Politická interpretácia uvedených slovných spojení sa zredukovala na mix fráz, za ktorými sa skrýva evidentná neznalosť významov.
Dlhodobo je vytváraný dojem, že sociálne cítenie je vecou politického nastavenia, akoby šlo o pečiatku v straníckej legitimácii. Akoby šlo o vlastníctvo klubu vyvolených, ktorí od samej vznešenosti už ani nenavštevujú toalety. Dokonca aj veľká časť masmediálneho prostredia uverila tomu, že sociálne cítenie je vecou politickej orientácie, súčasťou členstva v subjektoch s označením slovenská sociálna demokracia,
Sociálne cítiaca je každá osoba, ktorá je schopná sociálneho kontaktu. Socializuje sa v spoločenskom priestore už len tým, že do neho chce prirodzene zapadnúť. V podstate tak človek koná už od útleho veku, keď s "kamošmi" na detskom ihrisku "diskutuje" o hračkách a lízankách (zjednodušene napísané). Bez sociálneho cítenia by štandardné spoločenské prostredie (ako súhrn pravidiel a dohôd) zrejme ani nevzniklo.
A čo sociálny štát? Podľa rétorického autopilota ho vybudovala slovenská sociálna demokracia. Tá robí údajne všetko preto, aby zostali základy sociálneho štátu zachované.
Sociálny štát nevybudoval Generalisimus sociálny demokrat (a jeho kolegovia) 30. 12. 2012 nadránom.Sociálny štát je štát, ktorý má inštitucionalizované sociálne vzťahy (a mnoho ďalších "položiek").
Je zarážajúce, ako ľahko Generalisimus sociálny demokrat (v rokoch, keď bol premiérom) presvedčil ľudí, že LenOn so svojou "pracovnou" skupinou vybuduje (vybudoval) sociálny štát.
Za zamyslenie stojí aj to, čo alebo čím je sociálna demokracia...
Na Slovensku totiž nijaká sociálna demokracia (v politickom zmysle) neexistuje!