolo celé inak.

Vedci sa zase raz zahrali na Bohov, hoci tento krát len na antických, a skutočne stvorili mytologickú obludu s názvom Orthos.

Obrázok blogu

Samotnému "stvoreniu" predchádzali experimenty s oživovaním pod vedením S. S. Bruchonenka. Najprv samotného srdca [čas 2:10], pľúc [čas 3:04] a hlavy [5:36] až na koniec oživením celého psieho tela [od 9:40]:

SkryťVypnúť reklamu

Film vyzerá skôr ako sci-fi a jeho staromódny štýl (písal sa len rok 1940!), úžasne dotvára celkovú strašidelnosť. Po technickej a vedeckej stránke sa ale zdá byť všetko v poriadku. Wikipédia uvádza len pár nezrovnalostí ale žiaden principiálny lapsus. Britský vedec J. B. S. Haldane nás dokonca informuje, že daná "technika sa v Sovietskom zväze používa" a že "zachránila cez vojnu veľa ľudských životov". Zvlášť tá druhá noticka znie dosť sarkasticky, keďže ľudské životy v Sovietskom Zväze v tom čase veľkú hodnotu nemali. Čistá propaganda podporená sovietskym špiónom, alebo priekopnícka práca na špičkovej úrovni?

SkryťVypnúť reklamu

Výskum pokračoval a v roku 1954 V. P. Demichov prišil hlavu jedného psa aj s prednými labami na telo druhého psa. K tomu ešte napojil cievy a nervy prídavnej hlavy na cievy a nervy hostiteľského psa a Orthos bol na svete. Stále to vyznieva ako sci-fi, ale dobový film

v ktorom ten dvojhlavý pes behá a obidve hlavy sú "funkčné", je až príliš reálny. Išlo doslova o kapitálnu operáciu, lebo transplantácia psej hlavy bola zavŕšením celej rady iných transplantácií, v ktorých bol V. P. Demichov priekopník. C. Herman, ktorý uskutočnil prvú úspešnú transplantáciu srdca sa údajne vyjadril, že ak existuje otec transplantácií srdca a pľúc, tak Demichov si tento titul určite zaslúži. Máme tým pádom exemplárny prípad, kedy súdruhovia (zo ZSSR) neurobili chybu?

SkryťVypnúť reklamu

Späť k hlavám. Možno bol v pláne aj trojhlavý pes Kerberos, ale vývoj sa ubral iným smerom, od kvantity ku kvalite. Ďalšou métou sa stala transplantácia hlavy na primátoch. Dosiahol ju americký neurochirurg R. J. White v roku 1970, keď transplantoval hlavu opice na telo inej opice. Opica (alebo len jej hlava?) bola schopná po operácii počuť, cítiť vône a chute a sledovať očami pohybujúce sa objekty:

Obrázok blogu

Žiaľ, na ďalší deň skonala (aj opica aj hlava) a verejnosť bola zdesená a nie jasajúca ako očakával White. To ho ale neodradilo a robil pokusy na ľudských mŕtvolách aby jedného dňa dosiahol ešte vyššiu métu: transplantáciu hlavy na žijúcom človeku. Cena mala byť dosť vysoká, 13 miliónov $, a Americká vláda prestala celý výskum financovať. Medzičasom Dr. White intenzívne prednášal v Kyjeve, v tom čase v ZSSR, kde mal veľa prívržencov, ochotných asistovať mu.

Ďalší rozruch v oblasti transplantácií hláv spôsobili potom až nedávne správz z ktorých jedna bola spomenutá na začiatku. Tento krát je aktérom S. Canavero. Šarlatán, blázon alebo "len" pokračovateľ v prevratnom výskume? Podobne ako v prípade predchádzajúcich vedcov, nie je ani Canavero nejaký nímand. Od roku 1990 sa venuje neurochirurgii a v PubMed má viac ako 110 článkov. Myšlienky o radikálnych transplantáciách má už zrejme dlho: v roku 1992 uverejnil článok o transplantácii oka, s transplantáciou hlavy vyrukoval v roku 2013. Ilustračný návod v niečom podobný da Vinciho kresbám jasne odkazuje, že princíp je jednoduchý

Obrázok blogu

Odňať a prilepiť, resp. cut and paste; v skrate Ctrl-X + Ctrl-V. "Krycie mená" akcie nemôžu byť priliehavejšie: HEAVEN a GEMINI alebo NEBO a BLÍŽENCI. To prvé je akronym z anglického HEad Anastomosis VENture (podnik/hazard pripojenia hlavy), pre to druhé etymológia jasná nie je. (Zo zákulisia: ono to funguje tak, že sa najprv vymyslí priliehavé meno a až potom sa hľadá odvodenie od témy, čo sa nie vždy podarí) Ďalšie udalosti s tým spojené mali poriadny spád - akoby bolo niekomu naponáhlo. Na druhej strane, skúsiť a overiť čo urobili predchodcovia nie je na škodu. 

Jún, 2015: Čínsky lekár Xiaoping Ren, "nespokojný" s transplantáciou hlavy na viac ako 1000 myšiach, ju chce uskutočniť aj na primátoch. Jeho pôsobisko je na Harbinovej Medicínskej Univerzite.

Obrázok blogu

Január, 2016: Transplantácia hlavy na opici sa podarila. Opica bola po 20 hodinách z etických dôvodov usmrtená. Na operácii sa podieľali aj vedci z Južnej Kórei.

Obrázok blogu

Apríl, 2017: Pridanie myšacej hlavy na potkana v tímovej réžii S.Canavera a X.Rena.

Obrázok blogu

Skombinovali síce dva typy zvierat, ale nejaká podobnosť s dvojhlavým psom tam určite je.

Obrázok blogu

November, 2017: Transplantácia hlavy na ľudských mŕtvolách a spomínané ohlásenie transplantácie na žijúcom človeku ešte v decembri tohto roku!

Zatiaľ čo informácie o urobených pokusoch a operáciách sú veľmi kusé, z celého promotion a spôsobu prezentácie ide až mráz po chrbte (alebo po krku?). A bez ohľadu na to, či k transplantácii ľudskej hlavy ešte tento rok, alebo vôbec, dôjde, Pandorina skrinka bola otvorená a veľa z nej vyleteleo. Ale o tom až na budúce. Musím si oddýchnuť lebo mi nejako stŕpla šija :-)

P.S. Boli použité len internetové zdroje na ktoré odkazujú príslušné miesta v texte. Obrázky sú klikateľné s linkom na ich zdrojovú stránku.

Radovan Dvorsky

Radovan Dvorsky

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ešte na strednej škole som sa charakterizoval ako človek, čo robí všetko na poslednú chvíľu. Hoci sa učiteľka mýlila, keď povedala, že taký nie som, nevzdávam to. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu