Posledný prípad zo štrnástich mordov alebo Vražda omylom

Písmo: A- | A+

Keď výnimoční herci excelujú v dobre napísaných detektívkach, spomeniete si na Poirota, Colomba alebo na Vraždy v Midsomeri. Možno aj na Políciu Modrava, Vraždy v kruhu či 12 znamení zverokruhu z českých televízií.

Scenárista Jan Malinda a profík kriminalista Josef Mareš pripravili s televíznym štábom pod vedením dramaturgov a režisérov (aj slovenským Petrom Bebjakom a kameramanom Martinom Žiaranom) projekt, ktorý po štrnásť večerov vždy v pondelok "privádzal" na obrazovky ČT 1 kriminalistov v podaní siedmich z najkvalitnejších českých hercov súčasnosti. Polívka, Vetchý, Hanuš, Blažek, Stach, Vladyka a Chmela v štrnástich príbehoch seriálu Prípady 1.oddelenia zosobňovali detektívov tak vierohodne ako by doteraz nikoho iného ani nehrali.

Prvé oddelenie je elitný útvar, ktorý dosahuje 95 percentnú objasnenosť trestných činov na území Prahy a viaceré epizódy mohli byť divákom povedomé z priebežných informácií o upozorneniach na jednotlivé trestné činy (vraždy) v masmédiách v čase, keď sa udiali.

Úspech Prípadov 1. oddelenia spočíva v kvalitných Malindových scenároch a dokonalej znalosti prostredia aj vyšetrovacích metód Josefa Mareša (v súčasnosti vraj šéfuje na "vraždách") plus človečine hercov. Okrem nespochybniteľného hereckého majstrovstva Polívku, Vetchého, Vladyku a Blažka, napríklad na slovenských obrazovkách menej známy Miroslav Hanuš "predviedol" prototyp samoľúbeho šéfa tak presvedčivo, že ho divák v jeho "boji" s Vetchým (major Kozák) začal takmer nenávidieť! Igor Chmela (z Danglovej českej Partičky) bol presvedčivým typom byrokratického policajného úradníka a takisto menej známy Petr Stach si diváka, okrem presne zahraného cholerického kriminalistu, "kúpil" nádherným hlasom, aký sa len tak nepočuje.

Nebolo by prekvapujúce, keby Prípady 1.oddelenia získali ocenenie na odovzdávaní Českých levov večer 5. marca v priamom prenose.

Skryť Zatvoriť reklamu