Kto sa už naučil chápať myslenie Roberta Fica, nemôže tomu, že horeuvedené slová myslel vážne, neveriť. Ja im z princípu neverím.
Alexander Dubček vstúpil ako sedemnásťročný do ilegálnej KSS, už poznačený "správnou" výchovou v Sovietskom zväze. Po druhej svetovej vojne sa angažoval v KSS a tak, ako slovenskí ľudáci doteraz neveria v existenciu holocaustu, ani on nevidel a nepočul o komunistických lágroch a mučených a umučených rodákoch. Ja som o nich už ako decko vedela.
Študent politológie Adam Sípos nedávno napísal: "40 rokov šialeného režimu zobralo ľuďom to najcennejšie, Slobodu ducha! A všetko to začalo okupáciou v roku 1968. Alexander Dubček mal plán, ako ozdraviť socializmus. Chcel mu dať ľudskú tvár. Namiesto toho prišli tanky!" Ďalej pokračuje: "Od čoho je Rakúšan iný ako sme my? Nie je tam žiadny rozdiel. Ale Rakúšan žil v pocite slobody a kreativity desiatky rokov. My nie". Adam Sipos dostáva rozumy od svojich vysokoškolských pedagógov, ktorí mali v roku 1968, podobne ako R. Fico len nejaké dva-tri roky, a rovnako ako on, bezvýhradne veria tomu, čo práve hlásajú. (Títo skromní komunisti teoretici a súčasne praktizujúci milionári, to je humor, aký majú v máloktorej krajine).
Milý Adam! Ani to, čo ste napísali, nie je pravda. Rakúšan žije v pocite slobody 70 rokov, Slovák 25.
Alexander Dubček vraj v moskovskom zajatí povedal Leonidovi Brežnevovi: "My sme boli národom rusofilov. Teraz je s tým koniec. Vyhĺbili ste medzi nás priepasť!"
Žiaľ, aj to je lož. Neboli sme a nie sme všetci národom rusofilov (máme však aj pár významných bývalých disidentov - rusofilov, to je fakt).
Vrátim sa k princípom. O normálny život, akí vedú Rakúšania a iní šťastnejší v Európe, nás doniesli po vojne predstavitelia svetových mocností, ktorí si delili Európu a ktorým na maličkom Československu vôbec nezáležalo. Predhodili nás Stalinovi.
Ešte dlho budem Rakúšnom závidieť!