"Už pred skoro 30 rokmi môj otec Anton Neuwirth navrhol premenovať 29.august na Deň národného zmierenia" hovorí pani poslankyňa a dodáva: "Niet iných udalostí v minulosti nášho národa, ktoré nás rozdeľujú tak, ako tie z rokov 1939 až 1945". Skrátka ide o Slovenský štát.
Pretože článok pod názvom SNP NÁS ROZDEĽUJE, MALO BY SA PREMENOVAŤ vyšiel v pondelok v bulvárnom denníku, je pravdepodobné, že ide o nedorozumenie v rámci časového posunu vypovedaného názoru. Pokiaľ významná osobnosť Slovenska dr.Neuwirth mohol v rámci svojho cítenia a myslenia po prežitých životných útrapách veľkoryso pripomínať zmierenie, politička, ktorá sa narodila v roku 1948 už nemala priamy kontakt s hrôzami, ktoré pripustili predstavitelia Slovenského štátu. Inak povedané, ak smel pamätník dr.Neuwirth veľkoryso žiadať o zmierenie vrahov a obetí, nie som si istá, či oň môže žiadať pani poslankyňa, ktorá už len sprostredkovane poznala, čo sa vlastne na Slovensku dialo. Som od nej o 10 rokov staršia a spomínam si na Nemeckú, Kremničku a vypálené dediny.
Dr.Neuwirth spomínal: "Starú mamu som videl naposledy na stanici v Žiline v zapečatenom vozni, dobytčiaku, len cez to malé okienko. Bratranec padol v Povstaní". V rokoch 1942 - 1944 odviezli dvanásť členov rodiny Neuwirthovcov. Otec pána Antona aj on sám dostali výnimku od prezidenta Tisa.
Prepáčte, ale ak dvaja vravia to isté, nemusí to vyznieť rovnako.