a 30. januára v premiére odvysielala prvú časť zo šestnástich (II.série) pod názvom Na útese.
Slovenskému televíznemu divákovi budú jednotlivé časti blízke zobrazením časového obdobia, v ktorom sa rozdelené časti Nemecka pokúšali znovu sa zniesť a bývalí západní Nemci bojovali s vnútorným prijatím chudobných ( z ich pohľadu povedané) "menejcenných" príbuzných z NDR.
Takže za skutočne prešľapy v medziľudských vzťahoch (prepady, krádeže, násilie, aj za najväčšie prehrešky - ublíženie na zdraví, ba aj vraždy vzápätí označovali nevítaných hostí nazývaných tí "z Východu"!.
Ak je vôbec možné prirovnávať Nemcov a Slovákov s kýmkoľvek v Európe tých dní, tak potom s našimi vzťahmi voči blízkym Rakúšanom, kam sme v dávnych aj ostatných rokoch chodievali často nakupovať a závidieť dobré ocenenie rovnakej práce (opatrovateľky a aj iné profesie).a životnú úroveň ľudí s rovnocennými povolaniami a omnoho vyššími odmenami za dobre vykonanú prácu. Žiaľ, nás si nechal súdruh Stalin pod svojou kuratelou a jeho pokračovateľ Brežnev v auguste 1968 vojenskou "pomocou" naše vzťahy dokonale upevnil.
Iba pripomínam paradoxy. Po vojne ako mohli, tak pomáhali Slováci svojim blížnym v Rakúsku, ktoré bolo zdevastované horšie ako Slovensko. Nemecko rozbili Rusi a domáci zapredanci Berlínskym múrom a prenasledovali a vraždili každého, kto neprijal ich "náboženstvo" a snažil sa ujsť "na Západ".
Takzvaných "západných" detektívok vídame mnoho, prvý diel seriálu Detektívi zo Severu poňali tvorcovia inak, ako sme boli zvyknutí. Je to detektívka, ktorá pravdivo a uveriteľne zobrazuje životnú flozofiu ľudí z kedysi rozdeleného Nemecka, kde prežila mladosť aj pani Merkelová.
Dodatočná pripomienka pre pár stoviek čitateľov, ktorí by si hodinové časti seriálu o 17 hodine na RTSV 1 radi pozreli. Život po traumách je všade rovnaký, napokon stačí sa aj dnes len poobzerať.