Burger, Trumbo, Dobiáš

traja muži s takmer identickými osudmi, ktorí sa nikdy nestretli. Každý žil v inom režime, všetci mimoriadne nadaní tvorcovia umeleckých diel, všetci traja nepriatelia ľudu a nedobrovoľné obete zvrátených systémov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Pred štyrmi dňami navždy odišiel 99 ročný Adolf Burger.

Narodil sa vo Veľkej Lomnici ako Slovák židovského pôvodu. V Poprade sa vyučil za typografa, zamestnal sa vo firme Horváth v Bratislave a v roku 1942 sa oženil. Vzápätí, v rámci vtedajších slovenských zákonov, novomanželov Burgerovcov poslali do Osvienčimu, kde sa videli naposledy.

Pána Burgera napokon presunuli do Sachsenhausenu, kde vybraní väzni s odbornými typografickými znalosťami, na Hitlerov príkaz, falšovali bankovky spojencov (libry a doláre).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 1983 vyšla v Prahe kniha Komando padělatelů, neskôr, v rozšírenom vydaní, pod názvom Ďáblova dílna, podľa ktorej jej autor Adolf Burger, spolu s režisérom Stefanom Ruzovitskym, napísal filmový scenár. Vzniklo dielo, ktorému v roku 2008 americkí filmoví akademici udelili Oscara za najlepší cudzojazyčný film.

Vlani nakrútil americký režisér Jay Roach, autor viacerých bláznivých komédií (aj Svokor, to je lotor), fascinujúci biografický príbeh o skvelom americkom scenáristovi Daltonovi Trumbovi (zomrel v septembri 1976). Film o ľavicovom americkom intelektuálovi nakrútil tak dokonale, že, ako poznamenal recenzent, lepší scenár by o sebe nestvoril ani samotný Trumbo. Film s Bryanom Cranstonom v úlohe Trumba pripomína tragický príbeh nášho scenáristu a spisovateľa Rudolfa Dobiáša. Pravdaže, v opačnom názorovom garde. Oboch však prenasledovali predstavitelia moci pre ich nekompromisné postoje.

SkryťVypnúť reklamu

Dobiáš však prežil časy ľudovej demokracie a socializmu v podstatne neľudskejších podmienkach ako Trumbo v americkom väzení päťdesiatych rokov (v čase pohonu na ľavicových filmárov).

Jeho príbeh by mohol poznať každý kultivovaný a, aspoň priemerne, vzdelaný Slovák.

Ako osemnásťročného Dobiaša zatkli, ako to bývalo zvykom v "blažených" komunistických časoch, za nič. Vraj chcel nakresliť akúsi karikatúru vtedajších sovietskych papalášov. Osemnásťročný začal živoriť v krutých podmienkach jáchymovských baní a čakalo ho tam osem dlhých rokov.

A čo spomínaných autorov spájalo?

Po návrate z výkonu trestu ani jeden nesmel tvoriť pod vlastným menom.

SkryťVypnúť reklamu

Pokým Rudolfa Dobiáša, vďaka slušným ľuďom v Slovenskom rozhlase, mohli neskôr už aj menovite spomenúť (víťazná festivalová hra Cvrček sa ešte pomerne opatrne dotýkala väzenského prostredia), Dalton Trumbo pod menami priateľov získal aj dvoch Oscarov. Napríklad aj za scenár filmu Prázdniny v Ríme.

A včera storočný Kirk Douglas ho uprosil o napísanie scenára filmu Spartakus...

Elena Antalová

Elena Antalová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  701
  •  | 
  • Páči sa:  9 272x

Autorka mnohých, aj ocenených, rozhlas. hier a dramatizácií, poviedok a pásiem, tiež TV a film. projektov. Kedysi redaktorka kultúry. Bývalá členka Rozhlasovej rady. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

224 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
INESS

INESS

107 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu