Bajza nekončí, stále sa pripomína

Písmo: A- | A+

Napriek hroznej správe, že Panelák na TV JOJ končí, dávame na známosť, že to nie je pravda. Michal Bajza pretrvá! Dnes nás však zaujíma iný Bajza - Jozef Ignác.

Asi zo slušnosti treba dať prednosť inému zo slovenských Bajzov, ktorý v nijakom televíznom Paneláku nemohol existovať, pretože sa narodil presne pred 260 rokmi.

Slovenský prozaik, autor náučných náboženských spisov, vášnivý polemik v otázkach slovenského spisovného, resp. literárneho jazyka sa narodil 5.marca 1755. V roku 1828 ho acibiskup Rudnay vymenoval za kanonika kapituly v Bratislave, kde v roku 1836 zomrel. Je pochovaný v Dóme sv. Martina v Bratislave.

Bajza napísal prvý slovenský a pomerne veľmi známy cestopisný román, ktorému dal názov René mláďenca príhodi a skúsenosti, a tak, ako prevažnú časť svojej tvorby, ho vydal vlastným nákladom, čím je súčasným autorom pôvodnej tvorby mimoriadne blízky! Pred desiatkami rokov sa chopili Bajzovho Reného tiež už klasici Lasica a Satinský a keď už bolo spoločensko-politicky vhodné umožniť im "kaziť" divákov vkus, uviedli ho pod názvom Náš priateľ René. Bajza, Lasica a Satinský na divadelných doskách vtedy, ale na rôznych nosičoch doteraz, rozosmievajú humoruchtivých Slovákov. Škoda, že na pánov Bajzu a Satinského už len s láskou spomíname.

 A čo sa v súčasnosti sedemročného televízneho Paneláka týka, treba dať klobúk dole najmä pred jeho výchovným vplyvom na životy slovenských rodín. Pretože kto s kým ako, kedy a prečo spal, nebude pre budúcnosť podstatné (napokon asi každý s každým bez ohľadu na spoločenské predsudky, morálne zásady a vysielací čas), ale ten príklad pravidelnej telesnej očisty! Kto by odolal takmer denne sa opakujúcemu volaniu manželských, mileneckých a náhodných párov "Idem do sprchy"! Oči ste mohli nechať na Marcelovi Maslovičovi, odetom len do uteráka, ako sa po "ťažkom" intelektuálnom dialógu ponáhľa do kúpeľne?! Najmä po nespočítateľných "debatách" s herečkami, jednou krajšou ako druhou?! Rovnako treba zaujať kladný postoj k televíznym rodinným raňajkám, síce so striedajúcimi sa príslušníkmi sexuálnych hier (Švehla, Michal, Zdeněk, Fábry, Maslák, Goran, atakďalej), ale so zdravými a farebne zladenými raňajkami (a pomiešanými potomkami)?

Neplačte a nebojte sa! Jednak JOJ-ka musí odvysielať všetky doteraz nakrútené časti, jednak už v pondelok začali reprízovať od samého začiatku Panelák na WAU. V čase príhodnom aj pre tie detičky, ktoré v čase zrodu seriálu ešte neboli na svete. 

A komu sa nepáči, nech si prepne!

Skryť Zatvoriť reklamu