Arteterapeut Alan Alda mal osemdesiat

Písmo: A- | A+

Ženy túžia po mužoch, v ktorých sa mieša sympatický nadhľad, svieža irónia, humor a dojímavá láskavosť

Taký je aj kapitán Hawkeye Pierce ALANA ALDU v seriáli o pochodujúcej vojenskej nemocnici M*A*S*H. Vtedy bol o 45 rokov mladší, ale z jeho knižnej autobiografie je jasné, že hore uvedené vlastnosti celosvetovo známej nielen filmovej hviezde zostali natrvalo. (Pretože seriál má stále svojich "novorodencov" z radov divákov, môžete ho, stále rovnako šarmantného, sledovať často na viacerých tv kanáloch, napríklad na Joj plus o 12,05 denne).

Diváci ho mohli vídať v mnohých filmoch, za viaceré bol ocenený. Písal scenáre, hry, režíroval. Počas sojej úspešnej kariéry získal 31 nominácií a 5 ocenení EMMY, 6 Zlatých glóbusov, najviac ocenení (EMMY) dostal za epizódy seriálu M*A*S*H.

Mnohí nevedia alebo si nepamätajú, že po skončení nakrúcania o pohyblivej nemocnici v Kórey jedenásť rokov úspešne uvádzal dokument Vedecké hranice Ameriky, ani to, že je takmer 60 rokov ženatý s tou istou ženou, hudobníčkou Arlene Weiss). Škoda, že mnohí netušia, že je aj autorom zaujímavých životopisných kníh.

Prvá z nich je bestseller s názvom Nikdy si nedávajte vypchať svojho psa.

Na rozdiel od väčšiny hereckých (auto)biografií ponúka kniha Alana Aldu niečo navyše. Mimoriadny humor a zmysel pre satiru a vypointovanie príbehu. Čitateľ sa pri jej sledovaní dobre zabáva. Autorov sympatický nadhľad, vtip a svieža irónia, s ktorými líči veselé aj menej veselé udalosti svojho života, sú ťahákmi pre všetky vekové kategórie.

Druhá Aldova kniha Čo som započul, keď som sa zhováral sám so sebou, je pokračovaním prvej. Po Aldovom boji o život po ťažkej operácii, ktorý, našťastie, zvládol, pokračoval v práci. Je aj o jeho troch dcérach, troch zaťoch, siedmich vnúčatách, aj o menej známej časti jeho osobnosti, o prednáškach pre študentov, ale aj pre odborníkov v najrôznejších odboroch. Spomína na všetky zásadné obdobia svojho života, od prvého vystúpenia na Broadway až po udalosti 11. septembra 2001 a nasledujúce roky, vrátane posledných lúčení s milovanými kolegami.

Skryť Zatvoriť reklamu