Prvú smart žiarovku od firmy Xiaomi som si kúpil niekedy v roku 2016. Bola poctivo dovezená z Činy za 10 euro a funguje dodnes. Mám ju na pracovnom stole, mám Siri shortcut a funguje bez väčších problémov.
Úvod do smart domácnosti
V prípade ostatných smart produktov od čističky vzduchu, osvetlenie, cez smart kameru a inteligentnú kuchynskú kanvicu, to všetko som sa snažil prispôsobiť Google Home ekosystému.

To je totiž prvé rozhodnutie, ktoré potrebuješ vyriešiť. Ako budem smart domácnosť ovládať? Áno, môžeš mať niekoľko desiatok aplikácii od rôznych značiek a ovládať produkty cez mobil a samostatne. Je to otravné, ale dá sa to.

Ja osobne však preferujem rôznych výrobcov produktov, ale s podporou rovnakého hubu. Pre mňa je týmto ovládacím hubom Google Assistant, ktorý je za mňa v súčasnosti naozaj najďalej v logike a odpovediach na otázky. Ovláda aj moje produkty, cez spoločnú aplikáciu Google Home.
Funguje to aj v Apple ekosystéme
Apple má svoj vlastný ekosystém produktov. Smart domácnosť sa nazýva Apple Domácnosť a produkty potrebujú špecifickú certifikáciu pre podporu tejto Apple platformy, ktorá zahŕňa aj ovládanie hlasom cez Siri. Nie, ďakujem.

Je to zbytočne drahé a Siri je (aspoň zatiaľ) príliš málo inteligentná. Ja som teda stavil na Google Home, ktorý v podobe aplikácie a s prihlásením cez Google účet funguje bez problémov aj na Apple produktoch s iOS.

Mám tam všetky svoje obľúbené a cenovo dostupné produkty, ktoré patria do smart domácnosti a na jeden klik. Ovládanie hlasom riešim rôznymi Google smart reproduktormi rozmiestnenými po byte. Nemám s tým žiadny problém. Ale aká je budúcnosť?
Matter ako nový štandard
Ak vystriedaš smartfón za Apple, tak naozaj nepotrebuješ vymeniť polovicu domácnosti za Apple kompatibilné produkty. Existuje niečo ako komunikačný štandard. Možno ti behá po rozume pojem z minulosti ako ZWave alebo ZigBee. Štandard na komunikáciu produktov.
Na tieto produkty si kedysi potreboval/a gateway a museli byt navzájom kompatibilné. A preto tu máme ako výsledok rôzne druhy Apple, Samsung, Xiaomi smart domácnosti. Máme tu odlišne hlasové ovládania cez Siri, Amazon alebo Google. Je to bordel.

Veľkou nádejou do budúcna je štandard Matter. Nový komunikačný štandard, ktorý by mal zjednotiť zariadenia určené pre smart domácnosť od Apple, od Google a aj od Samsungu. Je to navyše otvorený štandard aj pre ďalších výrobcov.
Na lepšie časy teda svitá nám všetkým, technologickým nadšencom. Verím, že produkty s podporou tohto štandardu dorazia už čoskoro.

A už dnes máš na trhu smart reproduktory, ktoré okrem svojich hudobných kvalít ponúkajú hlasové ovládanie a plnia ešte aj funkciu hubu pre nové produkty s Matter štandardom. Napríklad nové HomePod Mini. Alebo môj Google Nest Hub 2. generácie s displejom na štýl fotorámčeku. Možnosti teda sú, držme si palce …