Nová séria AirPods 4 zahŕňa základný model za 149 EUR a drahší model, obohatený o ANC a Find My reproduktor, za 199 EUR. Spolu s týmito slúchadlami bola predstavená aj nová softvérová funkcia Hearing Aid pre AirPods 2 Pro, ktoré sú na trhu už dlhšie.
AirPods 4: Prečo základ a prečo bez ANC?
V dnešnom blogu sa pozrieme na to, prečo som si vybral na moje každodenné používanie slúchadlá bez ANC, a paradox je, že nerozhodla cena.
Používam Jabra over-ear headset v práci, ktorý má ANC. Používam Nothing slúchadlá, takisto s ANC, dokonca s ekvalizérom od Dirac Audio. Napriek tomu som sa rozhodol zakúpiť si nové a kompaktné AirPods 4, v základnej konfigurácii, bez ANC.

Moja primárna logika za týmto krokom bola, že potrebujem otvorené slúchadlá, ktoré môžem nosiť pri prechádzkach s kočíkom, no zároveň mi umožnia počúvať hovorený content - podcasty, a súčasne budem vnímať aj okolie okolo seba. Autá, bicykle, bábätko atď.
Prvé prekvapenie však nastalo už pri rozbalení. Ide o skutočne ľahké slúchadlá, v lesklej bielej krabičke, ktorá je výrazne menšia oproti predchodcom. Aj oproti AirPods 3, ktoré dnes absolútne nemajú význam.
Naozaj čistý zvuk, kývanie hlavou, a priestorové smerovanie
AirPods 4 hrajú fantasticky. Majú veľmi čistý zvuk, ktorý za mňa ani nepotrebuje ekvalizéry. Mierne zvláštnou funkciou je kývanie hlavou, pre prijatie alebo odmietnutie hovoru. No funguje spoľahlivo. ANC mi nechýba.
Pokiaľ ale sledujem recenzie, tie hovoria, že práve ANC verzia na otvorených slúchadlách funguje naozaj spoľahlivo, a ponúka aj pri “kôstkach” cca 80% toho, čo výrazne drahšie AirPods 2 Pro.
Späť však k mojej cenovo dostupnejšej verzii AirPods. Páči sa mi priestorový zvuk, ktorý smeruje výsledný efekt podľa polohy zariadenia, pri otáčaní hlavy. Pôsobí to fakt veľmi prirodzene. Okrem toho, mám rád aj zosilnenie zvuku podľa potreby, napríklad pri cestnej premávke.
O príkladnú konektivitu sa postará aj Bluetooth vo verzii 5.4. Prechod medzi Apple zariadeniami je príkladný, nechýba LED dióda na prednej strane a slúchadlá nájdeš aj vo Find My appke (drahšia ANC verzia má aj zvukové vyhľadávanie a navigáciu na miesto stratenia cez iPhone).
Kapacitné tlačidlo, 30 hodín na jedno nabitie a USB-C
Na konštrukcii sa však už nenachádza fyzické tlačidlo pre vyvolanie párovania. To je tentokrát kapacitné, a nájdeš ho priamo pod diódou. Funguje však rovnako spoľahlivo. Musíš na to ale myslieť v prípade, ak používaš obal. Tej môj opíšem v závere, neboj nič.
Kompaktné rozmery by si na prvý pohľad mohli zobrať daň v podobe horšej výdrže na batériu. Opak je však pravdou a 5 hodín, ako udáva Apple, nie je žiadnym problémom. Spolu s nabíjaním v krabičke sa dostaneš na cca 30 hodín.
Za mňa výrazné vylepšenie je USB-C, pretože všetko by už dnes malo mať USB-C. Posledný produkt, ktorý u mňa prežíva s konektorom Lightning je iPad 10,2” z roku 2021. Okrem toho, nabíjať vieš (len ANC verzia) aj cez magnetický puk z Apple Watch. Vzhľadom na menšiu veľkosť MagSafe magnety nepodporuje.
Sponsored by ESR - túto vetu som počul asi 20x
A keď už sme pri krabičke, tá lesklá povrchová úprava pôsobí krehko, a tiež nie je príliš odolná voči škrabancom. Ako na mňa vybehlo asi pri dvadsiatich YouTube videách (haha), vyskúšal som rugged case od firmy ESR. Je naozaj kvalitné, má magnety navyše, proti otvoreniu pri náraze (otestované na podlahe v Auparku), a pridáva aj podporu pre MagSafe magnety, ktoré štandardne AirPods 4 nemajú. Good.
Čo dodať na záver. Ak nenájdeš nejakú šialene výhodnú Black Friday akciu na AirPods 2 Pro, ktoré sú asi najlepšie drobné slúchadlá s ANC na trhu, za mňa, práve základné AirPods 4 za 149 EUR sú voľba z rozumu.
(P.S. Ak sa chceme baviť o tom, že Beats sú lacnejšie, viď. nadpis, tak vedz, že je to sub-brand.)
Zdroj foto: Instagram @slavo52, Apple.com