Prečo červení a modrí bojujú proti sebe a má zmysel trojité zálohovanie dát?

Informácie a dáta majú dnes pre nás cenu zlata. Tak ako v bežnom živote starostlivo chránime to, čo je pre nás najcennejšie, rovnako musíme pristupovať aj k ukladaniu dát. Prečítajte si, ako funguje ochrana dát v cloude.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Akékoľvek dáta, kdekoľvek ich ukladáme, a akékoľvek informačné systémy, ktoré používame, chceme, aby bol bezpečné a dáta v nich uložené dobre chránené. Často, keď hovorím o bezpečnosti v cloude, pripomenie mi to hokejový zápas. Dva rôzne tímy, červený a modrý navzájom súperia, raz útočia na jednu bránku, potom si strany vymenia. No moje dva tímy proti sebe bojujú preto, aby odhalili a zničili kybernetické hrozby, ktorým môžu byť cloudové služby a informačné systémy vystavené. Ako sa tento súboj skončí, sa dozviete na konci článku. Tento netradičný spôsob je však iba jedným príkladom toho, ako v Microsofte chránime cloudové služby, informačné systémy a dáta. Ako funguje ochrana dát a cloudových služieb Microsoft Azure?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stará dobrá fyzická ochrana

Rovnako ako je pri vstupe váš dom chránený plotom, bránou a dverami, tak sú aj dáta a fyzické prostriedky v dátových centrách, na vysokej úrovni priemyselných štandardov, chránené tradičnými fyzickými bezpečnostnými prvkami. Priamo v dátových centrách sa o bezpečnosť starajú profesionálni zamestnanci na ochranu strategických objektov. Obslužní zamestnanci každodenne absolvujú pri vstupe viacúrovňové kontroly a štandardnom sú aj viacfaktorové overovania biometrických údajov. Nepretržitá kontrola a ochrana dátových centier je však vykonávaná nielen fyzicky, ale aj v kybernetickom priestore. Denne na nej pracujú tisícky bezpečnostných špecialistov, ktorí využívajú aktuálne informácie o online hrozbách z celého sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Silným prvkom pre zabezpečenie a dostupnosť dát je aj automatická trojnásobná záloha dát. Čo znamená, že všetky ukladané dáta sú automaticky zálohované trikrát. Už pri prvom uložení dát sa vytvoria v tom istom dátovom centre tri kópie. Je možné si vybrať aj ďalšie dátové centrá v ktoromkoľvek regióne sveta, kde môžu byť uložené ďalšie kópie uložených dát. Záloha dát na rôznych miestach sveta, v niektorých prípadoch až na iných kontinentoch, tak zabezpečí ochranu dát aj v prípade naozaj výnimočných udalostí globálneho rozsahu. Zaistí tak, že sú všetky uložené dáta k dispozícii.

Žijeme v čase rýchlo sa meniacich podmienok, pribúdajúcich nových riešení v oblasti online služieb a zavádzania nových technológií. Preto sa štáty a aj nadnárodné inštitúcie ako napríklad Európska únia dôsledne zaoberajú legislatívou, v rámci ktorej prijímajú zákony a nariadenia na ochranu informácií a údajov rôzneho druhu, ako aj na ochranu takých senzitívnych dát, ako sú napríklad osobné údaje, zdravotnícke informácie či záznamy o platobných operáciách. Vyznať sa v spleti platných nariadení, štandardov vyžaduje veľa času a ľudských kapacít, hlavne ak firmy či organizácie pôsobia vo viacerých krajinách alebo na medzinárodných trhoch. Pri využití cloudových služieb Azure si však používatelia môžu byť istí, že ukladanie, spracovanie a ochrana ich dát prebieha v súlade s desiatkami medzinárodne platných pravidiel, štandardov, noriem a nariadení, ako sú normy ISO, zaužívané rôznorodé priemyselné normy a štandardy, regionálne platné zákony a predpisy vrátane tých európskych. V súčasnosti cloudové služby Microsoftu spĺňajú požiadavky takmer stovky lokálne, medzinárodne či globálne platných predpisov a noriem, ktoré predpisujú spôsob zaobchádzania s dátami a systémami rôzneho druhu.

SkryťVypnúť reklamu

Vrátim sa ešte k modrému a červenému tímu. Prečo vlastne tieto dva tímy bojujú proti sebe? V podstate ide o už pomerne známy prístup tzv. etického hackerstva. Úlohou červeného tímu je hľadať diery v systéme, možné oblasti prieniku a pokúšať sa systém napadnúť. Modrý tím, naopak, musí s predstihom hľadať možné slabé miesta a robiť všetko pre to, aby útoky rozpoznal, identifikoval a zneškodnil. Keď sa po istom čase tímy vymenia a červení sa stanú modrými a modrí červenými, môžu veľmi užitočne zúročiť, čo sa predtým naučili na opačnej strane. Toto neustále hľadanie potenciálnych hrozieb a spôsobov, ako ich odvrátiť, je len jedným z prvkov ochrany, ale zároveň dôležitou prevenciou, vďaka ktorej je možné včas identifikovať prípadné hrozby, odstrániť ich a ochrániť používateľov.

Eduard Bartko

Eduard Bartko

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Byť pri zrode softvéru, technológií a inovácií, ktoré v sebe nesú potenciál pomáhať v každodennom živote je uchvacujúce. A tak sa posledných 17 rokov profesne IT technológiám aj venujem. Sledujúc tú cestu ako technológie menia naše životy, čo so sebou prinášajú, ako menia naše návyky a čo nové nám umožňujú. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

320 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INESS

INESS

108 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu