Bradburyho Výšivka z roku 1951 dnes na Ukrajine

Tri susedky sa vyšívaním snažia rozptýliť pred udalosťou, ktorá určite neprinesie nič dobré...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Ray Bradbury (1920) je jedným z najvýznamnejších autorov vedeckofantastickej prózy. Netreba ho predstavovať nikomu, kto pozná Marťanskú kroniku (1950), 451 stupňov Fahrenheita (1953) alebo Zlaté jablká slnka, zbierku poviedok, ktorá vyšla aj v Svetovej knižnici SME v roku 2005 v skvelom preklade Jána Vilikovského.

Nemienim o poviedke Výšivka hovoriť, pretože kultivovanému čitateľovi povie v tejto šialenej dobe najviac záver Bradburyho poviedky. Napísal ju pred mnohými rokmi, ale keby žil, zrejme by ju napísal aj dnes.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Vari predsa pôjdem olúpať ten hrach na večeru" povedala. "Ja..." No nemala čas ani zdvihnúť hlavu. Kdesi v kútiku oka videla, ako sa svet rozjasnieva a zapaľuje. Nechala hlavu sklonenú, lebo vedela, čo to je. Nezdvihla zrak ani ona, ani ostatné a ich prsty lietali v poslednej chvíli, neobzreli sa, aby videli, čo sa robí s krajinou, s mestom, s tým domom alebo s tou verandou. Hľadeli len na vzorky vo svojich mihotajúcich sa rukách.

Druhá žena pozorovala, ako mizne vyšívaný kvet. Pozorovala, ako oheň pomaličky podpaľuje vyšitý dom, strháva mu strechu, obtrháva každý vyšitý list z malého zeleného stromu na vyšívacom ráme a videla, ako sa slnko na vzorke rozpadáva.

SkryťVypnúť reklamu

Potom oheň podpálil pohybujúci sa hrot ihly, ktorá sa ešte stále mihala, pozerala ako jej oheň vchádza do prstov a do tela, odvíja jemnú priadzu jej bytia tak starostlivo, že ju mohla vidieť v celej jej diabolskej kráse a vyšklbávala jej vzorku z látky, čo držala v ruke.

Nikdy sa nedozvedela, čo sa stalo s druhými ženami, s nábytkom alebo s brestom na dvore. Lebo teraz - áno, teraz! - trhal bielu výšivku jej tela, ružovú výšivku jej líc a naostatok našiel jej srdce, nežnú červenú ružu, obsiatu ohňom a jeden po druhom spálil jej čerstvé, nežne vyšité lístky

Elena Antalová

Elena Antalová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  481
  •  | 
  • Páči sa:  671x

Autorka mnohých, aj ocenených, rozhlas. hier a dramatizácií, poviedok a pásiem, tiež TV a film. projektov. Kedysi redaktorka kultúry. Bývalá členka Rozhlasovej rady. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

710 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu