reklama

Ani vo Vigáte nie je baba ako baba, ani Livia nie

Keď zomrel spisovateľ a scenárista talianskeho detektívneho tv seriálu Komisár Montalbano, najmä Siciliáni sa vzbúrili.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Spisovateľ si neželal, aby niekto pokračoval v písaní a nakrúcaní, ale taliansky divák je ešte sentimentánejší ako náš a nechcel navždy opustiť fiktívnu Vigátu, biele rozprávkové mesto so sicílskou architektúrou a belasé more, v ktorom, najmä v prvých desiatich častiach, policajný komisár Salvo Montalbano vždy ráno ukazoval svoje plavecké umenie, aby si vzápätí vypil svoje ristretto.

Prvú epizódu odvysielali 6.mája 1999 a poslednú 9. marca 2021. Podstatní herci boli vytrvalí a vydržali spolu 22 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pokiaľ slovenskí milovníci detektívnych seriálov Komisára Montalbana doteraz nesledovali a budú vidieť len nových desať častí, ktoré RTVS avizuje a uvádza na jednotke v premiére (doteraz museli diváci "čarovať", aby v programových médiách, či v českých alebo slovenských, občas nejaké informácie našli) teraz sa všetko zmenilo. Zhodou akýchsi okolností 10 premiér môžu sledovať takmer v tom istom čase, teda aj na ČT Česi aj Slováci. Obidve televízie sú akiste také bohaté, že každá z nich si môže dovoliť vlastný dabing.

LUCA ZINGARETTI

je Komisár Montalbano. Štátny policajt vyšetruje predovšetkým únosy, vraždy, nekalé praktiky a mafiánske zločiny aj medzi vysokými úradníkmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spolu s režisérom Sironim mali Salva "jasného" aj v súkromnom živote, vrátane zrejme celoživotnej snúbenice Lívie. Aby však mal ústredný hrdina čas aj na prácu, spisovateľ a scenárista nechal Líviu existovať v Janove, komisára vo Vigáte. Asi mal počas dlhého života osobné skúsenosti so snúbenicami. Treba dodať, že dáma cestovala za komisárom príliš často a podľa niektorých zdržiavala vyšetrovanie. A ešte navyše sa u snúbencovej gazdinej Adeliny začala učiť variť. Salvo frfľal len poza jej chrbát, ako to už aj v živote býva zvykom.

Keď režisér Sironi po dvadsiatich častiach tiež odišiel, režíroval herec ostatné časti sám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Peppino Mazotta vytvoril príjemnú postavu detektíva Fatzia, Cesare Bocci komisárovho zástupcu Angela (s veľkým porozumením pre dámy), a nemožno obísť policajného vrátnika Catarellu (Angelo Russi) a doktora Pasquana (Marcello Perracchio). Tam, kde sa snúbi láska a smrť, zrejme patrí aj trocha pobavenia.

Neviem, čo sa udialo s filmovým štábom zhruba v tridsiatej časti, ale z čista jasna odišla spred kamery nežná blondínka Livia a vrátila sa tmavovláska Lívia, ktorú mne nič tebe nič začal Salvo objímať a volať ju na večeru (práve sa chystala niečo uvariť) lebo on sa rád napchával a vôbec, ak ste ho ešte nevideli, obľúbite si ho.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

U nás doma vidíme kadejaké premeny, ale dve vymenené herečky v rovnakom zábere?

Elena Antalová

Elena Antalová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  530
  •  | 
  • Páči sa:  1 449x

Autorka mnohých, aj ocenených, rozhlas. hier a dramatizácií, poviedok a pásiem, tiež TV a film. projektov. Kedysi redaktorka kultúry. Bývalá členka Rozhlasovej rady. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu