A že "poručíme větru, dešti"?

Raz za čas sa vyskytnú na našej planéte rozsiahle pandémie, voči ktorým sme my, nafúkanci, bezmocní

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Machu Picchu (po našom Starý vrch), známe aj ako Stratené mesto Inkov, postavili v rokoch 1460 až 1470 vo výške 2430 metrov nad morom pravdepodobne ako akési náboženské centrum, v ktorom by, ukrytí pred dobyvačnými Španielmi, vzývali svojho boha Slnko. Mesto pomerne rýchlo zaniklo, lebo keď ho Hiram Birgham so sprievodom objavil (1916), rozvaliny mesta boli už husto zarastené trávou a krovinami.

V nádhernej prírode nenašiel nijaké náznaky po ľuďoch, no v ohradenom priestore vykopal 136 kostier najmä žien, ktoré veriaci obetovali svojmu bohu a špeciálne ich vyberali na slávnosti slnečných rituálov. Dôkazy nemohol doložiť písomnými dôkazmi, lebo Inkovia nepoznali písmo.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obyvateľov vyhubilo čosi neznáme a stalo sa to rýchlo a bez zásahu ľudského nepriateľa, navyše najbližší "susedia" (Cusco) boli vzdialení do 100 kilometrov, čo bola v tom čase nepredstaviteľná vzdialenosť, lebo dopravné prostriedky nepoznali. Zrejme aj objaviteľom zišlo na um, že muselo ísť o nadľudský zásah, začiatkom devätnásteho storočia nemuseli a ani nemohli tušiť, že ľudí napadli malí, neviditeľní vrahovia. O epidémiách v tom čase mohol Birgham niečo počuť. O Stratenom meste mu vraj rozprávali starí Indiáni, ktorí verili zázračným príbehom a možno boli tiež presvedčení, že boh je Slnko.

Skryť Vypnúť reklamu

""Doba, keď ľudstvo stálo pred epidémiami, sa zrejme nadobro skončila" napísal v roku 2015 svetoznámy spisovateľ Yuval Jonah Harari v knihe Homo Deus (alebo Stručná história zajtrajška).

Dnes sa tento profesor histórie špecializuje na svetové dejiny. Je aj autorom bestsellerov Sapiens a 21 lekcií pre 21. storočie. A účastníkom nášho už dvojročného trápenia s covidom.

A bohorovné ľudstvo sa cíti dotknuté, čo si ten vesmír voči nemu dovoľuje.

Elena Antalová

Elena Antalová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  459
  •  | 
  • Páči sa:  356x

Autorka mnohých, aj ocenených, rozhlas. hier a dramatizácií, poviedok a pásiem, tiež TV a film. projektov. Kedysi redaktorka kultúry. Bývalá členka Rozhlasovej rady. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu