Prečo zomrel Jason Žbirka?

Jason Žbirka vo februári 1969 za zvláštnych okolností spáchal samovraždu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Nechal vraj dokonca aj list na rozlúčku, ale ako povedal Meky, nikdy ho nevidel. Rodičia mu ho neukázali a on sa v roku 2020 po premiére nového dokumentu MEKY pre magazín Blesk vyjadril: "Nie som schopný povedať, prečo to presne urobil, v tých časoch s ním komunikovali skôr moji rodičia. Ale je možné, že to súviselo so sovietskou okupáciou. Odohralo sa to päť mesiacov po septembrovej invázii. Jason bol hudobník a intelektuál, patril k idealistickej generácii, ktorá žila tým, čo sa v 60. rokoch stalo, a chcela zmeniť svet k lepšiemu. A tak ho to, čo sa u nás dialo, veľmi zasiahlo."

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Meky svojho brata bezvýhradne obdivoval , pretože sám bol hudobník a intelektuál, čím ovplyvnil bez akejkoľvek nadsádzky českú a slovenskú mládež. Jeho pokora a túžba prinášať poslucháčom témy, ktoré sa zhodovali s jeho vlastnými názormi napokon, po jeho nečakanej smrti, vyústili do celospoločenskej nostalgie. Odrazu si mnohí uvedomili, že Žbirka bol nielen neobyčajný skladateľ, spevák a hudobník, ale že ako osobnosť dokázal zapáliť oheň súdržnosti v jeho rovesníkoch, aj omnoho mladších ľuďoch.

Potvrdilo to aj posledné vysielanie televíznej Pumpy, keď v jej závere znela z rádia časť Mekyho pesničky a Dano Heriban (Dano) zašepkal Žbirec.

Skryť Vypnúť reklamu

Na veľkú bolesť stačí málo slov.

Elena Antalová

Elena Antalová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  453
  •  | 
  • Páči sa:  249x

Autorka mnohých, aj ocenených, rozhlas. hier a dramatizácií, poviedok a pásiem, tiež TV a film. projektov. Kedysi redaktorka kultúry. Bývalá členka Rozhlasovej rady. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

5 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu