Práve dnes uplynulo 50 rokov od odchodu Štefana Osuského, ktorého si pamätáme ako spolutvorcu československej zahraničnej politiky, ktorý v roku 1919 na Parížskej mierovej konferencii zastupoval Československo. Ako veľvyslanec v Londýne, spolu s vtedajším ministrom zahraničných vecí Edvardom Benešom. podpísal v júni 1920 aj Trianonskú mierovú zmluvu,
Po misii v Anglicku bol veľvyslancom aj v Paríži.
Keď sa stal prezidentom (po T.G.Masarykovi) práve Edvard Beneš, ich vzťahy ochladli. Prejavilo sa to aj počas druhej svetovej vojny, kedy sa Štefan Osuský stal významným predstaviteľom zahraničného odboja, a bol v opozícii proti Benešovi.
Kandidát na prezidenta SR pán Ivan Korčok o Štefanovi Osuskom povedal: "Je pre mňa vzorom diplomata, ktorý tvrdo, no zároveň inteligentne, presadzoval záujmy štátu v zahraničí. Rozumel významu vzťahov so západnými spojencami a svojimi diplomatickými schopnosťami vydláždil cestu pre náš prvý slobodný a demokratický štát".
Škoda, že o našom významnom rodákovi, ktorý sa narodil 31.3.1889 v Brezovej pod Bradlom a pochovaný je vo Washingtone, vie málo najmä mladých Slovákov.